Lov lososů v Jemenu

Salmon Fishing in the Yemen

Lososy v Jemene

Romantický / Drama / Komedie

Velká Británie, 2011, 103 min

Do kina jsem šla proto, že jsem doufala v další hřejivý film Lasseho Hallströma a přesně to jsem také dostala. Můj oblíbený režisér nezklamal. Film, který se mi přesně trefil do noty, a ze sálu jsem odcházela s příjemným pocitem, jako už dlouho ze žádného filmu. Miluju Lasseho vizuál a schopnost navodit správnou atmosféru. Film přesně zapadá do dnešní doby. Celé téma se dá brát jako jakási metafora, je o naději, kterou by člověk neměl nikdy ztrácet a i v navenek vypadající malé a bezvýznamné věci, najít svou důležitost. Jelikož je to film Hallströma, tak samozřejmě nechybí ani romantika, to milostné oťukávaní a postupné sbližování dvou hlavních postav je velmi přirozené a takové milé. Ewan McGregor a Emily Blunt si mezi sebou vytvořili výbornou chemii. Velkou část filmu tvoří humor a musím říct, že jde přesně o můj typ humoru, neskutečně mi sedl, největší podíl na tom mají hlášky Ewana McGregora a samozřejmě bravurně zahraná postava Kristin Scott Thomas. Pokud máte rádi Lasseho Hallströma, nebo pokud toužíte po malém a upřímném snímku, který vás alespoň na chvíli odvede z reality, tak je film povinností.(22.5.2012)

Nič proti Hallströmovi,natočil pár fakt dobrých filmov,ale tá jeho réžia,tá je tak gýčová,že aj Wongové filmy,pri nej vyzerajú ako niečo od Bergmana.Sladké,skrátka moc sladké.Remeselne je to slušné;Herci sú super;hlavne Emily a exteriéry sú perfektne nasnímané,ale tá romantická línia,tá je proste ubíjajúca.Príjemný,oddychový,ženský film.Pekný,to hej,lenže trochu moc(28.10.2012)

Hallström konečne opäť našiel správnu prelohu. Čiastočne absurdnú a miestami uveriteľne romantickú. Motív lovu lososov a britský humor robia z filmu niečo viac ako len romantickú limonádu. Časy ČO ŽERIE GILBERTA GRAPEA a PRAVIDIEL MUŠTÁRNE sú zrejme dávno preč, ale Lososy sú v kvalite Hallströmových filmov hneď za ČOKOLÁDOU...(31.12.2014)

• - Přibližně v polovině filmu přechází Alfréd Jones (Ewan McGregor) přes Millennium Bridge v Londýně. Jenže v dalším záběru, který nabízí pohled shora, vypadá mostní konstrukce úplně jinak, než ve skutečnosti. (fctp)

• - Film je natočen na motivy knižní předlohy Paula Tordaye, která byla v České republice vydána pod názvem „Lov lososů v Jemenu“. (Willy Wonka)

• - Spoiler: Namísto Patricie Maxwell (Kristin Scott Thomas) najdou čtenáři v knižní předloze mužskou postavu Petera Maxwella. (D.Moore)