V temnotě je film, který mohl sahat mezi top nejlepší filmy, jenže... Naprosto parádní námět zabíjí zbytečně přetažená stopáž (stačilo by klidně 100 minut) a špatné zpracování. Postavy nejsou blíže vykresleny, není kromě Sochy s kým sympatizovat, natáčení v kanálech je občas dost zmatečné a nepřehledné. Určitě by byla vhod i nějaká zajímavá orchestrální hudba, která by pomohla udržet v ději alespoň nějaké napětí. Nechci Vás ale odradit od tohoto filmu, ten námět je skutečně zajímavý, jen mě mrzí, že z toho není filmová pecka, ač klidně mohla být.(26.6.2013)

• misterz

Je mi jasné, prečo má snímok tak relatívne vysoké hodnotenie. Na to je jednoduchá odpoveď... lebo Agnieszka Holland. Pre mňa to ale bola studená sprcha. Nevedel som, že sa dá až do takejto miery sprzniť a pohnojiť moja obľúbená téma a obdobie. Za najslabší článok tu považujem absolútne zlú réžiu. Ono keď sa človek veľmi snaží tak to niekedy dopadne presne opačne akoby chcel. Obsah snímku zdobí veta - ...snímok sa vymyká obvyklým hollywoodským schémam.... No, podľa mňa sa im toľko vyhýbal až do toho spadol úplne. Minimálne keď sa bavíme o emotívnej stránke, koncipovaní deja a vykreslení postáv. Zo snímku je cítiť urputnú snahu v tomto smere čo najviac zapôsobiť na diváka a v niečom sa od ostatných filmov podobného razenia odlíšiť, avšak jedinými výsledkami sú všeobecný chaos, bordel v postavách a neprehľadnosť väčšiny scén, čo je korunované častou nudou, znechutením a tiež nemalou mierou primitívnej účelovej sentimentality (inak tak obľúbenej v hollywoodskych schémach). Miestami som mal dojem, že ľavá nevie čo robí pravá. Jediné väčšie pozitívum vidím len v peknom posolstve a ústrednej myšlienke. Inak je to len strata času. 35/100 Videné v rámci - Project 52 Films by Woman.(23.2.2016)

Oscar 1 nominace: Cizojazyčný film(9.11.2012)

Líbila se mi ponurost, syrovost, taková drsná realističnost - atmosféra, která se z filmu na diváka přenášela co to šlo. Pořádně jsem netušil na co že to jdu o to více to mohu ocenit. Jedna z nejlepších ČSFD projekcí na kterých jsem zatím byl. Film mě zaujal taky hodně svou multijazyčnou formou, která byla ještě větší než jsem předpokládal. Málokdy ve filmu uslyšíte polštinu, ruštinu, ukrajinštinu, němčinu, hebrejštinu, a nějaké staroplské slengy. Přitom herci mezi jazyky přepínali tak bravurně, že to působilo skoro jako jeden jazyk. Tohle bylo pro mě dosti zajímavé. Tématicky se mi to líbilo i tím, že se značná část odehrává v kanalizaci, tmě s neustálým rizikem pro všechny zúčastněné daného příběhu. Herci mě taky překvapili. Na druhou stranu vadila mi délka, protože vyprávění je dosti pozvolné a dle okolních diváků, to nepřišlo dlouhé jen mně. Hodil by se tomu určitě svižnější styl, bylo by to snesitelnější. Taky je v tom vidno mnoho základních lidských pudů, nejen chuti přežít, ale i sexu a to celkem bez zábran, přišlo mi toho možná až moc a ději to nijak neprospělo. Spíše mi to dojem kazilo. Hudba nepůsobila příliš celistvě, ale v učitých momentech byla hodně sugestivní a byla nakonec vcelku dobře navolena. No a pak se mi nelíbilo a to po celý film to, že neustále svítili, dlouhé měsíce a vůbec neřešili zdroje světla, všechno jim bez problému neustále svítilo, hořelo. Škoda. Jinak se mi film hodně líbil a k tomu ještě následný živý rozovor s režisérkou, což bylo opravdu asi ještě lepší a silnější než samotný film. Rozhodně mě mile překvapila, velmi inteligentní, zábavná a slušná čeština jen s tím, že se podivovala nad podivností českého slova "přeživší". :) Díky ČSFD za tuto projekci. 8/10(13.11.2012)

tíživá atmosféra antisemitismu v okupovaném Polsku a ponuré prostředí městské kanalizace dávají dohromady hodně nepříjemný zážitek.. v odlehčeném duchu se nesoucí závěrečná beseda se sympatickou Agnieszkou Holland zase naopak všem zvedla náladu - režisérka prozradila několik zajímavých zákulisních informací a navíc překvapila výbornou češtinou, vtipností a jednoduše tím, že je skvělá vypravěčka.. takže zasloužená čtyřka a bezvýznamné plus za besedu k tomu :)(13.11.2012)

• - Film byl roku 2011 nominován na Oscara americké Akademie filmového umění a věd v kategorii nejlepší cizojazyčný film. Nakonec však cenu vyhrál film Rozchod Nadera a Simin (2011). Na Oscara za nejlepší cizojazyčný film byly nominovány i předchozí tituly režisérky Holland o holokaustu Bittere Ernte (1985) a Evropa, Evropa (1991). (JoranProvenzano)

• - Robert Wieckiewicz muset při hraní pracovat také jako osvětlovače - při natáčení a hraní své role musel baterkou svítit na ostatní herce. (MzK)

• - V Německu musí trvat natáčecí den maximálně 13 hodin. Tvůrci tak museli při překročení limitu hradit pokutu. (MzK)