Tři mušketýři

Three Musketeers, The

Traja mušketieri

Dobrodružný / Akční / Romantický

Německo / Francie / Velká Británie / USA, 2011, 106 min

Anderson odmítá dospět. Opět si na nevelké hrací ploše (hl. Versailles a Tower of London), s banálními pravidly a rozpočtem čítajícím několik desítek milionů hraje s hrstkou akčních postaviček, které lze vystihnout jedním slovem (drsňák, zelenáč, kráska…). K hraní a hrám je neustále odkazováno přímo ve filmu. Historické entrée připomíná deskovou hru, trochu větší figurky vojáků zaplňují pracovnu kardinála (zase nevyužitý Waltz), jehož oblíbenou kratochvílí jsou šachy (na šachovnicových dlaždicích se odehrává také střešní akční scéna s Mylady). Nekonzistentní strukturou Tři mušketýři připomínají sérii postupně obtížnějších misí, jež musí hrdinové s využitím svých zvláštních schopností splnit (kdo hrál třeba Commandos, bude před londýnským „levelem“ v obraze). ___ Celá přidebilněná zápletka, k jejímuž vyřešení by po chvilce zamyšlení (jímž se ovšem postavy nezdržují) stačilo zfalšovat jistý diamantový náhrdelník, je zasazená do zpotvořené verze 17. století se vzducholoďmi, plamenomety a jinými blbinami, jež dělají hodně rámusu a usnadňují zabíjení. Padouši k zemi padají bez číhokoli pozastavení jako hlavy během francouzské revoluce, aniž by vystříkl mililitřík krve. Teprve během souboje D'Artagnana a Rocheforta pár kapek ukápne, nejspíš abychom se alespoň pro tuto chvíli strachovali o zdraví nesympatického hlavního hrdiny. Z jeho věku i z jeho probojovávání se do světa dospělých je zřejmé, na jakou skupinu diváků tvůrci cílí. Totiž na stejnou jako tvůrci dnes tak naivních akčňáků z 80. let, na mladé muže, kteří hledají své dospělé vzory. Tři mušketýři jsou naivní už teď, ovšem s jednou nepřehlédnutelnou změnou v chování „učně“. Posun od mladého protagonisty, který ke svým zkušenějším vzorům vzhlížel s respektem ke zde prezentovanému přidrzlému, autoritami pohrdajícímu frackovi (bohužel) velmi trefně reflektuje stávající aroganci mladých vůči starším. ___ Celý svět novodobých mušketýrů je uzpůsoben hráčům videoher, obecně pubertálním geekům, jak jsou stereotypně vnímání. Tedy jako osoby, které potěší sebepitomější vulgární vtip a které vezmou za vděk jakoukoli odhalenou ženskou končetinou. Tady dráždivý pohled na dámskou nožku, támhle vtípek založený na zženštilém chování krále, případně velké potřebě opeřence. (Básnická licence stranou - vysere se tam pták. Dvakrát.) Jakože dospělé jsou jenom naprosto vyprázdněné proslovy o hrdinských činech, které je třeba vykonat. ___ Film po akčním prologu začíná nesmyslně nanovo - všechny je třeba opět seskupit -, ovšem zajímavým stavem, kdy je nezbytnost hrdinů (podobně jako v posledních bondovkách) relativizována. Nic nosnějšího než tento náznak ale scenáristé dále nenabízejí, což platí rovněž pro naťuknutou nemožnost věřit mocným, před nimiž nakonec hrdinové stejně sklánějí hlavy. Možností, jak v dnešní době naložit se čtveřicí mýtických postav, se přitom nabízí tolik… alespoň tím Sherlockem se pánové mohli inspirovat. ___ Opakování informací je vzhledem k průhlednosti záměrů každého intrikáře ubíjející. Dramaturgicky film totálně selhává, závěr, kdy je nám namísto očekávaného grandiózního akčního finále (jejda, ono už proběhlo?) naservírován feel-good taneček, působí jako, slovy jedné z postav, prd v lahvi. ___ Přese všechno napsané jsem se bavil. Méně než u Rallye smrti, kdy Anderson na věk diváků nemusel brát ohledy, ale bavil. Celé dvě hodiny. Akční scény jsou díky plnému využití prostoru (namísto nadužívání střihu) přehledné a nebijí do očí stejnou stylistickou vyčerpaností jako scény dialogové (během nichž kameraman neví, jak se okolo postav točit a neopakovat se, pročež se opakuje), bojová komba Milly navlečené do dobových kostýmů jsou neodolatelná a potěšil i tématicky odpovídající song pod závěrečnými titulky (When We Were Young od Take That). Možná do té stereotypní představy hráče videoher nakonec sám zapadám... (2D, titulky) 55% Zajímavé komentáře: Marigold, Psema, Falko, mcb, Iroquaise(18.10.2011)

Tak, ako som si v roku 1998 myslel, ze ZORRO s Antoniom Banderasom bude blbost, to iste som si myslel aj o novych Troch musketieroch, avsak v oboch pripadoch som sa mylil. Este viac ma prekvapila rezia Paula Andersona, ktoreho som si nevedel predstavit natocit takyto film, kedze ma za sebou take sci-fi krvaky, ako RESIDENT EVIL (2002) alebo VOTRELEC VS. PREDATOR (2004). S Millou Jovovich, ktora si zahrala vo vsetkych castiach Residenta si zrejme Paul dobre rozumel a tak ju chcel tentokrat do zapornej ulohy intriganky, ktora opät preukazala akrobaticke kusky v subojoch, ktore mi vdaka 3D spomalenych zaberoch v niektorych chvilach pripomenuli reziserov styl predchadzajucich filmov a hudba Paula Haslingera mi pre zmenu naramne pripomenula Zimmerove skvosty, takze v niektorych chvilach budete mat pocit, ze film sa snazi tak trosku napodobnit trebars Piratov z Karibiku. Mlady Logan Lerman, ktoreho som videl naposledy vo fantasy filme PERCY JACKSON (2010) ma tiez prekvapil v ulohe D´Artagnana, kedze v tejto postave som si predstavoval niekoho starsieho, ale potesila ma aj mala zaporna postava kardinála Richelieua, ktoreho si zahral skuseny Christoph Waltz a v kladnej ulohe si ho uz v buducnosti asi len tazko dokazem predstavit :-) Taktiez malu a nevyraznu postavu si zahral aj Orlando Bloom. Takze aby som to zhrnul, Traja musketieri su popcornova zabava pre mladeho divaka, ktory sa chce len pobavit a nic velkolepe od toho neocakava. So starsimi verziami by som tento film radsej neporovnaval. _________ Milla Jovovich - (M'lady De Winter) +++ Logan Lerman - (D'Artagnan) +++ Luke Evans - (Aramis) +++ Matthew Macfadyen - (Athos) +++ Ray Stevenson - (Porthos) +++ Orlando Bloom - (Vojvoda z Buckinghamu) +++ Christoph Waltz - (Kardinál Richelieu) +++ Til Schweiger - (Cagliostro) +++ Produkcia: Paul W.S. Anderson +++ Hudba: Paul Haslinger +++ (Videl v 3D kine 10.09.2011)(19.9.2011)

Dosud se mi nepodařilo rozluštit největší matematickou záhadu 17. století, tedy že 3=4, ale již jsem se s tím vnitřně smířil, takže mne nemůže zaskočit účast mušketýrů v leteckých bitvách, bojové umění ohebné Milady, Athosovy potápěčské choutky a ani to, že se Aramis stal z mušketýra strážníkem Městské policie rozdávajícím pokuty za kálející koně. Trošku mi sice chyběla přítomnost mušketýrského stejnokroje, ale na druhou stranu je pro mne podobný úlet daleko přijatelnější, než další zbytečný pokus o natočení již několikrát velmi slušně zfilmované knihy.(6.11.2012)

Parta drsných šviháků se honí za pitomou cetkou, pomáhá jim v tom náctiletý drzoun s šílenou parukou. Je to roztomilá blbost, v Andersonově podání ale naštěstí zábavná. A ta hrozivá smrtka na přídi nepřátelské vzducholodě, tak ta byla prostě úplně boží.(28.4.2012)

• Xmilden

Něco strašného, doufám že se noví Tři mušketýři stanou finančním propadákem a nikoho nenapadne natočit druhý díl s názvem Buckingham Strikes Back! Takže si to zhrňme: Celý film je mixem nového Sherlocka Holmese smíchaného s Piráty z Karibiku, že to nefunguje nemusím prozrazovat. Gaskoňec vypadá jako rocková hvězda a uši mi málem upadly když se zeptal svojí milované Constance "Enjoy the show". To by člověk v tu chvíli zabil člověka co psal dialogy. Ne, tohle opravdu ne. A to nejsem zaujatý tím že bych měl něco proti zmodernění klasiky. Ten film měl bavit, místo toho nudil. Nejlepší scénou se tak ve filmu stává Planchet posraný od holuba. PS: Rád pošlu nějaké peníze Mikkelsenovi, aby příště nehrál herec jeho formátu v takové hovadině. Jooo a Orlando Bloom je v tomhle filmu přímo obludný.(10.3.2012)