Rafiki

Rafiki

Rodinný

Norsko, 2009, 75 min

Christian Lo

Neobvyklý vánoční dětský film. Norským tvůrcům se podařilo něco, co by v rukou někoho méně zdatného mohlo skončit pořádným průserem – spojit film s vánoční atmosférou s určitým kritickým poselstvím a podat to tak, aby tomu rozuměly i děti. Tuhle vyváženost prostě musím obdivovat, navíc mě po dlouhé době dětští herci neštvali. Snad jen písničku „Santa Lucia“ bych teď nemusel pár let slyšet.(6.2.2012)

Především - při hodnocení tohoto filmu je nutno brát na zřetel, že jde o film určený především dětskému divákovi. Jako školní představení pro 1. stupeň základní školy bych ho vřele doporučil, neboť obsahuje významné výchovné prvky - je to především idea kamarádství a boj s xenofobií, která je dnes aktuální v celé Evropě (a u nás zvlášť). Jinak je zde samozřejmě scénáristicky mnoho nedotaženého, naivního i nepravděpodobného, takže pro nás dospělé film vyzní jako pohádka. Ale proč ne? A i nám sentimentálním dědkům se nakonec vrhnou slzy do očí, když dosud nesmělá dívenka promluví v parlamentu... Norové dětské filmy umí!(18.6.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $415,006(10.9.2010)

Od tvůrců televizního programu nebylo právě šťastnou volbou uvést film o bezpráví černých přistěhovalců v Norsku ve dnech, kdy přistěhovalci francouzští vystříleli v Paříži redakci a bar. Tak nějak jsem ty "zlé a nechápavé" Nory chápala, trochu i proto, že jsem tam nedávno byla a zažila tu jejich pracovitost, pořádkumilovnost, čistotu a tradici, které se, celkem přirozeně, nechtějí vzdát. Na druhé straně, volba dětských herců je příjemná, norská krajina, to je prostě filmová nádhera nepotřebující žádných doplňků a triků a jako film pro děti se dílo dalo vnímat a snést. Zaujala mě také rozdílnost v postojích výchovy dětí, tolerance vůči nim, u nás také dost kritizovaná a nepochopená - holčičky se v noci sbalí, ujedou na saních, posléze vlakem (načerno?) do Osla, tam se potloukají blíže neurčený počet dní kde se dá, nezvedají telefony a v posledním záběru je za to tatínek, takto policista, kterému svým činěním negativně zasáhly do výkonu služby, pochválí, jak byly statečné a samostatné.....obávám se, že u nás by dostaly nařezáno a zaracha. Skvělá je hudba, v tom se, co se dětské tvorby týče, máme od Norů ještě pořádně co učit.(17.1.2015)

No, my sme mali Home Alone a dzeciská majú teraz Bestevenner.(6.1.2011)