Rafiki

Rafiki

Rodinný

Norsko, 2009, 75 min

Christian Lo

No, my sme mali Home Alone a dzeciská majú teraz Bestevenner.(6.1.2011)

Od tvůrců televizního programu nebylo právě šťastnou volbou uvést film o bezpráví černých přistěhovalců v Norsku ve dnech, kdy přistěhovalci francouzští vystříleli v Paříži redakci a bar. Tak nějak jsem ty "zlé a nechápavé" Nory chápala, trochu i proto, že jsem tam nedávno byla a zažila tu jejich pracovitost, pořádkumilovnost, čistotu a tradici, které se, celkem přirozeně, nechtějí vzdát. Na druhé straně, volba dětských herců je příjemná, norská krajina, to je prostě filmová nádhera nepotřebující žádných doplňků a triků a jako film pro děti se dílo dalo vnímat a snést. Zaujala mě také rozdílnost v postojích výchovy dětí, tolerance vůči nim, u nás také dost kritizovaná a nepochopená - holčičky se v noci sbalí, ujedou na saních, posléze vlakem (načerno?) do Osla, tam se potloukají blíže neurčený počet dní kde se dá, nezvedají telefony a v posledním záběru je za to tatínek, takto policista, kterému svým činěním negativně zasáhly do výkonu služby, pochválí, jak byly statečné a samostatné.....obávám se, že u nás by dostaly nařezáno a zaracha. Skvělá je hudba, v tom se, co se dětské tvorby týče, máme od Norů ještě pořádně co učit.(17.1.2015)

• Tommassi3

"Svět není vždycky fér, Julie.."(11.11.2014)

Taká rozprávka pre dzeciská.(11.12.2010)

Bolo to proste krásne a prvoplánovo dojemné, žmýkačka emócii. Buď to budete zbožňovať ako nádherný vianočný film s kritickospoločenským podextom, alebo vám z toho bude na zvracanie. U mňa 100% nádhera.(29.10.2010)