Rafiki

Rodinný

Norsko, 2009, 75 min

Christian Lo
  • ricci.s

No bohužiaľ, ja patrím k tým, komu bolo z toho skôr na zvracanie. Bolo to natočené len s jediným cieľom: Aby sme chránili utečencov. Preto ma vytáča aj klamlivý názov filmu, politika a jednostranný pohľad na vec jednoducho odsúvajú "silu priateľstva" na druhú koľaj. Dievča sa postaví pred parlament, požiada ich, aby jej kamarátka mohla ostať v krajine, lebo sa majú veľmi radi a všetci jej tlieskajú (naivný nezmysel s tradičným happyendom). Na túto tému mám svoj vlastný názor a nechce sa mi to rozoberať, ale pokiaľ je toto jediným cieľom filmu, ktorý sa považuje predovšetkým za vianočný film pre deti (pričom s Vianocami to ani veľmi nesúvisí a deti to aj tak nepochopia) a na základe tématiky sa silou mocou snaží hrať divákovi na city, nemôžem dať iné hodnotenie ako odpad. Nejde mi o samotnú myšlienku, ide mi o spôsob, akým to bolo prezentované. Mimochodom, vôbec ma to nedojalo.(14.1.2011)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $415,006(10.9.2010)

• piglit

Multikulti šitůvka. Takhle to začíná, bombami v křesťanských kostelech pokračuje, přijetím práva šaríja a pádem do středověku končí.(10.10.2011)

Neobvyklý vánoční dětský film. Norským tvůrcům se podařilo něco, co by v rukou někoho méně zdatného mohlo skončit pořádným průserem – spojit film s vánoční atmosférou s určitým kritickým poselstvím a podat to tak, aby tomu rozuměly i děti. Tuhle vyváženost prostě musím obdivovat, navíc mě po dlouhé době dětští herci neštvali. Snad jen písničku „Santa Lucia“ bych teď nemusel pár let slyšet.(6.2.2012)

Taká rozprávka pre dzeciská.(11.12.2010)