Nezvratný osud 5

Nezvratný osud 5

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2011, 88 min

• LihO

Neuvidíte nič, čo by ste už nevideli... tvorcovia sa dokonalo držali očividne osvedčenej šablóny "lacný úvod, vízia, panika, únik smrti, trápne vyšetrovanie, trápny pohreb, pomalé umieranie", vykrádali predošlé diely ako sa len dalo a dokonca sa znížili až na takú úroveň, že museli používať klišé typu "kvapkajúca voda na zásuvku, či kábel s poškodenou izoláciou", "žene, predierajúcej sa v dave ľudí, padnú na zem okuliare a niekto ich odkopne/zašlapne a potom je slepá ako krtko", "niekto sa pozerá na niečo záhadné, napínavá atmosféra, potom ho niečo vyruší a keď sa pozrie späť, tak to tam už nie je..." a rôzne iné úchylnosti, vďaka ktorým som sa smial na tej zúfalosti scenáru... aspoň, že tie 3D efekty boli celkom pekné.(21.9.2011)

Popáté už lehce únavné, i tak zajímavější než předchozí dva díly. předfinální změna v mitologii potěší a závěrečné pointa je opravdu laskomina. Kdyby to bylo poprvé, co vidím tento koncept, asi skáču metr vysoko nad superžánrovou podpásovkou.(3.10.2011)

Konečně pořádná pecka mezi novinkama. Byl jsem na štíru, jestli dát plný hodnocení. Ale ať nežeru, myslím že tohle za to stojí. Kdo viděl aspoň jeden díl ze série, bude mu jasný, že to bude pořád o tom samým. Jenže konec je fakt super, takže běžte do toho! Nesmím ale opomenout, že je důležité vidět jedničku, jinak konec nepochopíte.(20.9.2011)

Z jistých důvodů se mi Final Destination 5 líbil asi nejvíce z celé série. Největší mírou se o to zasloužila především skupinka ústředních hrdinů, která mi přišla asi nejsympatičtější ze všech dílů. Nicholas D'Agosto je sympaťák a působí jako naprostý opak prkenného a toporného Bobbyho Campa z předcházejícího dílu. Stejného zvýšení kvality se dosáhlo i ve scénáři a dialozích, které oproti nudným a klišoidním vztahovým pasážím z Nezvratného osudu 4 působí téměř jako balzám na uši. V tomto pokračování se dějištěm katastrofy stává most chatrné konstrukce, který se rozpadne téměř ihned, co na něm autobus ústředních hrdinů zastaví. Poté následuje klasický scénář, který nemůže překvapit snad ničím a všichni si klademe snad jedinou otázku "Kdo, kdy a jak." Krev je digitální až běda, konce obětí brutální a Tony Todd se ukazuje v plné síle. Jediné, co mě překvapilo (a jistě nejsem sama), byl závěr. Jakmile se přeživší rozhodli letět do Paříže, vzpomněla jsem si na závěr prvního Nezvratného osudu a na "Moulin Rouge." Sice se mi závěrečná pointa trochu nepozdávala, co se týče logiky, ale co, moment údivu zvítězil:)(5.1.2014)

• Ellesime

Neexistuje filmová série, u které bych nadávala víc než u této!! Naprostá, ale naprostá ... Ani napsat to nemůžu. Jednička se ještě dala, ale pak to šlo všechno do kopru, fuj. Nelogičnost a debilita všech úmrtí z toho stříká na všechny strany, stejně jako hektolitry krve, ve kterých se tvůrci vyžívají, hnus, ble, fuj!(29.12.2013)