[REC] 4: Apocalipsis

(festivalový název)

[REC] 4: Apocalypse

Horor / Thriller

Španělsko, 2014, 96 min

Po třetím díle nebylo co očekávat, ale pořád žila naděje, že to vezme do rukou Jaume Balagueró a dočkáme se nějaké změny. To se bohužel nestalo a v průměrné zombie podívané není o co stát. Pár dobrých nápadů najdeme, jako jsou třeba například opice, takže oproti předchozímu dílu je lehké zlepšení. Jenže k čemu je nějaké zlepšení, když první dva díly nasadily laťku hodně vysoko? K ničemu! Jsem akorát tedy zvědavý, jestli se dočkáme dalšího pokračování nebo tohle byla konečná, ve kterou upřímně i pevně doufám .. 5/10 = 50%(15.1.2015)

Je to nadpriemerný akčný horor, ktorý je záverečným dielom tejto slávnej série. Má pomerne dobrý príbeh o niekoľkých preživších, ktorým sa podarilo dostať z infikovaného domu vrátane moderátorky Angely a príslušníka zásahovej jednotky, pričom boli prevezení na špeciálnu loď ďaleko od ostatných ľudí. Tu sú izolovaní a strážení, aby sa predišlo prípadnej katastrofe, pričom vedci sa snažia získať liek na tento mimoriadne nebezpečný vírus, lenže všetko sa pokazí, keď je väčšina osadenstva lode nakazená a tak preživší musia bojovať o svoje životy. Spracovanie nie je zlé, ale aj tak som čakal o niečo viac. Síce ma určite trochu mrzí, že z pôvodného štýlu tu nezostalo takmer nič a toto pokračovanie už na prvý pohľad minimálne zápletkou pôsobí úplne bez nejakých ambícií, ale aj tak z toho stále mohlo byť kvalitné žánrové béčko, no ani toto nevyšlo úplne ideálne. Spočiatku mi to v rámci možností sadlo, úvod slušne prepojí s udalosťami prvého dielu, vráti do deja moderátorku Angelu, čo je rozhodne kladom, ale aj celkovo tá dlhá zoznamovania fáza pôsobí dobrým dojmom a keď sa to už rozbehne, je sa nejaký čas na čo pozerať, aj keď ten spôsob nakazenia väčšiny posádky mi príde vzhľadom na bezpečnostné opatrenia dosť mimo. A tiež by to chcelo opäť niečo zaujímavé ohľadne toho vírusu, tu sa vlastne nič nenájde. Ale po tej hodine ma to už prestalo baviť, síce nemôžem tvrdiť, že by sa znížila celková kvalita, alebo, že by sa nič nedialo, ale predsa len to upadne do úplného stereotypu, chýba nejaký lepší nápad, ktorý by to dokázal dlhšie oživiť a tak už je to len čakanie na koniec. Po hororovej stránke som tiež skôr sklamaný, o atmosféru tu už nejde, napätie som tiež vôbec nepocítil, všetko to ustúpilo akcii, lenže aj tá ma dosť rýchlo prestala baviť. Ešte v prvej hodine je akcia správne dávkovaná a tých niekoľko prvých naháňačiek a stretov s nakazenými pôsobí aspoň dynamicky a surovo, ale potom mi to už prišlo ako taký obyčajný survival, kde je tých lepších momentov alebo záberov len veľmi málo. Herecké obsadenie je na tom dobre, najviac poteší Manuela Velasco v hlavnej úlohe, bavil ma aj príslušník zásahovej jednotky, pričom spolu vytvorili sympatický žánrový pár, ale aj celkovo mi to zloženie prišlo pre potreby filmu úplne ideálne. A čo sa týka réžie a technickej stránky, potreby žánru to bez problémov spĺňa, ale Jaume Balagueró je predsa len iná úroveň a tak som od neho čakal viac. Škoda, prvý diel mám veľmi rád, považujem ho za jeden z vrcholov hororového žánru, ale všetky pokračovania boli už len také vlažné, iba mierne žánrové nadpriemery a to sa týka aj tohto záverečného dielu. Ale na jedno pozretie môže byť. 60%(25.12.2014)

Považujme to za ďalšiu z tuctových zombie pakárni, kde sa veľa kričí, strieľa, kuše a seká. Pokračuje to v zavedenej mytológii predchádzajúcich častí ( takže mať ich napozerané je s určitosťou nutné ), ale nijako viac ju nerozvíja. Ono vlastne to ani nieje potrebné, všetci sme predsa čakali len ďalšiu z tuctových zombie pakárni.(7.3.2016)

Po trojce jsem doufal, že to bude zase found footage. Nebylo. Podle názvu jsem doufal, že tam bude nějaká apokalypsa. Nebyla. Takže zase čistý a nijak nevybočující zombie průměr s nepřehlednou akcí, nulovým gore, nelogickým pohřbením mystické stránky příběhu a režisérem, který zřejmě nikdy neviděl počítač blíž jak z pěti metrů, jinak si neumím vysvětlit tu prezentaci práce na PC, jakou nám přinesl (složky se označovaly náhodně, nehledě na to, kde zrovna byla myš? WTF?). Stejně jako trojka naprosto zbytečné pokračování. Z rozmýšlení mezi 2* a 3* to ke třetí táhne jen předtitulková a mezititulková scéna.(24.1.2015)

Tak Balagueró to sám zvládl lépe než jeho kolega ALE už je mi jasný, že nejlépe jim to šlape hezky pěkně dohromady. Za mě osobně tedy určitě lepší než trojka, ale na atmosférické mrazivé pecky REC a REC 2 to bohužel nemá. Ale to ještě neznamená, že je to špatnej film. REC 4 je pohodová jednohubka a to že se odehrává na lodi byl pro mě bonus (zdrhněte nakaženejm když všude kolem máte moře) takže se dostavila taková ta stísněnost, že fakt není kudy a dokonce ani kam. Postavy na pohodu, asi každej si najde někoho komu bude moct fandit a místy celkem solidně krvavej snímek s vykukující atmosférou. Pro fanoušky série tedy dá se říci příjemná povinnost.(31.7.2015)

• - Přestože předchozí pokračování byly natočeny formou tzv. „found footage“, Jaume Balagueró - jak sám řekl - již od začátku nepočítal s tím, že by v tomto stylu v případě tohoto filmu pokračoval. (Fritaaa)

• - Tristana Medeiros, posadnuté dievča, ktoré začalo nákazu, je jediná postava, ktorá sa objavila vo všetkým štyroch dieloch série. (Inspector)

• - První a druhý díl zrežírovali Paco Plaza a Jaume Balagueró společně. Třetí a čtvrtý díl filmové série si ale rozdělili, přičemž Paco natočil třetí a Jaume čtvrtý. (karlik4801)