[REC] 4: Apocalipsis

(festivalový název)

[REC] 4: Apocalypse

Horor / Thriller

Španělsko, 2014, 96 min

Reportérku Angelu Vidal zachráni z domu množstva nainfikovaných ľudí skupinka vycvičených vojakov. Tí ju následne odvážajú do útrob obrovského tankeru. Nikto z cestujúcich vrátane lekárov či ochranky však netuší, že mladá žena už dávno nie je tým čím bývalá. Vďaka krátkej úvodnej scéne štvorka ľahko nadväzuje na prvé dva príbehy. Čo sa zombie subžánru týka, niet sa na čo sťažovať. Akonáhle sa na scéne objavuje prvý krvilačný "zmrd", nejeden milovník hororu si príde na svoje. Masky v kombinácii s gore sú proste na parádu! Niet pochýb o tom, že sa z pohľadu týchto prvkov jedná o kvalitatívny nad priemer. Ďalej musím vyzdvihnúť pomerne rýchly spád vďaka ktorému sa divák nenudí. Bohužiaľ, atmosféru ako pri prvých dvoch častiach sa nastoliť nepodarilo (no to snáď ani nikto nemôže očakávať). Záver síce len s malým prekvapením, bez neočakávaného rozuzlenie, no zato s jasným posolstvom - nežerte ryby! - 65%.(29.11.2014)

Když už se tvůrci rozhodli neignorovat předešlé díly (množství odkazů, především z dialogů postav), pak se měli alespoň trošku posnažit nad sjednocením původu onoho viru. Trošku mi tu chybí, to nábožensko naznačené v předešlém a pro mě nejlepším Genesis. Vyjma toho se jedná o nejméně kvalitní Rec, avšak očividně nejlevnější - což samozřejmě není kompliment.(25.2.2015)

• Bloody13

Nešťastný konec jedné krásně rozjeté série, aneb kde je ta posraná Apokalypsa?! Balagueró se z původně zamýšlených ulic velkoměsta přesunul raději na moře, kde nechal pobíhat po lodi skupinku (většinu otravných) postav, která sem tam zastřelí nějakou tu nakaženou svini, nebo se nechá pokousat. A dobře jim tak, jelikož diváka to počtvrté už zkrátka nudí. Stísněné lodní prostory jsou hrubě nevyužity, napětí nefunguje a fandit se dá snad jen Angele a Nicovi. Pochválit se dají určitě masky, digitální opičky a úplně poslední scéna v taxíku, ale to je na uzavření takhle důležité ságy trošku málo, ne? Koncept celé série se od trojky absolutně nikam neposunul, pouze dovysvětlil pár detailů z prvních dvou dílů. Nasranej však nejsem, od Génesis mé nadšení a očekávání opadlo. Naštěstí. (40%)(20.12.2014)

Porovnávať s pôvodnou španielskou hororovou lahôdkou nemá vôbec zmysel. REC 4 sa pretransformoval na Resident Evil. A ako premena dopadla? No v porovnaní s jednotkou série RE dostáva na frak, ale ak by sa brali do úvahy len jej pokračovania, tak španielsky kečup nijako moc nezaostáva. Takže ak ste fandom nie REC, ale RES... série, tak tu máte k dispozícii európske placebo, ktoré vôbec nenudí a dobre vyzerá.(28.12.2014)

Tohle se mi líbilo víc než 3, tedy svatba. Děj se přesouvá na loď, kde se vědci snaží najít lék na nebezpečný virus. Ten se opět rozšíří a posádka se infikuje. Kromě poslední naděje na nalezení léku se také snaží každý zachránit. Vysvětlí se tu pár věcí z 1. a 2. dílu. Opět je tu kouzelná Manuela Velasco. :) Snad už mají od viru konečně pokoj. Atmosféra už není tak dobrá, jako v tom domě... Docela se mi líbilo zajímavé využití příručního motoru. "Zvedni to!" :D(4.8.2015)

• - Přestože předchozí pokračování byly natočeny formou tzv. „found footage“, Jaume Balagueró - jak sám řekl - již od začátku nepočítal s tím, že by v tomto stylu v případě tohoto filmu pokračoval. (Fritaaa)

• - První a druhý díl zrežírovali Paco Plaza a Jaume Balagueró společně. Třetí a čtvrtý díl filmové série si ale rozdělili, přičemž Paco natočil třetí a Jaume čtvrtý. (karlik4801)

• - Natáčanie filmu trvalo 8 mesiacov, strih 3 mesiace. (Inspector)