Kazatel Kalašnikov

Scénografie:

Philip Messina

Kostýmy:

Frank L. Fleming

Já na takový filmy slyším. Radši tady vůbec nebudu číst některý názory nebo bych se zase poblil. V každým případě se mě v souvilosti se zeměmi třetího světa "líbí" jak se říká "svět by s tím měl něco dělat ". A kdo je jako svět ?? Co to je za pitomou alibistickou větu ? Svět to jsem já, to si ty, každej máme nějakou možnost něco dělat, nějak aktivničit, ale většinou to jako v mém případě končí naklepáním nějakýho textu do klávesnice, kde jakože jsem obeznámen se všema těma prasárnama co se dějí v Sudánu a v mnoha dalších zemí a jdu si načít lahváče. Jasně jsou tady mezi náma frajeři jako květula, charlosina, phillipa, který v rámci svých možností nekecaj, ale snaží se reálně pomoct, ale většina z nás polituje, odsoudí a pak jde hledat na net novej typ mobilního telefonu s tím, jak je ten život těžkej, protože když si koupí mobil už nezbude na tablet. Takže mě je úplně u prdele jestli ten film nebyl eňoňuňo, protože stačí když slyším "přinutili mě zabít vlastní mámu" a je jasno, víc takovejch filmů a víc takovejch vět, protože ne každýho na týhle plantě bolí fakt, že nemá novej typ mobilu. A že to přece všichni víme ? No a co pak dál ? Nic, je nám to vlastně u prdele. Gerard u mě tady tím filmem stoupnul hodně vysoko v ceně.(3.5.2013)

Nejprve byl drsňák a smažka, který seděl, zatímco doma na něj čekala manželka striptérka, pak byl drsňák, který za pár okamžiků objevil Boha, nakonec byl drsňák, který se rval za zubožené súdánské děti. Marc Forster léta platí za režisérského chameleona, úspěšně střídá žánry a styly, hlavně mi udělal nesmírnou radost svou ponurou prvotinou Plesem příšer. Jeho předposlední příspěvek se bohužel pohybuje v dost mělkých emocích a velkohubém kázání v kostele. Top Gun svého času platil za náborovou propagandu, která byla za oceánem po promítání v kinech nadmíru úspěšná, tenhle Kazatel s hromovým hlasem zase může podpořit verbování do církve. Tak či onak, výsledek je sporný. Hlavní postava bere své rodině veškeré úspory, aby zachránil stovky sirotků v zemi plné bezpráví, kromě zednické lžíce bere do ruky i bazuku, tu a tam někoho odkrouhne, postaví další lajnu cihel, aby vzápětí sejmul další skupinku „těch zlých“, vrátil se do Států, vzal další peníze a prodal prosperující firmu, aby dítka mohla výskat radostí nad novými houpačkami. Nevěřil jsem. Pateticky podaná látka, která je nesmírně zdlouhavá, má řadu zvláštních a nechtěně úsměvných momentů (dospívající dcera v posteli požádá taťkova smažkoidního kamaráda o pusu na dobrou noc) a předkládá téma, které rozhodně má co říct, jenže už tu mnohokrát bylo zpracované mnohem mnohem lépe!!(1.10.2013)

• Niktorius

Ve filmu je mnohokrát zmíněno, že zlí hoši pocházejí z jakési "Armády Božího odporu" (LRA), ale jíž není řečeno, co je tento spolek zač. Jde o původem ugandskou teroristickou organizaci, která prostřednictvím páchání nejrůznějších zvěrstev usiluje o ... zřízení teokratického státu založeného na biblickém Desateru. Její vůdce Joseph Kony se přitom považuje (a je svými následníky považován) za jakého "mluvčího" Boha samotného. Proto mě zarazilo, že film, který se takhle točí kolem víry, ideologii LRA jen párkrát nesměle naťukne (je zmíněn samotný Kony, někdo řekne něco jako "považují se za křesťany, ale jsou to ďáblové") a nesnaží se pídit po otázkách, jakou roli může náboženská víra hrát v různých bojích "za správnou věc" a jestli se náhodou Childers, s původně ušlechtilými záměry, postupně nezačíná Konymu tak trochu podobat (i to je ve filmu jen naťuknuto - jedinou replikou - a pak zase rychle opuštěno). _________________Ve scénách, kdy hlavní hrdina rozohněně káže o tom, že za Boha a jeho vůli je třeba aktivně a fyzicky bojovat, jsem byl na pochybách, zda-li je opravdu skutečným věřícím , anebo náboženství jen využívá jako mobilizační nástroj k naplnění vlastních vizí, o jejichž bohulibosti odmítá pochybovat. Kdyby se film zabýval právě těmito motivy, byl by daleko zajímavější. Takhle je to jen klišé o srdnatém Jižanovi, kterému Bůh položil na bedra úkol spasit nebohé "černoušky", kteří jsou zobrazováni výhradně v paternalistických koloniálních stereotypech.(21.1.2012)

Rozpočet: 30 000 000 $ Otvárací Víkend: 45 130 $ (v 93 Kinách) Tržby USA: 538 690 $ Tržby SR: 15 962 $ Tržby ČR: 26 507 $ Tržby Celosvetovo: 1 104 633 $Slušný začiatok a rozbeh filmu,presvedčivo podané dôvody na pomoc a zároveň aj tzv.pomstu a boj proti IRL.No absolútne ma minula myšlienka boha a scény z kostola mi liezli na nervy .Nie preto že som ateista,nemám nič proti podobným myšlienkam a scénam vo filmoch.Lenže Foster to servíroval takým nelogickým a odpudivým spôsobom,že som sa s tým nemohol nijako stotožniť a tolerovať to ako súčasť potrebnú pre film.Keď dôjde na akciu,tak je to surové a uveriťeľné a nájde sa tu aj pár hnusných záberov a tých detí vám je dosť lúto.No ako celok to je iba čistý priemer,z malou myšlienkou navyše.(17.6.2012)

Letošní Blind Side, jehož hodnocení se samozřejmě odvíjí jen a pouze podle toho, jak moc jste odolní proti křesťanským citově vyděračským a lehce manipulativním pohádkám. Já dávám 60%, protože Gerard Butler je mnohem víc cool misionář než Sandra Bullock (v tašce nemá jen bibli, ale i samopal) a tahne film hodně nahoru. Jen ty výkřiky typu "I will build a church!" prosím přístě vypustit.(3.1.2012)

• - Snímek je inspirován skutečným příběhem Sama Childrese, který byl zakladatelem humanitní organizace „Angels of East Africa“. (Terva)

• - Hudbu k filmu nahrál Slovenský symfonický orchestr. (=woody=)

• - První volbou pro roli Lyn byla Vera Farmiga, nabídku ale odmítla kvůli těhotenství. (oje)