České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2010, 235 min

Zdeněk Svěrák (divadelní hra), Ladislav Smoljak (divadelní hra)

"No, když to srovnám s tim výletem na Severní pól...", ale i tak je, zřejmě poslední hra Divadla Járy Cimrmana, výborná zábava. Obzvláště mistr Jan Hus mne svými "plamennými, chci říci ohnivými, to nemáme žádné nevznětlivé úsloví", projevy, opravdu potěšil.(24.4.2011)

Vynikající hra!!! Neskutečně dobře napsaná, člověk se u toho permanentně směje. Výborný scénář a režie, dnes již zesnulého, jednoho z "otců" toho nenapodobitelného divadla :-) "Jan Hus: naskakuje mi z toho husí kůže! Jan Amos: no jaká jiná kůže by Ti Mistře Jene mohla taky naskakovat že..." :-)))(4.10.2012)

Pro milovníka DJC a milovníka historie je to dokonalá lahůdka ... Hanička s Lindičkou, Zikmund se sirkami, Havlíček zadarmo v Alpách, Maryša, která napsala bratry Mrštíkovy, ukecanej Palackej atd. ... možná, že to není nejlepší hra, ale díky bohu za ní, protože se stala důstojným rozloučením pro divadlo (to by se o Africe říct nedalo). __ Už jsem viděl obě verze, myslím si, že trošku líp obsazená je ta se Smoljakem (snad s výjimkou Husa, toho hraje líp Jaroslav Weigel)(27.11.2010)

• - Hra měla premiéru 28. října 2008, tedy v den 90. výročí vzniku Československa. (Olík)

• - Hru České nebe s podtitulem Cimrmanův dramatický kšaft psali Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem dva roky. Shodují se, že bylo velmi těžké, aby se po čtyřiceti letech spolupráce neopakovali. I proto tvrdí, že tato, v pořadí patnáctá cimrmanovská hra je opravdu poslední. "Neměli bychom kazit, co už jsme napsali," domnívá se Svěrák. (POMO)

• - Po smrti Ladislava Smoljaka převzal úlohu Komenského Miloň Čepelka, což však neznamená, že ho v některém představení neuvidíte jako Babičku. (POMO)