Lov lososů v Jemenu

Scénografie:

Michael Carlin

Kostýmy:

Julian Day

Film jako takovej vůbec není špatnej, ale neskutečně přecukrovanej, hlavně s blížícím se finále sem pro samej cukr pomalu nevnímal nic jinýho a je to ohromná škoda, protože právě z pod nánosu hald cukru zaznívá mnoho chtyrého a zábavného.(17.12.2012)

Nečekaně nahláškované a plné suchého humoru. McGregor je v první půlce výbornej ňouma. Postupem času film ztrácí tempo a mnohem důležitější pro mne bylo jestli ti pitomý ryby potáhnou nebo ne, než koho si Emily vybere.(5.1.2013)

Lasse je posledných 10 rokov (snáď s výnimkou Cassanovy) jak cez kopírak. A nutno povedať, že ta sterilita mu pomaly začína prerastať cez hlavu a aj keď dostane sebelepší príbeh, tak výsledkom je typicky unylá Hallströmovka, ktorá nikoho neurazí a nikoho nenadchne. Control+C, Control+V. 60%(16.3.2013)

V hlavní roli Kristin Scott Thomas a skvělá britská angličtina.(12.5.2012)

Čas od času (dost dlouhého času) se rád nechám zblbnout řemeslně a castingově vychytanou naivní lásky-a-souvisejících-problémů-plnou komedií. Naštěstí jich takových není moc;) Lasse Hallström stále umí, byť je tak trochu otázkou, co to tentokrát vlastně vyumělkoval. Šejkovu rybářskou rádobyfilozofii a cukrkandlovou story o hledání svého místa na slunci (což není totéž jako hledání dámy svého srdce) bych si s velkým potěšením odpustil, ale háček je v tom, že bez nich by asi nefungoval genius loci filmu, jehož jádrem je nápad vybudovat něco tak šíleného jako lososiště ve skalnaté poušti:) A Amr Waked je naštěstí tak charismatický multimiliardář, Ewan McGregor tak hrozně skotsky mluvící nerdopřírodovědec a Emily Blunt tak elegantně se držící tváří v tvář svému srdcebolu, že to celé docela dobře ladí. A pak do toho bez jakýchkoliv morálních zábran přiletí fuckující Kristin Scott Thomas (úžasná jako vždy) a film dostane kromě vítaného záchranného odbržďovače a posunovače příběhu ještě určitou příchuť nastavení zrcadla současné síle médií a přesvědčení nejrůznějších mocipánů o tom, že prostý lid můžou oblbovat jak se jim jenom zlíbí. A pak je tu ještě ta "drobnost" s fundamentalisty, ale to je fakt jenom taková okrajová záležitost, za kterou netřeba hledat nějakou hlubší ideologii (šejk se s tím navíc podle mě dostatečně vypořádává během filmu). Řečeno stručně - dokázal bych si Lososy V Jemenu představit nemálo žánrově čistší a nevinnější. Ale pak už by to asi nebyli Lososi V Jemenu, a i v tomhle stavu pozitiva jednoznačně převažují. Až zas budete potřebovat splnit svůj dluh vůči drahé polovičce nějakým přežitelným kusem z žánru rom-kom, tak vřele doporučuju sáhnout po tomhle. Řekl bych, že je to jedna z nejlepších voleb za posledních několik let, a zejména jestli jste spíš příznivci pomalého sbližování, respektu a inteligentního slovního humoru než hormonálních nájezdů a prvoplánových vtipů jako vis snožmo ze stromu se sukní přes hlavu nebo padajících ručníků. 80%(10.6.2012)