Expresní zásilka

Expresná zásielka

Premium Rush

Akční / Thriller

USA, 2012, 91 min

Největší přínos Expresní zásilky v tuhle chvíli vidím v setření hranice (v podstatě naprostém splynutí) mezi dialogy a akčními scénami/závodními honičkami/naháněčkami. Když to řeknu zjednodušeně, ve filmech je typicky oddělená expozice od akce, postavy si napřed řeknou, co proti sobě mají a pak si to vyřídí na silnici, ale v Expresní zásilce si to sdělují už rovnou za jízdy. Film zcela těží z nezvyklého dopravního prostředku (totiž bicyklu) a moderních technologií (hands-free telefony, GPS), takže Wilee se snaží plnit svoje úkoly, utíkat před policajty, pronásledovat padouchy atd. a zároveň si u toho vyříkává partnerské problémy s (dočasně ex)přítelkyní a na dálku na sebe vzájemně cení zuby s kolegou-konkurentem steroidovým černochem. Rozkoš. Samozřejmě je to precizně odvyprávěné, informačně oddávkované a zároveň "ohlodané na kost" skoro až k sebeuvědomělému komentování některých základních vyprávěcích prvků a schémat.(2.12.2012)

Slušná náborovka na eko dopravu. Abych se dlouze nevykecával dáme to jednoslovně - akční, hravý, originální, zábavný a tempem taky rychlý, že víc než stačíte vypít jednoho rezka už běžej záverečný titule. Takhle nějak si představuju akční jednohubky tohoto století.(8.2.2014)

Jemne nadpriemerný thriller, ktorý bude zaujímavý predovšetkým pre všetkých, ktorí nedajú dopustiť na bicykel. V tomto smere je film dosť originálny, dlho som nič podobné nevidel. Akčné, alebo skôr adrenalínové jazdy, kde sa stále treba vyhýbať prekážkam, majú šťavu a hlavne na nich film stojí. Oceniť treba i záporáka v podaní M. Shannona, ktorého trochu ospravedlňuje situácia do ktorej sa dostal. Dostať sa z jedného problému do ešte väčšieho mu trvá presne 14 minút...Meral som to. Páči sa mi i slogan filmu- "Jeden prevod, žiadne brzdy" , pretože mi tento štýl jazdy tiež sedí. Ja tie zľahčovacie prevody nemusím. "Fuck the breaks!" 70%.(11.3.2013)

Douglas "asi" vlastní to nejlepší kolo na světě. Svižně natočený film, který má dobré tempo - zbytek nudné od A do Z.(7.12.2012)

Nikdy by som nepovedal, že ma bude baviť film, kde sa celý čas len bicykluje po meste, ale je to tak. David Koepp spravil dobre, že obsadil Gordona - Levitta, pretože ten sa tu rolu fakt hodil. Príbeh je skutočne jednoduchý, zato dobrý a hlavne má neskutočne grády, štýl a nápady. Je to ako Fast and Furious len na bicykli :-) 80% - 4*(2.1.2013)

• - Film byl natáčen ve stejné době jako dokumentární reality show Triple Rush, pojednávající o poslíčcích v ulicích New Yorku. Mnoho postav z řad kaskadérů a postav ze show se objevilo i ve filmu. (Linkyc)

• - Během natáčení Joseph Gordon-Levitt naboural na kole taxík. Přestože si tak přivodil zranění obnášející 31 stehů na pravé ruce, popsal zážitek jako „Ku*va skvělý“. Na svou obhajobu poté dodal: "Byla to moje chyba, jel jsem příliš rychle." (MeanWhile)

• - Wilee (Joseph Gordon-Levitt) v 77. minutě jezdí na přestříkaném trialovém kole značky Inspired Skye Bike, tedy na stejném, na kterém jezdí kaskadér zastupující Levitta, světově uznávaný trialový mág Danny MacAskill. (widlisch)