České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft (divadelní záznam)

Komedie

Česko, 2010, 235 min

Zdeněk Svěrák (divadelní hra), Ladislav Smoljak (divadelní hra)

Cimrmanofil nejsem, styl humoru mi sedí. Je inteligentní a je třeba dosáhnout určitého vzdělání k tomu, aby bylo možné ty věci chápat. A i tak jsem jistě nepochopil vše. Literatura mě nikdy nebavila. Na můj vkus, tam te směšných věcí nebylo tolik a některé z nich byly hodně hodně hodně laciné. Bedřich Podmáslí, to je vtip ze druhé třídy... Ale jo, je to možná trošku epitaf Smoljaka, jakási tečka za slavnou érou jednoho slavného člověka o kterém se ve školách nikdy nehovoří.(26.12.2010)

Říkal jsem si jestli to pánové ještě zvládnou a .... zvládli to. Zábavná a vtipná "cimrmanovská" hra, která je kvalitativně srovnatelná s těmi nejlepšími hrami této nesmrtelné party.(27.11.2010)

"No, když to srovnám s tim výletem na Severní pól...", ale i tak je, zřejmě poslední hra Divadla Járy Cimrmana, výborná zábava. Obzvláště mistr Jan Hus mne svými "plamennými, chci říci ohnivými, to nemáme žádné nevznětlivé úsloví", projevy, opravdu potěšil.(24.4.2011)

Krásná hra, nezapomenutelná Babička (Miloně Čepelky)... dokonalé...(4.12.2011)

KDO PRO PRAVDU HOŘÍ...JAKO BYCH NIC NEŘEK.(14.2.2012)

• - Po smrti Ladislava Smoljaka převzal úlohu Komenského Miloň Čepelka, což však neznamená, že ho v některém představení neuvidíte jako Babičku. (POMO)

• - Hru České nebe s podtitulem Cimrmanův dramatický kšaft psali Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem dva roky. Shodují se, že bylo velmi těžké, aby se po čtyřiceti letech spolupráce neopakovali. I proto tvrdí, že tato, v pořadí patnáctá cimrmanovská hra je opravdu poslední. "Neměli bychom kazit, co už jsme napsali," domnívá se Svěrák. (POMO)

• - Hra měla premiéru 28. října 2008, tedy v den 90. výročí vzniku Československa. (Olík)