Lov lososů v Jemenu

Scénografie:

Michael Carlin

Kostýmy:

Julian Day

Do kina jsem šla proto, že jsem doufala v další hřejivý film Lasseho Hallströma a přesně to jsem také dostala. Můj oblíbený režisér nezklamal. Film, který se mi přesně trefil do noty, a ze sálu jsem odcházela s příjemným pocitem, jako už dlouho ze žádného filmu. Miluju Lasseho vizuál a schopnost navodit správnou atmosféru. Film přesně zapadá do dnešní doby. Celé téma se dá brát jako jakási metafora, je o naději, kterou by člověk neměl nikdy ztrácet a i v navenek vypadající malé a bezvýznamné věci, najít svou důležitost. Jelikož je to film Hallströma, tak samozřejmě nechybí ani romantika, to milostné oťukávaní a postupné sbližování dvou hlavních postav je velmi přirozené a takové milé. Ewan McGregor a Emily Blunt si mezi sebou vytvořili výbornou chemii. Velkou část filmu tvoří humor a musím říct, že jde přesně o můj typ humoru, neskutečně mi sedl, největší podíl na tom mají hlášky Ewana McGregora a samozřejmě bravurně zahraná postava Kristin Scott Thomas. Pokud máte rádi Lasseho Hallströma, nebo pokud toužíte po malém a upřímném snímku, který vás alespoň na chvíli odvede z reality, tak je film povinností.(22.5.2012)

Britský film o rybách v Jemenu, protkaný humorem a romantikou, ve kterém není ani jedna postelová scéna. To je pořádná nálož na současného racionálního diváka zhýčkaného americkým mainstreamem. Nejen lososi tu táhnou proti proudu a já s velkým nadšením hlásím, že jsem zabral na vynikající návnadu.(11.6.2012)

Nevinný, jedinečný a oddychový film s kouzelnou atmosférou. Nemám žádnou slabost pro romantické filmy a v životě by mě nenapadlo, že na nějakou slaďárnu půjdu do kina. Ale trailer a Ewan McGregor mě navnadil. Film má prvky romantické komedie, i když moc vtipných situací se ve filmu neobjeví. Nechybí ani ironie, drama, zahraniční a politické vztahy,.. naštěstí se to vše spojilo v jeden neobyčejný příběh a má vše, co můžete očekávat od britského filmu. Je to příběh víry a vědy mezi tím co je možné a nemožné a že sny, ať už jsou jakékoliv, se můžou splnit - stačí jen věřit..(7.5.2012)

Námět filmu mě nejprve upřímně vyděsil, nějak jsem si totiž nedokázala představit, že by mě bavilo sledovat vrtochy oručníkovaného muslima s nadšením pro rybolov. A do toho romantický, milostný kýč s vojákem odvolaným do Afghánistánu, no to zas bude slátanina..Nicméně žužu Ewan je pro mě vždy velkým lákadlem, neb mi pořád vrtalo hlavou, kam se posunul od dob homohrátek s Jimem Carreym, které ztvárnil tak špičkově, že bych mu udělila růžového oskárka. Shrnuto podtrženo, pořád má takový lehce zasněný, bezbranný výraz zamilované bukvice, ale příšerně mě baví a v tomhle kousku byl opravdu největším pozitivem právě on. Nebýt jeho a sympaticky půvabného britského suchého humoru , byla by to samozřejmě opravdu jen kýčovitá, romantická sračka s urputně umělou snahou vyvolat v lidech dojem, že někteří ručníkáři středního východu jsou nadpřirozeně okouzlující , sofistikovaní , milí filozofové.(5.11.2012)

Nečekaně nahláškované a plné suchého humoru. McGregor je v první půlce výbornej ňouma. Postupem času film ztrácí tempo a mnohem důležitější pro mne bylo jestli ti pitomý ryby potáhnou nebo ne, než koho si Emily vybere.(5.1.2013)

• - Ewan McGregor se kvůli roli Dr. Alfréda Jonese musel naučit umění muškaření. (R´Hell)

• - Film je natočen na motivy knižní předlohy Paula Tordaye, která byla v České republice vydána pod názvem „Lov lososů v Jemenu“. (Willy Wonka)

• - Spoiler: Namísto Patricie Maxwell (Kristin Scott Thomas) najdou čtenáři v knižní předloze mužskou postavu Petera Maxwella. (D.Moore)