Nezvratný osud 5

Final Destination 5

Nezvratný osud 5

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2011, 88 min

Je to mierne nadpriemerný horor, ktorý je už piatym dielom tejto celkom slušnej série. Príbeh je prakticky úplne totožný s predchádzajúcimi dielmi, opäť má mladík vidinu katastrofy, ktorá za chvíľu nastane a tak okrem seba zachráni ešte niekoľko svojich kolegov, priateľov, ale smrť po nich začne ísť. Spracovanie nie je zlé, ale až tak moc ma nezaujalo, celý film sa dá bez problémov pozerať, nenašiel som tu žiadne skutočne slabé miesto, ktoré by mohlo nudiť, ale to nič nemení na tom, že po pomerne vydarenom úvode až na pár výnimiek nič výraznejšie nezaujme, až úplný záver, ktorý celkový dej série prepojí príjemne poteší. A nový nápad s možnosťou zabitia niekoho iného ako svoju náhradu síce nie je úplne zlý, ale má tu len málo priestoru a pre film prakticky mizivý význam. Čo sa týka samotných úmrtí, tak úvodná scéna na moste ako celok pôsobí dobrým dojmom, rozpadávajúci most s množstvom dopravných prostriedkov a hlavne z diaľky vyzerá výborne, ale už samotnú úmrtia na ňom až na možno jednu, dve výnimky moc nezaujmú a navyše sú až príliš viditeľne animované, takže moc dobrý dojem rozhodne neurobia a radové úmrtia sú na tom určite lepšie ako v predchádzajúcom diely, hlavne to už zase pôsobí uveriteľnejšie, keďže tu už našťastie smrť nič nepresúva, nezapína a podobne a tvorcovia si na nich aj dali celkom záležať, ale až na skvelo vymyslenú smrť gymnastky ma už žiadna výraznejšie nezaujala. Herecké obsadenie je iba priemerné, síce sú hlavné postavy o niečo lepšie ako v štvorke, ale opäť je to prakticky rovnako pôsobiaca zostava ako už posledné dva diely, čo už začína dosť nudiť, chcelo by to výraznú zmenu, ale zase poteší Tony Todd vo vedľajšej úlohe alebo postava vyšetrovateľa. Réžia je len priemerná, síce sa vizuálne na film pozerá dobre, ale pokusy o atmosféru vôbec nefungujú a technická stránka až na tie radové úmrtia na moste nesklame. Takže je to po všetkých stránkach lepší diel ako štvorka, ale už sa neubránim pocitu zbytočnosti, ak už tvorcovia neprídu s niečím úplne novým, čo by sériu výrazne oživilo, tak dúfam, že toto je posledný diel. 60%(12.12.2011)

Povídá se, že jediné dvě jistoty na světě jsou daně a smrt. Tu první můžete sexuálně zneužít (eufemistický přepis slova "ojebat"), když se přestěhujete někam na Kajmanské ostrovy, proti té druhé, pokud tedy zrovna nejste Montgomery Burns, či Karel Gott, jste bez šancí. Tato premisa, s chutnou scénou zřícení mostu a zajímavým provázáním s prvním dílem navrch, platí i popáté a jelikož elektrikáři zase všechno odflákli, spojovací materiál v zásadě nespojuje a pracovní nářadí si létá svéhlavě vzduchem, dá se s klidným svědomím prohlásit, že se třetí remake remaku (v rámci nízkých očekávání) povedl. A pokud se snad někdo chystal na laserovou operaci očí, tak od nynějška už ví, že bílá hůl, vodící labrador a členství v klubu Stevieho Wondera taky nejsou úplně k zahození..(21.2.2012)

Po předchozích pokračováních překvapivě důstojné (zábavné) zakončení série.(28.8.2013)

Snaha o zmenu je viditeľná. V piatom diely ide skôr o napätie než o zábavu, tak ako tomu bolo už v kultovej jednotke. Pri jednotlivých nástrahách smrti sa dalo napätie až krájať a celé kino zostalo ticho. Oceňujem snahu k návratu ku koreňom série. Ale ruku na srdce... niečo také ako prvý diel už nepríde, ten pocit prekvapenia. Séria Final Destination stavia na tom ako originálne odpraví na svet daľšiu patriu ľudí a nič viac. No a inak tomu nebolo ani teraz s pár odbočkami a príjemným prekvapením na záver. Daľší diel len v takomto duchu. Nezvratnému osudu to takto svedčí viac než humorné poňatie. Palec hore. [Videl v Kine](2.9.2011)

• POMO

Škoda, že po sľubnom úvode (ktorý zrejme zhltol 80% rozpočtu) následuje natoľko neadekvátne skĺznutie do rutiny. A ešte väčšia škoda, že táto rutina je neskôr zabitá fatálnou scenáristickou bezradnosťou, kedy logika mizne a postavy sa chovajú, akoby premietač vynechal jeden kotúč. Samoúčelne našróbovaný epilóg, snažiaci sa o efektné premostenie k začiatku série, už toho veľa nezachráni. Podpriemerný, ľahko zabudnuteľny fast-food.(14.9.2011)