Hurvínek na scéně

Loutkový / Rodinný

Česko, 2010, 53 min

Martin Kotík

Hodně se dá spekulovat o významu 3D efektu v tomto filmu - dodává ploše hloubku, dodatečné efekty jako vločky jsou fajn, ale na druhou stranu se také nesnaží podbízet laciným zneužitím 3D. Samotná filmová režie spočívající hlavně v práci s kamerou a střihem a je velmi úsporná a většinou filmového diváka jednoduše staví do pozice divadelního diváka a nakonec bude v rozhodování, jestli vidět nebo ne, hrát hlavní roli to, jestli vám novější příběhy nevadí, nebo jste zarytými odpůrci, neboť se jedná o představení, které si odbylo premiéru v roce 2005. Víc si Hurvínka na scéně užijí děti, ale dialogům nechybí jistá dávka humoru stavícího na slovních hrátkách a obratech, a to je něco, co dělá Hurvínka Hurvínkem a co jinak dětským filmům (respektive produktům) chybí, protože si producenti a další tvůrci myslí, že děti jsou blbé. Jenom by bylo chytřejším marektingovým tahem, kdyby film uvedli v době zimní, respektive vánoční, takhle moc diváků nepřiláká a i atmosféra by zapůsobila silněji.(31.5.2010)

• Testament

Už dlouho jsem se takhle nezasmál, ale ne s filmem, nýbrž filmu. Spejbla a Hurvínka mám rád již drahně let, ale zhoubný nádor v podobě "Hurvínkova roku" mě měl varovat, že s hlavními postavičkami to jde hodně z kopce. Asi 5x jsem se upřímně zasmál, jinak většina vtipů je značně dětinských, děj v podstatě žádný, ale hlavně že se tu hodně zpívá (proboha, ty debilní texty!!!). Bohužel jsem se smál ve chvílích, kdy to nejspíš nebylo cílem autorů, př.: Co to bylo za scénu, jak Spejbl přišel oblečený jako čert, spadl na zem (na břicho) a Žeryk na něj zezadu skočil a skákal na něm? :-D. Žeryk pak i dával Spejblovi "umělé dýchání", i když se zde jen o tom mluvilo-zřejmě se mezi nimi vyvinul nový, daleko hlubší vztah. A debata mezi Hurvínkem a Spejblem (i když vytržená z kontextu), kdy chtěl Spejbl zjistit, jestli má synáček na zadnici roztržené kalhoty, probíhala takto: Spejbl: "Stop a teď se ohni!" Hurvínek:"Opravdu to chceš?" Spejbl: "Dělej! A jeje, to je díra, jako do metra.".:-D. Doporučení pro Helenu Štáchovou: Ještě více kreativity při tvoření takovýchto dialogů. A proboha, film co má 50 min. nasadit do kina za "plnou palbu"? Zklamání na plné čáře.(14.2.2011)

• Fr

Náš Hurvínek to je kos.... 50 ti minutový mikulášský příběh mnoho radosti dospělému nepřinese. Ale dětem ve sledování nebraňte! (Třeba takový Teletubbies jsou daleko otravnější a jak si u nic mrňousové žbrblají!!...) Hurvajs a Mánička se baví a jednají jako 7-10ti letý, což syna baví. (I když mu je 11.) TAKŽE, CO NA TO ON? Krátký a málo vtipný, ale jinak se mi to líbilo.... Tak si to přeberte! Já říkám – Hurvínkovo divadlo v kině? KRAVINA! Mladej zase – filmy XXX ? Kravina! Prostě nehodnotím nic, co není pro mě! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) V mládí jsem miloval Máničku, teď mě rajcuje paní Kateřina. 2.) Chci vidět divadlo, které bylo založeno v roce 1930 a přesto jde ,,s dobou“.(8.1.2011)

• kingik

Když někdo nemá soudnost, vypustí obstarožní loutky do kina a připlácne na to atraktivní nálepku 3D, ale tento rozměr jsem hledal marně. Stejně jako jsem hledal kvalitu, kterou vždy měli Spejbl s Hurvínkem za Kirschnera, ale jeho nástupce Martin Klásek se mu za ta drahná léta, co po něm štafetu převzal v namluvení loutek nevyrovnal a Štáchová je v namluvení paní Kateřiny a Máničky nejméně o třídu lepší. Nejhůře snad dopadl pes Žeryk, který je nejenom chabě namluven, respektive naštěkán, ale má dokonce tendenci mluvit lidskou řečí. Příběh se nese v duchu netradičních příprav na Mikulášskou nadílku u Spejblů. Je rozdělen do 8 natahovaných kapitol, které většinou začínají nějakou zbytečnou písničkou sloužící pro účel vyplnění řídkého děje. Hurvajs se Spejblem vymýšlejí, pokud možno, co nejnápaditější a nejstrašidelnější masky čerta, ale činí tak tajně, aby ani jeden z nich nevěděl, s čím ten druhý vyrukuje, a aby to bylo pro všechny překvapení. Nutno dodat, že Spejblova maska je opravdu překvapivě dobrá, ale Hurvínkova je jako když si nasadí srnčí parohy, které shodou okolností vyštrachal s Máničkou na půdě. Občas se objeví i vtipná situace, a to když se Spejbl opije lihem v koupelně na čištění ran, anebo v jediné scéně filmu si Spejbl celkem sjedná respekt, a to když zjistí, že si Hurvínek při zimních radovánkách roztrhl kalhoty. Jinak však Spejbl je tady za většího idiota než obvykle a scénka s luštěním triviální křížovky je toho jen důkazem. Když už se tvůrci s producentem Kotíkem rozhodli něco takového vypustit do kin, tak bych očekával precizní výpravu s nápaditým vánočním příběhem, ale ani jedno nehrozí, a když už byl v jednom záběru dokonce vidět vzadu na plátně stín vodičových rukou, tak už jsem to vzdal. Je to slabota a jít na to do kina není dobrá volba. 40%(17.2.2011)

• gouryella

Totální zprznění kultovních postaviček, naprosto bez nápadu a vtipu. A k tomu ty příšerné písničky.....(30.1.2011)

• - Postava Hurvínka vznikla v roce 1926. (M.B)

• - Přestože se jedná o vánoční snímek, premiéru měl 3. června 2010. (Hollywoodman)

• - Jedná se o první film s loutkami Spejbla a Hurvínka, který byl uveden v kinech. (Hollywoodman)