Rafiki

Rafiki

Rodinný

Norsko, 2009, 75 min

Christian Lo

Především - při hodnocení tohoto filmu je nutno brát na zřetel, že jde o film určený především dětskému divákovi. Jako školní představení pro 1. stupeň základní školy bych ho vřele doporučil, neboť obsahuje významné výchovné prvky - je to především idea kamarádství a boj s xenofobií, která je dnes aktuální v celé Evropě (a u nás zvlášť). Jinak je zde samozřejmě scénáristicky mnoho nedotaženého, naivního i nepravděpodobného, takže pro nás dospělé film vyzní jako pohádka. Ale proč ne? A i nám sentimentálním dědkům se nakonec vrhnou slzy do očí, když dosud nesmělá dívenka promluví v parlamentu... Norové dětské filmy umí!(18.6.2014)

Taká rozprávka pre dzeciská.(11.12.2010)

Bolo to proste krásne a prvoplánovo dojemné, žmýkačka emócii. Buď to budete zbožňovať ako nádherný vianočný film s kritickospoločenským podextom, alebo vám z toho bude na zvracanie. U mňa 100% nádhera.(29.10.2010)

• ricci.s

No bohužiaľ, ja patrím k tým, komu bolo z toho skôr na zvracanie. Bolo to natočené len s jediným cieľom: Aby sme chránili utečencov. Preto ma vytáča aj klamlivý názov filmu, politika a jednostranný pohľad na vec jednoducho odsúvajú "silu priateľstva" na druhú koľaj. Dievča sa postaví pred parlament, požiada ich, aby jej kamarátka mohla ostať v krajine, lebo sa majú veľmi radi a všetci jej tlieskajú (naivný nezmysel s tradičným happyendom). Na túto tému mám svoj vlastný názor a nechce sa mi to rozoberať, ale pokiaľ je toto jediným cieľom filmu, ktorý sa považuje predovšetkým za vianočný film pre deti (pričom s Vianocami to ani veľmi nesúvisí a deti to aj tak nepochopia) a na základe tématiky sa silou mocou snaží hrať divákovi na city, nemôžem dať iné hodnotenie ako odpad. Nejde mi o samotnú myšlienku, ide mi o spôsob, akým to bolo prezentované. Mimochodom, vôbec ma to nedojalo.(14.1.2011)

No, my sme mali Home Alone a dzeciská majú teraz Bestevenner.(6.1.2011)