Margin Call

Den před krizí

Margin Call

Drama / Thriller

USA, 2011, 102 min

Konečně snímek o důsledcích a vzniků celosvětové ekonomické krize, který pochopí i naprostý lajk mezi které určitě patřím. Filmy z prostředí Wall streetu a bankéřů mám hodně rád a Margin Call patří mezi asi nejlepší jaký byl z tohodle prostředí natočen. Herecké výkony jsou skvělé jak od hlavních představitelů tak od vedlejších. Navíc celý film skvělé podkresluje parádní hudba.(7.11.2011)

Kvalitní podívaná pro fajnšmekry, kvalitní práce v rukavičkách, bezchybné výkony v souladu s vážností situace. Tady nemám výhrad, a i když mi tam chyběl klasický Gordon Gekko, nakonec jsem usoudila, že zde vlastně nepatřil. To není dráma o světě financí, to je dráma o reálně jasné skutečnosti. Něco jako úder kladivem do zabedněných tumpachových hlaviček na ovarových krcích luxusních přecpaných tělíček. Ale hudba skončila, nastalo ticho. Ono ticho je někdy krásná věc, pokud ovšem nejde o morovou nákazu. Just Silence.(14.1.2012)

Skvostně obsazené drama k tématu, kterému přicházím na kloub čím dál více a stále stejně mě překvapuje. Zejména bezohledná postava Jeremyho Ironse naprosto šokuje nejen rozumně smýšlejícího a jako vždy perfektního Kevina Spaceyho a Stanleyho Tucciho. Když se zodpovědně zpracuje hojně rozebírané téma a film šlape od začátku do konce až na výjimky jako Margin call, člověk má radost, že neztrácí pouze čas s prvoplánovovým sdělením, že Wall Street a finančníci jsou prostě svinstvo a běžný člověk jen nese následky...8/10(12.7.2016)

Pochopitelne aj pre cloveka, ktory netravi denne cas za monitorom sledovanim kurzov (pre nich mozno meistami az prilis popisne zjednodusujuce). Podstatnejsia je vsak skutocnost, ze cele je to zabalane do funkcneho dramatickeho havu s plejadou uveritelne zahranych postav. Wall street 2 dostava priamy KO direkt.(8.11.2011)

Precízny, vybrúsený scenár, napínavá atmosféra mrazivého komorného finančníckeho thrilleru, spleť osobností a postáv v príbehu, v ktorom behom najbližších hodín skupina mužov a žien, vysoko postavených zamestnancov firmy operujúcej na svetovej burze rozhodne o osude svetovej ekonomiky a o tom, kto prežije. Hviezdne obsadenie dáva priestor výstupu plejáde žralokov a drobných rýb, ktoré v priebehu prehlbujúceho sa problému zisťujú, že sa ocitli na súši, alebo si naopak vytvárajú únikové plány na vlastnú záchranu. Film má dva zásadné problémy, vďaka ktorým nakoniec nezískal Chandor Oscara: za prvé, už z titulu výberu témy sú niektoré údaje a fakty podané pomerne zložito a ľahko sa v nich dá stratiť (sám sa v tejto oblasti trochu orientujem, a samotný nastolený hlavný problém som plne pochopil až niekde v polovici filmu), lenže pri prílišnom zjednodušovaní by to zasa pôsobilo menej realisticky. Za druhé, nie je to až taký problém, ale takmer všetky postavy, s výnimkou Spaceyho, Tucciho, trochu Ironsa a možno Penna Bagleyho postrádajú akúkoľvek hĺbku, a sú to jednoducho iba postavičky s nálepkami v štýle "Hello, my name is Demi Moore". Objektívne však určite jeden z najzaujímavejších filmov roka.(21.12.2013)

• - Role "hlavouna" Johna Tulda, kterého ztvárnil Jeremy Irons, byla původně nabídnuta Benu Kingsleymu. Ten však musel kvůli účasti na dalších projektech odříct. (oje)

• - J.C. Chandor řekl, že námět filmu nosil v hlavě rok a půl a samotný scénář napsal za 4 dny v mezidobí mezi pracovními pohovory v Boulderu v Colorado. (mi-ib)

• - Jméno ředitele John Tuld (Jeremy Irons) nápadně připomíná jméno ředitele investiční banky Lehman Brothers Richard S. Fulda. Lehman Brothers se stejně jako firma ve filmu dostala na pokraj finanční katastrofy. Richard S. Fulda vyhlásil krach investiční banky Lehman Brothers a tím spustil finanční krizi v roce 2008, za což byl často kritizován. (mi-ib)