O bozích a lidech (festivalový název)

• Francie

Des hommes et des dieux

• slovenský

O bohoch a luďoch

Of Gods and Men

Drama / Historický

Francie, 2010, 120 min

Mohli bychom tenhle film oznacit jako nabozensky. Jenze tohle oznaceni by odradilo celou radu divaku. A tak o tomto filmu muzu mluvit spis jako o filmu o hledani. O hledani viry, sebe sama a moznosti, ktere stejne nakonec vsechny konci stejne. Prave ta (ne)moznost volby je silnym motivem ve filmu Des hommes et des dieux. Mnisi v klastere L' Atlas se vlivem okolnosti museji rozhodnout, zda odejdou ze sveho domova, anebo zda zustanou. Jednim ze zlomovych okamziku je stedrovecerni vecere, kdy mnisi oslavuji prichod Syna Boziho. Misto nej prijde tak rikajic ke stolu nekdo jiny. Nekdo, kdo mnichy donuti premyslet o sile sve viry a o budoucnosti. Dej sice ubiha pomalu, ale vsechno se deje tak nejak prirozene. Proto (a z duvodu toho, ze artove filmy je treba podporovat a sledovat) davam filmu vsech pet hvezdicek.(23.7.2011)

• Morien

(1001) Zpočátku jsem zírala s otevřenou pusou, jak mě uchvátil obraz. Ale potom jsem se přistihla, že nevím, co se ve filmu děje, nedokázala jsem se napojit. Nevím, jestli je to tím, že jsem ještě tak daleko po duchovní cestě nedošla, nebo proto, že mne film úplně míjí.(1.4.2012)

• markuc

Jelikoz byla projekce tohoto filmu ve Velkem sale, jednoznacne nejlepsi "spaci" zazitek tohoto festivalu. Vadilo jen zbytecne presvetleni nekterych scen, coz me budilo ze spani. Film pojednava pouze o klasteru v Africe a nic jineho ve filmu prakticky nenajdete. Vetsinou se na platne vsak zpiva, ano, zpiva, v podani mnichu, nejake ty jejich nabozenske texty. U toho fakt neslo neusnout.(10.7.2010)

I služebník páně je pořád jenom člověk...křehký a přesto velmi zneklidňující film o víře a pochybách, o lásce nejvyšší a o jedné tenké hranici, kterou máme každý z nás nastavenu trochu jinak....pro mne ta hranice nebyla překročena...(9.7.2010)

ocenenia : MFF Cannes 2010 - Veľká cena poroty ◘◘◘◘ Zaujímavé poňatie snahy pochopiť (alebo vytvoriť) určitú syntézu medzi kresťanstvom a islamom. Neviem však, či som príliš citlivý, ale od okamžiku, kedy otec Christian citátom z Koránu (súra 5, verš 82-85) obmäkčuje vodcu teroristov pri prvom prepadnutí kláštora, som tam zacítil pre mňa nepríjemnú pachuť antižidovstva. Ten istý verš Koránu totiž začína veľmi nepekným útokom na židov (to samozrejme vo filme neodznie)(3.6.2013)

• - Snímek si odnesl cenu Césara pro nejlepší francouzský snímek pro rok 2010. (Raro)