O bozích a lidech (festivalový název)

• Francie

Des hommes et des dieux

• slovenský

O bohoch a luďoch

Of Gods and Men

Drama / Historický

Francie, 2010, 120 min

Duchovní film. Vzácný jev, který se nevyskytne každý rok. Věrohodný, pravdivou událostí inspirovaný, a rozhodně na černobílý pohled na křesťanské mnišství uprostřed světa islámu.(21.3.2011)

Neuveriteľné artové veľdielo, ktorému som sa vyhýbal z neoprávnenej obavy, že sa budem nudiť. Je to fascinujúca koláž hudby, náboženských obradov, skvelých hereckých výkonov (zvlášť Lambherta Wilsona v roli opáta Christiana) a hlavne filozoficko náboženských úvah o živote, násilí a smrti. Radím tento film k trom najzaujímavejším snímkam o viere aké som kedy videl (1. http://www.csfd.cz/film/249240-ivetka-a-hora/ 2. http://www.csfd.cz/film/31777-zivot-jako-smrtelna-choroba-prenasena-pohlavni-cestou/).(18.4.2011)

MFF KV 90%(10.7.2010)

• Nin

O bozích a nejnudnějších lidech na planetě. (3/10)(14.9.2011)

Duchovný zážitok. Obzvlášť vrcholná scéna bez slov, iba s Čajkovského hudbou. Je to scéna prijatia reality a zároveň krásna ukážka lásky a spolupatričnosti v rehoľnom spoločenstve. Presvedčivý dotyk Pravdy. Odovzdanosť, nádej, prijatie smrti a jasné zažiarenie zmyslu života. Hudba z Labutieho jazera mi v podvedomí nechtiac vyvolala spomienku na film Čierna labuť s Natalie Portman v hlavnej úlohe. Ale ako sa dá porovnať neporovnateľné?! Hudba tá istá, pocity totálne rozdielne!!(28.12.2011)