Kazatel Kalašnikov

Philip Messina

Kostýmy:

Frank L. Fleming
  • PinokKio

Roním krokodýlí slzu. Ovšem ne kvůli těm zuboženejm afričánkům, jen je mi líto, že jsem ty dvě hodiny místo sledování téhle agitky raději nepomáhal někde stavět kostel, kde by se kázala voda, pilo víno a neskutečně hřešilo ..(5.2.2014)

• verbal

Alelujá! Chvalme Pána! Ježíš zrovna trumfnul metadon! Kriminálnická smažka nahradila odvykačku křtem a hurá na kruciátu stavět paviánům výběhy. No mě by jeblo! Mezi prudce militantními, pošahanými křesťany a hodnými marxisty z jihu, kteří nikdy ani mouše neublížili, stojí hrdinný americký Mesiáš, jenž si místo pika píchá víru. Samozřejmě ani zmínka o tom, že ti bezkrupulózní vrahové žen a dětí jsou v podstatě křesťanská sekta. To by americké kudlanky asi příliš nenadchlo a nepromítali to pak na srazech babtistické mládeže! Miluju nestranné a nedemagogické filmy, které záměrně ukazují jen levou půlku prdele, pardon, chtěl jsem říct víry. Ale na to už bychom si za těch tisíc let mohli konečně zvyknout, no ne?? Abych to trochu vyvážil, uvažuji, že asi vystoupím z církve, začnu fetovat a skáknu si pak do Afriky rozkopat pár termitišť.(5.3.2012)

• klerik

Ani netuším, čo ma donútilo to dopozerať... Už dávno som sa tak nenudil. Režisér Marc Forster (PLES PRÍŠER!!!) sa snaží pomocu niekoľkých (teda mnohých ale veľmi krátkych) obrazov zo života hlavného hrdinu vykresliť veľký príbeh. A rozpráva ho absolútne zle. Vyše polovice filmu sa hrdina chová ako naivný debil, nič nevysvetľuje jeho konanie, celý presah okolo africkej problematiky vyznieva hlúpo a prvoplánovo (Ani vy ste nevedeli, že v Afrike umierajú deti? Umierajú.). Keď konečne nastane nejaký psychologický vývoj (tam niekde mal podľa mňa film začať a postupne odhaľovať minulosť), dostáva sa ku slovu neznesiteľný pátos. Omnoho väčšiu výpoveď mali zábavné filmu typu JOHN RAMBO či KRVAVÝ DIAMANT, dokelu aj krokodília vyvražďovačka PO STOPÁCH ZABIJAKA zvládla tému občianskej vojny lepšie... A keď si budem chcieť pozrieť kresťanskú agitku, siahnem radšej po ODVÁŽNYCH, tam maju kecy o bohu aspoň zmysel...(29.6.2014)

• Xmilden

Většinu filmu jsem úpěl jako pes, kterého majitel nechce jít vyvenčit. Křesťanská agitka, která je prakticky nekoukatelná. Snesitelným se film stává asi v závěrečné půlhodince, kdy už diváka začíná snad i zajímat jak tato blbost vlastně skončí. Omlouvám se zda-li nejsem dostatečně citlivý k problému, který v Africe dnes a denně vzniká, ale je třeba se zamyslet nad tím že problémem Afriky jsou sami Afričané. Čím více peněz pošle okolní svět do Afriky, tím více kulek na tomto světadílu prosviští. Dětí je mi samozřejmě líto, ty za nic nemohou. Haleluja!!!! sbohem a nikdy více.(30.3.2012)

Drsný, skutečným životním příběhem ispirovaný "Kazatel Kalašnikov" není jen tak nějaký ubohý z palce té nejvzdálenější nohy vycucaný akčňák. Nedejte se mýlit obalem, ani názvem. Pokud překonáte počáteční půlhodinu, ocitnete se v chudé a zbídačené oblasti severovýchodní Afriky, v zemi zvané Súdán a budete vnitřně prožívat silné emoce s pocity obrovské bezmocnosti a křivdy páchané na nevinných dětech a jejich rodičích. U tohoto filmu vůbec nejde o to, jak moc nebo málo je zpracován po profesionální stránce, ale o tom, o čem vypráví a jaké poselství celému kulturnímu světu přináší. Proto dávám vyšší hodnocení, než jsem před shlédnutím odhadoval. Jistě, někdo může namítnout, že se jedná opět o jeden hrdinsko-akční tzv. misijně mírový americký škvár, když ovšem pominu tu poněkud přehnanou aktivitu hlavního hrdiny (včetně jeho zázračného myšlenkového přerodu), pak si odnesu to podstatné, co nám chtěli autoři sdělit. Tedy vědomí, že na tomto světě stále mezi námi žijí šílení lidé podobní Hitlerovi a jeho bandě gestapáků neštítících se žádné krutosti. Lidské zrůdy se mezi námi stále rodí, a ti morálnější proti nim musí pořád bojovat, někdy bohužel i se zbraní v ruce. Jen se pak ta "občasná mírová vojenská" domluva nesmí zvrhnout v trvalé násilí obhajované slovy o navrácení míru. To už jsme od USA i Sovětského Svazu (Ruska) slyšeli mnohokrát. PS: No, a ty verbalovy hloupé poznámky zde v komentářích chápu pouze jako nechtěně vyprodukovaný "humor" jednoho duševně nemocného uživatele. :-)(29.11.2012)

• - Hudbu k filmu nahrál Slovenský symfonický orchestr. (=woody=)

• - Natáčanie prebiehalo v amerických mestách Detroit a Melvindale, a taktiež v Juhoafrickej republike. (MikaelSVK)

• - Fotografie, ktoré ukazuje Sam (Gerard Butler) bankárovi vo chvíli, keď sa snaží získať úver, sú skutočnými fotografiami zhotovenými Samom Childersom v Sudáne. Vidieť ich tiež počas záverečných titulkov. (MikaelSVK)