Lov lososů v Jemenu

Salmon Fishing in the Yemen

Lososy v Jemene

Romantický / Drama / Komedie

Velká Británie, 2011, 103 min

Britský film o rybách v Jemenu, protkaný humorem a romantikou, ve kterém není ani jedna postelová scéna. To je pořádná nálož na současného racionálního diváka zhýčkaného americkým mainstreamem. Nejen lososi tu táhnou proti proudu a já s velkým nadšením hlásím, že jsem zabral na vynikající návnadu.(11.6.2012)

[imdb: 6.9/10] | me: Príjemný britský filmík s výborným obsadením, ktorý prezentuje zaujímavú myšlienku úplne pohodovým a často krát milým humorným spôsobom. To všetko v jemnej kombinácii pôsobí na diváka podstatnú časť filmu AŽ kým to (zbytočne) neskĺzne do hollywoodskych koľají, ktoré odnesú film do dobre známych gýčových vôd, kde už ani lososy nemajú chuť plávať. Škoda,.. mohlo si to zachovať svojskú tvár a skončiť v tak príjemnom duchu ako to začalo, avšak sila a tlak produkcie je evidentne mocnejšia než protiprúd v škótskych potokoch. Celkovo je to však pohodový kúsok, ktorý určite neuškodí. I was wondering if I was genetically programed to dull pedestrian life. (25.6.2012)

Příjemná romantická komedie, která pro změnu není úplně debilní. Úplně jsem z toho cítil zápal pro ten rybářskej projekt.(15.9.2013)

Losos jako mírová vlajka? Je moc příjemné vidět, že žánrovému všudybudovi Lasse Hallströmovi i po dlouhých letech „na výsluní“ ujíždí ruka jen velmi zřídka. Troufám si tvrdit, že Lososy v Jemenu jsou jeho nejpříjemnějším filmem od dob Pravidel moštárny. Doktor Alfred Jones je věcným sucharem pracujícím na britském ministerstvu rybolovu, majíc za manželku stejně nudnou workoholičku, s níž sex vydá na několik zoufalých pohybů. Když mu do života vtrhne energická, usměvavá a ctižádostivá asistentka jemenského šejka Harriet, nestačí se divit, s jakým nápadem přichází a s jakou lehkostí ho pohltí rodící se vztah. Vedle neselhávajícího režiséra potěší hlavně scénář. Takhle dobře napsané postavy se často na plátně nesetkávají. Šťastnou ruku měli pak tvůrci i ve výběru herců. Naprosto všestranný herecký rejstřík Ewana McGregora jen dokazuje, co jsme všichni věděli, Emily Blunt možná není klasickou hollywoodskou krasavicí (pro mě je něco víc!!), ale svůj půvab a hereckou jistotu v různých polohách rozehrává znamenitě. Trefou bylo i oslovení egyptského herce Amriho Wakeda a netřeba připomínat velezkušenou Kristin Scott Thomas coby bezpáteřní a ledově vtipnou mluvčí britského premiéra. To, s jakou noblesou a sebejistotou manipuluje lidmi kolem sebe, je k popukání. Politika neruší, milostná linie je decentní, atmosféra uvolněná, podbízení divákovi snesitelné, síla médií trefná a aktuální, britský humor pořádně břitký a konečně budování šejkova snu o naplnění vyschlých koryt řek vodami plnými lososů nesklouzává do patosu, Výsledek pobaví, zahřeje a nezdráhá se ani vážnějších témat. Tak, a teď jednoho na pánev!!(15.7.2012)

Lasse Hallström umí natočit pěkné příběhy s dávkou romantiky, silnými emocemi a kapkou dojetí. Lov lososů v Jemenu měl poměrně pomalý rozjezd, který působil průměrně a ne příliš záživně. Jakmile se ale děj rozjel, bavilo mě sledovat každou scénu. Atraktivní prostředí, příjemná hudba, zajímavé postavy, dobré zápletky a skvělí herci se postarali o to, že při naběhnutí závěrečných titulků jsem neměl pocit promarněného času, ale naopak.(31.8.2012)