Lov lososů v Jemenu

Scénografie:

Michael Carlin

Kostýmy:

Julian Day

Projekt s rybárčením v exotike mi už od úvodu príliš nešmakoval, prišiel mi umelo vykonštruovaný, už som len čakala nejakú filozofickú paralelu medzi putovaním či osudmi lososov a ľudských vzťahov...stalo sa to našťastie len čiastočne. Na druhej strane všetky negatíva vyvažovala príjemná atmosféra filmu, herci a uchu ľahodiaca britská angličtina. Film je v celej svojej "kráse" len slabším priemerom (príbeh mal pre mňa slabší potenciál a ostatné ingrediencie to dokázali len priemerne vyvážiť).(20.8.2012)

Lososovi je souzeno přesunout se ze sladkého do slaného, pak putovat tisíce kilometrů, začasté při té příležitosti končit v tlamách medvědích i lidských, jedinkrát si vyměnit genetickou informaci a zemřít. Zatím to vypadá, že podobný osud potká i snímek nejen o jejich adaptabilitě v poušti, ale nerada bych, aby dopadl jako ryba na suchu, protože přehradu vybudovanou z tak nesourodých prvků jako melodrama, romantická komedie a politická satira překonává skokem nadmíru ladným. I když ani ne tak zásluhou nesourodé dvojky roztomile ichtylského ichtyologa a Emily coby chodícího oxymóronu - výkonné byrokratky, jako díky bezkonkurenční Kristin, která podle všeho navštěvuje stejný klub jako sir Humphrey Appleby...(30.7.2012)

Ústřední dvojici to náramně sluší, nicméně rybaření nikdy nebyl můj koníček. Ta britská nadsázka nicméně z filmu cítit je, takže hlavně zpočátku jsem film sledoval s mírným úsměvem na rtech. Kam až je ochotna zajít britská vláda aby odvrátila pozornost od neklidné situace na Středním východě. PS: Přál jsem si aspoň jednu trošku odvážnější scénu s Emily Blunt, ale herečka si to dobře ohlídala.(26.7.2012)

"Když chce šejk vyhazovat peníze, proč si nekoupí fotbalový klub?" Mám v hlavě projekt stavby golfového hřiště pro sviště, ale k jeho realizaci mi chybí jeden nadšený šejk s pořádným ropným vrtem na zahradě. To lososové z Tesca si svého šejka našli a tak se rozjela akce, která mne nadchla svou pošetilostí, rozněžnila nesourodostí ústřední dvojice a uzemnila suchým pragmatismem dokonalé premiérské poradkyně. A taky jsem se dozvěděl, že muškaři jsou něco jako Al-Káida, což je teprve třetí obdržená informace (po získání potravy a útěku od manželky), která dává rybářství smysl.(28.5.2014)

Výbornou první polovinu filmu a la Jistě, pane ministře nemilosrdně znásilňuje romantický nezáživný slepenec plný klišé. Taková škoda.(7.5.2012)

• - Spoiler: Namísto Patricie Maxwell (Kristin Scott Thomas) najdou čtenáři v knižní předloze mužskou postavu Petera Maxwella. (D.Moore)

• - Přibližně v polovině filmu přechází Alfréd Jones (Ewan McGregor) přes Millennium Bridge v Londýně. Jenže v dalším záběru, který nabízí pohled shora, vypadá mostní konstrukce úplně jinak, než ve skutečnosti. (fctp)

• - Film sa okrem mesta Londýn a Škótskej vysočiny natáčal aj v Maroku, ktoré zobrazovalo Jemen. Skotské sídlo šejka se ve skutečnosti opravdu nachází ve Skotské vysočině a jedná se o Ardverikie Estate poblíž jezera Loch Laggan. (MikaelSVK)