Ip Man: Zrození legendy

Herman Yau

Erica Lee

Kwong-hung Chan

Chun-Hung Mak

Pozerala som to ako rozprávku pre dospelých. Bolo to rozprávkovo romantické, farebné, úsmevné aj melancholické... také čisté. A väčšina hercov totálni sympaťáci (okrem záporákov, samozrejme;-).(17.10.2011)

Příběh o Yip Manovi je neskutečně zajímavý a perfektně zfilmovaný. Ani mi tolik nevadilo, že zde hráli ti samí herci, co v Yip Man 2, i přesto že tohle je prequel. Mladík co hrál Yip Mana se pohyby dokonale vyrovnal Donniemu Yenovi. To mě potěšilo. Protože jsem nečekal, že se to bez něj povede. A povedlo. Velice působivé.(22.1.2011)

Rvačky jsou fajn, ale příběh mě kupodivu zaujal a strhl více. Stejně jako plejáda známých, teď již dost zestárlých, tváří.(28.1.2015)

Velmi důstojné zakončení trilogie, která glorifikuje čínského mistra bojových umění Ip Mana. The Legend is Born - Ip Man dějově předchází první části, kdy líčí Ip Manovo útlé mládí a dospívání, přičemž podobně jako první dva díly trilogie předkládá fikční příběh vsazený mezi několik styčných bodů Ip Manova života (výuka Wing Chun a studia v Hongkongu na St. Stephen's College a pozdější návrat do Foshanu). Menší zajímavost nakonec - v roli Leung Bika, Ip Manova mistra Wing Chun na Hongkongu se představil Ip Chun, skutečný syn Ip Mana.(11.7.2011)

Akce se nesnaží zviditelnit na úkor děje ... a děj se nesnaží zviditelnit na úkor akce. A jelikož spolupráce všech složek příběhu je tvůrčí, vstřícná a vůbec po všech stránkách přátelská, nemůže přinést špatný výsledek. P.S.: Zdá se, že mám značné mezery ve vzdělání. Netuším, nakolik snímek odpovídá reálnému Ip Manovu životu - ani ho momentálně nemůžu porovnat s filmy, ve kterých se hlavní role zhostil Wilson Yip ("Ip Man" z roku 2008 a "Ip Man 2" z roku 2010). Nicméně nemyslím, že by to nějak zásadně ovlivnilo mé hodnocení.(11.10.2013)

• - Obchodník na trhu prodává gramofonovou desku s písní "Greensleeves", za jejíhož autora je mylně považován Jindřich VIII. Píseň je z pozdější doby a její autor je neznámý. (CSSML)

• - Ip Chun, který ve filmu ztvárnil postavu mistra Leung Bika, je Ip Manovým skutečným synem. (n42)