Shameless (TV seriál)

Hriešnici

Komedie / Drama

USA, 2011, 72x45 min

William H. Macy, Emmy Rossum, Cameron Monaghan, Steve Howey, Justin Chatwin, Joan Cusack, Jeremy Allen White, Jane Levy, Jillian Armenante, Steven Lee Allen, Kelly Curran, Bonnie Morgan, Robert Knepper, Amy Smart, Toby Huss, Joel Murray, Dennis Boutsikaris, John Kapelos, Mike Cochrane, Dichen Lachman, Nathan McMullen, Tim Thomerson, Stephanie Fantauzzi, Laura Wiggins, Ethan Cutkosky, Emma Kenney, Emma Greenwell, Shanola Hampton, Noel Fisher, Dove Cameron, Joe Minoso, William Smillie, Frank Pacheco, Jes Macallan, Sarah Stouffer, Valente Rodriguez, Robert Gallo, Angelo Tiffe, Ben Batt, Madison Davenport, Brent Jennings, William Stanford Davis, Tony Revolori, Ed Lauter, Paul James, Christian Clemenson, Bill Brochtrup, Casey Biggs, Zach McGowan, Jonathan Dane, Megan Easton, James Wolk, James Pusztay, Kimberly Hebert Gregory, Katherine Cunningham, Danika Yarosh, Ryan McIntyre, Mike Doyle, Yves Bright, Timothy V. Murphy, Vyto Ruginis, Angela Oh, Exie Booker, Pete Ploszek, Gina Gallego, Noel Arthur, Chris Fogleman, Susan Krebs, Diora Baird, Jack Carter, Michael Mantell, Marguerite Moreau, Eric Edelstein, Elizabeth Bond, Sam Doumit, J. Michael Trautmann, Yrsa Daley-Ward, Jerry Lambert, Bruno Amato, Kevin Mukherji, Michael Hyatt, Alison Haislip, Michael Adam Hamilton, Carol Kiernan, Cherami Leigh, Nichole Bloom, Aubrey K. Miller, Hector Duran, Sunkrish Bala, Rose Abdoo, Niky Wardley, Bridgid Coulter, Yorgo Constantine, Ellen Albertini Dow, Jeffery Self, Corey Sorenson, Zoran Korach, Lucien Laviscount, Austin Abrams, Lombardo Boyar, Maz Jobrani, Dave Silva, David Wells, Maria McCann, Jovan Armand, Joshua Hoffman, Sam Kindseth, Rene Moran, Kerry O'Malley, Ellen Gerstein, Elizabeth Sung, Jan Hoag, Darris Love, Mary Mara, Eloy Casados, Time Winters, Paul Butler, Saginaw Grant, Anthony James Whitewolf, Kyle T. Heffner, Jeff Doucette, Ralph P. Martin, Christian Monzon, Ric Morgan, Nick Gehlfuss, Thomas Barbusca, Mo Gaffney, Karina Logue, Bridget M. Brown, Lawrence Mandley, Lindsey Ginter, Tyler Jacob Moore, Michael Emery, Darrell Britt-Gibson, James Allen McCune, Lily Holleman, Karen Maruyama, Daniel Booko, Jerome Ro Brooks, Suzanne Cryer, Donzaleigh Abernathy, Joey Naber, Miguel Izaguirre, Zayne Emory, Carlease Burke, Nayo Wallace, Matt Bennett, Kevin Moon, Alex Hyde-White, Shane Edelman, Kyle Davis, Ian Kahn, Dermot Mulroney, Brett Rickaby, Jason Yorker, Rich Hutchman, Caitlin Kimball, Susan Chuang, Charles C. Stevenson Jr., Randy Vasquez, Peter Murnik, Charlene Amoia, James Moses Black, Andrea Ellsworth, Morgan Lily

--- PRVNÍ SÉRIE--- Po všech těch amerických rodinných seriálech je Shameless úplně jiná liga. Co by se ale taky dalo jiného od kabelovky Showtime čekat, že ano? Shameless si nebere servítky. V každém díle se bezskrupulózně šuká, hulí, děcka nejdou pro slovíčko "fuck" daleko a celkově se to snaží být co nejvíce nekorektní. Pozitivní je ale jeden zásadní fakt: na rozdíl od typově obdobných kousků to nepůsobí ani na chvíli prvoplánově. Drsným humorem a absurdními situacemi to připomíná kultovní Californication, avšak Shameless se přeci jen bere o trošičku vážněji. Pod cynickou slupkou se totiž ukrývá satirický obraz soudobé (nejen) americké společnosti bez typických filmových příkras. Na jednu stranu je to neskutečná bžunda, ale při hlubším pohledu je to i trochu smutné. Zejména postava Williama H. Macyho je ideální ukázkou neskutečného kreténa a sympatického chlapíka v jednom. Macy si svou roli viditelně užívá a ani zbytek hereckého obsazení není o moc pozadu. Rodinka je barvitá a epizody jsou nabité drsnými situacemi a často i tabuizovanými tématy k prasknutí, byť, alespoň v první sérii, nikdy nepřekročí pomyslnou hranici vkusu. Ani ve výplňových epizodách seriál neztrácí díky dynamické ruční kameře a říznému soundtracku ani na moment tempo. Britský originál neznám, ale pokud by byl alespoň z poloviny tak dobrý a měl kompletní titulky (nemá), jako americká verze, tak bych ani na moment neváhal. Hodnocení série: 5/5 --- DRUHÁ SÉRIE--- Druhá série se hodně nese v duchu té první, malinko ubylo sprosťáren a přibylo na vážnosti, což ale vůbec není na škodu. Pořád je to krutě zábavné, děj nestagnuje a kombinace dynamické kamery, střihu a doprovodné hudby prostě jen tak neomrzí. Máme to malou změnu v obsazení, dokonce tu máme nový charakter, který trochu zamíchá situací v rodině. I přesto, že je to pořád to samé dokola, pořád mě to baví - největší síla tkví v promyšlených a hodně vtipných dialozích, situačním humoru, ale také v určitých momentech pořádné dramatizaci. Hodnocení série: 5/5--- TŘETÍ SÉRIE--- Moc se toho nemění, ale kvalita nijak výrazně neklesá, byť už začínám pociťovat mírnou únavu. Možná proto, že tomu tentokrát chybí silnější dějová linka, možná proto, že děj v třetí řadě trochu stagnuje a na scéně se neobjevují žádné výraznější nové postavy. Taktéž mi chyběl nějaký silný moment, jako měly předchozí série. Až na jeden překvapivej zvrat ohledně jedné z postav tu nic takového není. Na druhou stranu jsou ale epizody pořád natřískané humorem, který je všechno, jen ne korektní. Nicméně... buďto jsem si zvykl a nebo je seriál v třetí sérii zase o něco méně zvrhlý než předtím a v určitých ohledech dost zvážněl. Tak jako tak, do plného počtu tomu tentokrát něco chybělo. Hodnocení série: 4/5 --- ČTVRTÁ SÉRIE--- Nastavená laťka nijak výrazněji neklesá, nechuťáren ale oproti minulé řadě tentokrát trochu přibylo. Na scéně se objevuje několik nových postav, seriál opouští nějaké ty staré a opět se nešetří jak černým humorem, tak dramatickými situacemi. Velmi mě těší větší důraz na postavu Carla, jehož psychopatická povaha mě hodně baví, stejně jako Lipovy trable na vysoké škole. O něco méně zábavný je i Ian a hlavně jeho otravně slizoučký přítelíček Mickey. Posun některých postav je hodně znát, především co se Fiony týče. Hodnocení série: 4/5 --- PÁTÁ SÉRIE--- Mírná stagnace děje v první polovině série je vyvážena nabitou druhou půlkou, která se nebojí rozvracet zaběhnuté koleje. Překvapila především linie okolo Franka, která začínala být v řadě minulé už trochu unavující a depresivní, kdežto tentokrát patří mezi to lepší. Jednotlivé průsery se už ale začínají podezřele opakovat a chtělo by to nějaké to oživení nebo hrozí mírný stereotyp. Hodnocení série: 4/5(24.5.2015)

Je malilinko zvláštní, že postava komediálního seriálu, okolo který se všecko jakoby točí, je napsaná úplně, ale úplně nevtipně (Frank). Samotnej námět je každopádně jako stvořenej pro humornej seriál, a přesto se těží z jeho zdánlivě skrytých uliček, kde byste to ani nečekali. Navíc se Shameless vždycky bude moct opřít o Lipa (kterýmu se podle mě dá fandit tak stokrát víc než Fioně) a relativně stálou (sexuální?) výkonnost. Edit koncem 5. série: Nebudu už dál otálet, musim to prostě zvednout. Konzistence - symbol Shameless. Tvůrci i takhle pozdě málokdy pálí slepýma a speciálně děcka (Carl, Debbie) jsou snad zábavnější díl od dílu. Senza!(2.3.2012)

Jsou to přesně takové seriály a filmy, které člověka metou z jednoho rohu do druhého. O čem mluvím? Jednou se člověk smíchy za břicho popadá, podruhé se změní nota a člověku je z toho co se děje do breku. Neříkám, že to bylo až tak silné, ale čajíček to taky nebyl. Lip a Debbie mojí jasní favorité oblíbených postav, Kevin si ke konci taky začal získávat mé sympatie. První polovina první série byla spíše komedie, druhá půlka solidní drama - hodně mi to svým laděním připomínalo Little Miss Sunshine. Zkusím pro srovnání britskou verzi a pak se pustím do druhé série, protože Shameless bezpochyby upoutalo mou pozornost... Prozatím 4*.(8.8.2012)

Ani nevím, co mě štve víc - že zas Amíci obšlehli něco britskýho, nebo že je to pro změnu fakt dobrý :)(25.4.2012)

• bouncer

Po prvním díle nebudu samozřjemě ještě hodnotit, ale krátký komentář si neodpustím. Znám britský originál a ten stojí za to! Je to naprostá pecka a ani se nedivím, že si to Američani vzali a předělali. Jen jsem se bál, aby to nedopadlo jako jiné předělávky (třeba Červený trpaslík). Takže -na originál to nemá, to je prostě fakt. Seriál kopíruje děj naprosto dokonale, jen se uzpůsobilo prostředí a zmodernizovaly či zamerikanizovaly některé hlášky. Prostředí je mi sympatické - Chicago a jeho předměstí znám osobně, takže jsem se cítil "jako doma", jazyk je přeci jen taky srozumitelnější - i když to nesrozumitelné mumlání originálu má něco do sebe. Postavy jsou více pohledné, abych tak řekl, a to už se tolik nehodí (přeci jen to má být absolutní spodina a looseři od narození). Co se nepovedlo je William H. Macy, mám ho jako herce rád, ale Frank Gallagher není role pro něj. Ani zdaleka - ten Davidu Threlfallovi z původního seriálu nevyrovná ani po (pozvracené) kotníky. Jinak to ujde, ale originál je holt originál...(13.1.2011)