Nezvratný osud 5

Final Destination 5

Nezvratný osud 5

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2011, 88 min

Konečně po dvou pokusech díl, ve kterém mi béčkovost sedla. Tenktokrát jsem se místo pláče nasmál....70%(16.10.2012)

Je to mierne nadpriemerný horor, ktorý je už piatym dielom tejto celkom slušnej série. Príbeh je prakticky úplne totožný s predchádzajúcimi dielmi, opäť má mladík vidinu katastrofy, ktorá za chvíľu nastane a tak okrem seba zachráni ešte niekoľko svojich kolegov, priateľov, ale smrť po nich začne ísť. Spracovanie nie je zlé, ale až tak moc ma nezaujalo, celý film sa dá bez problémov pozerať, nenašiel som tu žiadne skutočne slabé miesto, ktoré by mohlo nudiť, ale to nič nemení na tom, že po pomerne vydarenom úvode až na pár výnimiek nič výraznejšie nezaujme, až úplný záver, ktorý celkový dej série prepojí príjemne poteší. A nový nápad s možnosťou zabitia niekoho iného ako svoju náhradu síce nie je úplne zlý, ale má tu len málo priestoru a pre film prakticky mizivý význam. Čo sa týka samotných úmrtí, tak úvodná scéna na moste ako celok pôsobí dobrým dojmom, rozpadávajúci most s množstvom dopravných prostriedkov a hlavne z diaľky vyzerá výborne, ale už samotnú úmrtia na ňom až na možno jednu, dve výnimky moc nezaujmú a navyše sú až príliš viditeľne animované, takže moc dobrý dojem rozhodne neurobia a radové úmrtia sú na tom určite lepšie ako v predchádzajúcom diely, hlavne to už zase pôsobí uveriteľnejšie, keďže tu už našťastie smrť nič nepresúva, nezapína a podobne a tvorcovia si na nich aj dali celkom záležať, ale až na skvelo vymyslenú smrť gymnastky ma už žiadna výraznejšie nezaujala. Herecké obsadenie je iba priemerné, síce sú hlavné postavy o niečo lepšie ako v štvorke, ale opäť je to prakticky rovnako pôsobiaca zostava ako už posledné dva diely, čo už začína dosť nudiť, chcelo by to výraznú zmenu, ale zase poteší Tony Todd vo vedľajšej úlohe alebo postava vyšetrovateľa. Réžia je len priemerná, síce sa vizuálne na film pozerá dobre, ale pokusy o atmosféru vôbec nefungujú a technická stránka až na tie radové úmrtia na moste nesklame. Takže je to po všetkých stránkach lepší diel ako štvorka, ale už sa neubránim pocitu zbytočnosti, ak už tvorcovia neprídu s niečím úplne novým, čo by sériu výrazne oživilo, tak dúfam, že toto je posledný diel. 60%(12.12.2011)

Prvý diel nebude proste nikdy prekonaný. Final Destination 5 sklame akurát tak furt tým istým klišé, čo však nemení nič na tom že tento diel je asi najlepším remakom z ostatných štyroch častí. Môžem ešte pochváliť kvalitnú audio-vizualizáciu pri ktorej som miestami ani nedýchal.(10.12.2011)

Po předchozích pokračováních překvapivě důstojné (zábavné) zakončení série.(28.8.2013)

Oproti předchůdcům krok kupředu, přesto je tahle látka strašně vyčerpaná. Hravost pár vražd to utáhne, ale vždy, když nikdo neumírá, nastupuje nuda.(9.9.2011)

• - Spoiler: V podobě drobných nápověd, jakou jsou mobilní telefony s anténou, auta a starší počítače, divákům tvůrci napovídají, že je snímek prequelem k prvnímu filmu série a odehrává se ještě před ním. (NormanBates)

• - K filmu existují dvě alternativní smrti. Obě jsou součástí DVD. (stration)

• - Všechny části filmové série měly mezi sebou odstup tři roky. Až tento díl byl natočen již po dvou letech od předchozího pokračování. (stration)