Ip Man: Zrození legendy

Erica Lee

Kwong-hung Chan

Chun-Hung Mak
  • Chrustyn

Když něco vydělává, dojme to, dokud to jde. To si asi řekli tvůrci tohoto snímku, který je však pouhým parazitováním na snímcích Ip Man 1,2. Zmizel Donnie Yen (nejspíše z důvodu, že se film odehrává v dobách mládí hlavního hrdiny) i režisér Yip a z akčního filmu s prvky životopisného dramatu se stalo historické drama s prvky akce a ze zábavného filmu se stala pekelná nuda.(29.1.2012)

Asi bude divné začínat komentář pod pětihvězdičkovým hodnocením slovy nejslabší díl série. Ale životní příběh Čínské legendy Ip Mana byl zfilmován tak bravůrně, že tomu tak je. V tomto prequelu jsou bojové scény o něco slabši a skoky až moc nereálné a nadpřirozené, ale i tak to na 5 hvězd stačí. Herci jsou vybráni výborně. Hlavní hrdina mi opravdu připomíná Ip Mana z předchozích dílů. 90%(30.9.2010)

I když se jedná o nejslabší díl z celé trilogie (osobní dojem, každý to může mít jinak ...), opět je to v rámci celosvětové konkurence akční martial arts snímků napropstý vrchol a ve všech ohledech vítězí nad "99%ní" konkurencí ... Známé tváře hrají známé i méně známé role. Herci z druhého dílu hrají úplně jiné postavy a jedná se o úžasný prequel k více brutálním a drsným dvoum snímkům. Ovšem soubojů si užijete mraky a choreografie dosahuje nebeských výšin. Rychlost jednotlivých postav v soubojích i některé neokoukané techniky berou opět dech. Každopádně se zde bohužel nejvíce "drátuje" a evidentně používají triky a skoky, které ve skutečnosti nejsou možné ... Je to škoda, protože snímek tyto scény nepotřebuje a celá trilogie ani nikdy nepotřebovala. Dále chci říct, že je to tak trchu i love story, MA snímek, který možná vaše přítelkyně snese nejlépe z trilogie, celé je to takové více optimističťější. Každopádně pecka ... (doplnění: po několikerém shlédnutí musím ještě svoji chválu zvýšit, jedná se o opravdu PERFEKTNÍ "MAčko" a kdo neviděl ani jeden díl, doporučuju shlédnout právě tento, který diváka připraví na snad jen o 1% lepší další a dravější dva díly ...)(27.8.2010)

Je to dosť dobrý akčný film. Má celkom dobrý príbeh o mladom majstrovi bojových umení Ip Manovi. Zobrazuje dobu, ked´ sa naučil nové techniky, pomocou ktorých porazil aj svojho majstra, spoznal ženu svojho života, mal problémy s japoncami a mnoho iného. Spracovaný je výborne, na rozdiel od väčšiny podobných filmov sa venuje mnohým prvkom a každému dostatočne, tu nie je čo kritizovať. Akcie je tu mnoho a je perfektná. Tvoria ju iba súboje, ktoré majú výbornú choreografiu a sú skvelo natočené, väčšinou sú si dosť podobné a o moc v nich nejde, ale to mi vôbec nevadí, lebo tento štýl sa mi veľmi páči. Väčšina z nich sa snaží pôsobiť reálne a počet efektov udržať na minime, ale v poslednej tretine filmu už aj tých rapídne pribudne. Ani neviem vybrať ten najlepší, všetky sa mi veľmi páčia. Herecké obsadenie je veľmi dobré, hlavného hrdinu som doteraz nevidel, ale výborné bojové schopnosti a charizma mu nechýbajú, Biao Yuen si po veľmi dlhej dobe zahral výbornú postavu a dokázal, že ešte stále má čo ponúknuť, Sammo Hung aj tú chvíľu poteší a so zvyškom som tiež plne spokojný. Záporné postavy nie sú moc výrazné, ale to vôbec nevadí, kedže v tomto príbehu nie sú až tak moc dôležité. Réžia sa mi páči, vizuálne pôsobí film tiež veľmi dobre a ani hudba nie je zlá. Nie je to až taký klenot, ako oba diely s Donnie Yenom, ale výraznejšie negatívum tu aj tak nie je, s filmom som nadmieru spokojný a fanúšikovia Hong Kongského akčného filmu budú rozhodne spokojní. 77%(2.10.2010)

Dívat se na to nakonec dá, ale režisérsky, logicky ani emotivně a náladově to nedosahuje kvalit jedničky ani dvojky. Určité déjà vu z herců, kteří v předchozích filmech hráli jiné role, mi spíš vadilo.(19.12.2011)

• - Obchodník na trhu prodává gramofonovou desku s písní "Greensleeves", za jejíhož autora je mylně považován Jindřich VIII. Píseň je z pozdější doby a její autor je neznámý. (CSSML)

• - Ip Chun, který ve filmu ztvárnil postavu mistra Leung Bika, je Ip Manovým skutečným synem. (n42)