Kazatel Kalašnikov

Jason Keller

Matt Chesse

Kostýmy:

Frank L. Fleming

Rozpočet $30miliónovTržby USA $538,690Tržby Celosvetovo $3,104,000Tržby za predaj DVD v USA $2,146,655 //počet predaných kusov 115,912║ určite téma, ktorá má čo povedať aj keď tu už zopár tématických filmov bolo... a v danom podaní od Forstera aj zapôsobila, to pravé príbehové sústo pre Butlera /80%/(22.10.2012)

O Konym jsem věděl už delší dobu, když se minulý rok rozjela velká kampaň proti němu, aby lidé na celém světě byli informováni o tom, co se v Africe děje. Následně na to vznikl film, který čeští distributoři pojmenovali trošku debilně - Kazatel Kalašnikov. Pro mě nepochopitelné, když je o člověkovi, který vlastně proti násilí důrazně bojuje...i když opět násilím. Každopádně na film jsem se neuvěřitelně těšil už několik měsíců a upřímně můžu říct, že během filmu jsem byl šíleně zklamanej. Gerard Butler by zase tak špatná volba nebyla, horší bylo samotné vyprávění. Vždyť jeho postava, Sam Childers, se ve filmu měla nějak vyvíjet od zlého k dobrému. Ve filmu to pak vypadá následovně. Zlý Sam odchází z vězení a je zlý. Pak provede pár zlých věcí a je neuvěřitelně zlý. Fetuje, zabíjí a je stále zlý. Jeho rodina začne věřit v boha a on se jim směje do ksichtu. Pak udělá mega průser a pochopí během půl minuty, že to co dělal, je špatné a najednou už sedí v kostele. Zde to tvůrci podle mě neuvěřitelně posrali. Já chtěl vidět najaký vývoj postavy a ne, že prostě zničehonic skočí z charakteru A do charakteru B a nikdo mi vlastně neukáže tu změnu. A to nebylo poprvé. Takovéhle šoky si film připravil hned několikrát a celkově mu důraz na city nebyl blízký, ba naopak. V takovém filmu je to hrozně škoda, protože o čem jiném, než o citech takový film je. Nicméně nemůžu říct, že by film byl úplný propad. Byly v něm scény, které za pozornost stály a neměly chybu. Jenže to nic nemění na tom, že film jako celek mě hned od začátku zklamal. Pak se to s ním totiž táhlo až do konce, než se objevily titulky a tam ten pravý Sam Childers. V tu chvíli jsem si uvědomil, že ten opravdový Sam je mi daleko sympatičtější, než celý film o něm. A to ani nemluvím o náboženské propagandě, která se tímhle filmem táhne. Ale tak budiž. Upírat mu ji nebudu. Američani to ve své zemi mají s církví trošku jinak. Haleluja.(23.4.2012)

• Slartibarkfast

Tedy čekal jsem ledacos, ale kriminálníka a feťáka, který se obrátí na víru a odcestuje do Afriky, aby tam pomáhal černouškům s AK-47 v ruce, to tedy zhodně ne. Možná by to bylo i koukatelné, ale snoubí se tam příliš mně odpudivých témat. Přehnaná víra, magoři, patriotismus a amerikanismus. Na tomto příkladě jasně vidíte, jak se amíci serou kam mohou. Cizí kultura, cizí země, cizí problémy a stejně je musí stůj co stůj řešit. Velmi mě to zklamalo a film mi nedal tentokrát vůbec nic. Jen jeden skutečný příběh o maniakovi, který bere všechno v extremním měřítku. 40%(29.5.2012)

• korbitch22

Jednostraně zaměřený patetický kýč,který nechutně tlačí na pilu kvůli správné věci.Forster odbyde Childresovi zlé skutky 2 v pichy heráku (bliju) ,jedním přepadením a jednou šolichačkou s nožíkem v celkové stopáži 9 minut ( nejzábavnější část filmu ) a pak se namočí do necek s posvěcenou vodou a hystericky se káže a pindá o bohu (bliju).Z vidláckého kolíka kterého zajímá jen herák,chlast,bouchačky a loupeže,se v mžiku stane vidlák co se zajímá jen o boha,negry,bouchačky a střílení těch zlých negrů.To si potom staví kosteli pro smažky a děvky,v africe sirotčinec ve válečný zóně a hlásá alelúja můj pane vezmi nás k sobě.Paradox je,že je to celé podle skutečné události a ano,bylo by to dosti chválihodné a vůbec to co dělá pan Childres pro malého Mutua a další je úctyhodné,rozhodně se to ale dalo pojmout střízlivějším z filmováním,než aby nám 126 minut americký čuráci kázali co je dobrý a v co máme věřit.Neobjektivní žvástání ve jménu církve,které je občas proložené brutální akční scénkou či opravdu drsným stylem africké nekopromisnosti LRA.Doufám že se tahle bejvalá americká fetka v Africe náramně baví a že Mutu už má svoje prášky na malárii.40% dodatek : Jednou jsem šel na párty,byl jsem si téměř jistý že tam přijdu o panictví,celý nervózní jsem si nalil čutoru vodky a vzal si jí sebou,pár desítek minut před oním stykem na oné párty,jsem chtěl do sebe nalejt obsah čutory,abych si dodal odvahy,když jsem se však napil,zjistil jsem že mi jí maminka vyměnila za obyčejnou vodu,přesto mi ta dívka dala a já si to jako bonus pamatoval a ani jí nepozvracel a není to důkaz,že mám otevřít dveře bohu,ale zamykat si dveře do pokojíčku ( zasvěcení vědí ) .(7.3.2012)

Je to celkom dobrá životopisná akčná dráma. Má pomerne dobrý príbeh o drsnom kriminálnikovi, ktorý sa ani po príchode z väzenia zločinom nevyhýba, ale keď raz takmer usmrtí človeka, uvedomí si, že to už takto ďalej nejde a potrebuje zmenu a tak sa s pomocou rodiny stane členom cirkvi. Keď dostane možnosť ísť pomôcť do Afriky, nájde v tom zmysel života a urobí všetko preto, aby deťom v Sudáne zmietanom občianskou vojnou pomohol a to aj pomocou násilia, ale každodenné tragédie videné na vlastné oči si na ňom postupne vyberajú svoju daň. Spracovanie je celkom slušné, síce ešte spočiatku ma to až tak moc nezaujalo, hlavný hrdina si teda rozhodne sympatie získať nevie, ale od prvej zásadnej udalosti, ktorá ho ovplyvní sa už kvalita filmu výrazne navýši a je sa stále na čo pozerať, dej je svižný, bez nejakých výraznejšie slabých miest, aj keď bez tých niekoľkých návštev kostola by som sa kľudne obišiel, ale ich prítomnosť samozrejme nie je žiadnym prekvapením. Zaujala ma aj postupná zmena hrdinu, ale v druhej polovici, kedy sa už prejavuje bezmocnosť, ktorá môže ohroziť aj vlastnú rodinu, aj v tejto polovici sa nájde asi štvrťhodina, kedy film upadne do priemeru, ale výraznú väčšinu filmu sa na to pozerá dosť dobre. Akcie je tu priemerné množstvo a je aj celkom slušná, aj keď ničím výnimočná. Tvoria ju iba také menšie akcie, v ktorých proti sebe stojí len pár protivníkov, ale je dobre natočená, s pár výbornými momentmi a až na pár detailov aj uveriteľná. Herecké obsadenie je na tom dobre, Gerard Butler do podobných úloh sedí, ide mu to v akcii, ale aj v herectve, nesklamala ma ani jeho rodina, ale okrem hlavnej postavy ma zaujal hlavne jeho nový priateľ a spolubojovník. Réžia a technická stránka sú vydarené, tento film nemal žiadne ambície stať sa kultovým dielom na tému genocídy, takže tomu je prispôsobená aj réžia, je to dobre natočené, zahrané a funguje aj pár emocionálnych momentov. Som spokojný, nie je to žiadny klenot, či už v akčnom, životopisnom alebo aj dramatickom žánri, ale dobre odvedená práca, ku ktorej nemám väčších výhrad a zaujalo ma to viac, ako podobné filmy Krvavý diamant alebo Slzy slnka. 76%(23.10.2012)