NFR 1989, Oscar 8 : Nejlepší film, Režie, Herečka HR - Vivien Leigh, Herečka VR - Hattie McDaniel, Kamera, Výprava, Střih, Scénář + 5 nominací: Herec HR - Clark Gable, Herečka VR - Olivia de Havilland, Speciální efekty, Hudba, Zvuk + (Technická a Čestná)(11.3.2004)

Jedna z nejklasičtějších klasik, která si ale podle mě označení "nejslavnější americký film všech dob" nezaslouží (resp.je spousta jiných filmů, které by si to zasloužili mnohem víc, ale třeba o nich dneska nikdo ani neví). Jeden obrovský vizuální kýč a romance, které nečekaně nevadí dlouhá stopáž (naopak, čím víc času uběhlo, tím víc klacků bylo hozeno životu a štěstí hlavních hrdinů pod nohy). Skvělá Vivien Leigh dokázala udělat ze Scarlett odpovídající potvoru, kterou ale musíte mít rádi, stejně tak Gablův vytrvalý Butler si získá sympatie snad každého diváka. Přesto ale jde "jen" o slušnou romanci, která je na můj vkus trochu přeceňovaná...(24.8.2007)

Ano, je to klasika, a do těch se nekope. Ale já si nemůžu pomoct. Ze 30. let jsem viděl několik zcela jistě povedenějších filmů, které se nikdy takovouhle klasikou nestaly, ač by si to zasloužily určitě více. Tohle je lehce nadprůměrná rozvleklá historická romance s dobrými hereckým výkony, ale nic víc.(13.8.2002)

Herci zachraňují co se dá. Šarm Vivien Leigh a charisma Clarka Gablea za těch šestašedesát let ani trochu nezestárli. Narozdíl od filmu. Kostrbaté dialogy pronášené s divadelní precizností napomádovanými „loutkami“ ve studiových kulisách dnes působí... strnule. Kýčovité obrázky z jakékoliv minuty filmu bych se nebál použít jako propagační plakát, ale bez toho sentimentu pokud možno. To, co jsem během sledování zažíval se pak ani nedá nazvat nudou, ani utrpení není to správné slovo. Bylo to... bylo to únavné až do rupnutí nervů. Tenhle film nechci vidět vícekrát, nechci jej úplně shodit (třeba kostýmy byly monumentální), a nechci jej chválit. Raději mu dám ty neurážející čtyři hvězdičky a půjdu si uvařit pořádně silný zelený čaj na vzpamatování. 80% Zajímavé komentáře: Eddard, antober(2.1.2006)

Jednoducho obdivuhodné - vystavať okolo tak nehorázne nesympatickej hlavnej postavy taký strhujúci a dodnes fantasticky "šlapúci" epos... fakt obdivuhodné.(8.8.2009)

Rozpočet $3,9miliónaTržby USA $198,676,459Tržby Celosvetovo $400,176,459║ Krásny film z ktorého pekne dýcha čas a podmanivá atmosféra podporená skvelými hereckými výkonmi, len škoda že miestami príde dej trošku zdĺhavý. /80%/(2.5.2006)

Jih proti severu je dokonalý takový, jaký je. Dlouhý - ale ne rozvleklý! Romantický - ale ne jak z červené knihovny! Výpravný - ale ne rozmařile rozmáchlý! A dojemný - ale ne kýčovitý. Jedna z nejdokonalejších literárních adaptací. Vivien Leigh, která nás od začátku pevně uchopí, aby nás nechala nahlédnout do své duše i do duše své doby. Bezchybná Hattie a "ušatý ďábel" Clark Gable, který nutně uchvacuje něžné pohlaví všech časů.(4.10.2005)

• mandes

rozpočet : ? tržby celosvetovo : $400,176,459(4.5.2007)

První polovina je VYNIKAJÍCÍ! Takhle jsem si ten film představoval. V té druhé už bohužel o tolik nejde a tempo stagnuje, přičemž závěrečná hodinka je tak trochu testem vůle, ale konec hodně napravuje. Popravdě jsem však čekal, že mě Jih proti severu pohltí na celou stopáž. Vivien Leigh sice udělala ze Scarlett jednu z nejlepších sexy mrch všech dob a Clark Gable je jako Rhett naprosto boží (na scénu, ve které přijede na oznamování obětí války ve sněhobílém obleku a prohlásí, že to je černý den pro celý Jih, do smrti nezapomenu), ale jejich vzájemné špíčkování, které se změní v dramatické hádky, v pozdějších fázích filmu citelně chybí. Každopádně to bude chtít druhou projekci, nejlépe v kinosále, protože některé záběry jdou za hranici úchvatnosti.(11.5.2008)

Jeden z nejvelkolepějších, nejvýpravnějších a nejmonstróznějších příběhů, které kdy byly odvyprávěny. Je tomu tak hlavně díky dokonalé kameře, která dokáže jedním předlouhým pohybem od detailu na Scarlett až na široký záběr stovek raněných zapůsobit i dnes a díky těžkotonážní hudbě, která usadí do sedadla při jakékoli vypjaté scéně. Jenom mě mrzí, že se k závěrečné fatální půlhodině musím prokousat skrz tolik ne-tak-úplně-nezbytných linií a třeba taková upovídaná Prissy si zasloužila téměř vystříhat. Hlavní tíha ale přirozeně leží na hlavní herecké dvojici. Obrázkově krásná Vivien Leigh sice občas přetáhne nějaké gesto nebo až příliš zkrabatí obličej, ale Clark Gable je Rhett Butlerjako vyšitý a je mi moc líto, že mu první polovina nedává tolik prostoru, co by si zasloužil. Jeho švihácký úsměv a šarmantně poživačný pohled k příběhu přesně sedí a zvyšující se dramatičnost v chýlícím se závěru pak dodává chuť naprosté osudovosti. Jih proti severu je zkrátka romantika ze staré školy. Nejen s příběhem, který bere dech a láme srdce, ale s touhou po starých časech plných statečných mužů a krásných hrdých žen.(8.12.2007)

• monolog

Hodnotit tento film je náročné už jen proto, že je tu cosi jako nálepka "klasika" a tu se človíčku jako já pošlapávat nechce. Ale k čertu s tím, je to blbost! Nehorázný melodramatický a přeslazeně sladkobolný a zbytečně přeceňovaný škvár o hysterce bez kouska inteligence a sebeúcty. Když si představím, že ve stejném roce vznikla geniálnost s názvem Kristián, chce se mi nad tou americkou zpupností a sebestředností v udělování Oskarů řvát vzteky. Jistě, je tady krásná výprava a kamera a charismatičtí herci, ale děj nestojí bratru za nic. Je to jen strašlivá snůška 180 stupňových obratů v jednání a smýšlení hlavní hrdinky která mě neustále svým jednáním uváděla v šílenství (navíc Vivien mi přišla, že si myslí, že hraje v němým filmu, takže přehrávala o stopéro) a k tomu ještě semtam ležérní úsměšek Clarkův (chvíle, kdy byl na obrazovce i on byly jako balzám na poničené vnímání reality). Kdybych to hodnotil jako klasiku, dal bych samozřejmě plný počet, abych nevybočil stejně jako Matty, ale já to hodnotím podle toho, jak mě to bavilo. A nebavilo mě to věru mnoho. Není to ani první, ani poslední a ani jeden z mála z filmů z třicátých let, co jsem viděl. Ale musím říct, že kdyby to byl první starej film, co jsem viděl, moje odvaha se na ně dívat dále by byla značně podlomena. V 1994 natočená miniserie Scarlett je podle mě mnohem lepší, zábavnější a to téma osudové lásky Rhetta a Scarlett je tam mnohem lépe podáno. Navíc mi tam Scarlett přišla jako tvrdá a odvážná ženská, která má sílu i schopnosti a jen nehýká neopětovanou "láskou". Kromě Clarka bych tenhle film naprosto oželel. A když si tak uvědomím, že tohle dostalo osm Oskarů, nechtěl bych se domýšlet, kolik Oskarů by dostal Kristián, protože ty dva snímky jsou (kromě stejné doby vzniku) nesrovnatelné a Kristián zatraceně o sto furlongů vede.(1.5.2006)

Děj knihy Margaret Mitchell je do filmu převeden velice věrně. Působivá atmosféra starého Jihu, uhlazení gentlemani a krásné dámy, bezstarostné plesy, bavlníkové plantáže a otroci. Následující občanská válka zastihne nepřipravené a naivní Jižany, kteří si vůbec nepřipouštějí, že by třeba mohli prohrát. Uprostřed toho všeho se odehrává jeden z nejkrásnějších milostných příběhů. Vivien Leigh je románové Scarlett nejen neuvěřitelně podobná, ona jí zároveň fantasticky hraje. Naprosto zasloužený Oscar za její roli, kdy vedle ní všichni ostatní, včetně Clarka Gable, prostě JEN hrají dobře. V Jihu proti Severu jsou překrásné kostýmy, výprava, kamera a to vše je podbarveno výbornou hudbou Maxe Steinera. Ten příběh velmi dobře znám a přesto jsem ke konci měla slzy v očích.(28.5.2005)

Zajímavosti: První barevný film, který získal Oscara za nejlepší film. *** Roli Scarlett zkoušela spousta hereček, ale pouze Vivien Leigh a Paulette Godard natáčely barevně. *** Původní koncept byl na pět a půl hodinový film. *** Ve filmu je asi 50 mluvících postav a 2400 komparsistů. *** Na premiéru v Atlantě 15.12.1939 guvernér deklaroval státní dovolenou. Ceny na premiéru byly 40krát dražší než obvykle. *** Pro roli Rhetta Butlera byly seriozně zvažováni čtyři herci: Clarke Gable, Gary Cooper, Erroll Flynn a Ronald Colman. *** Všechny čtyři hlavní postavy se objeví v jedné scéně jen jednou, když Rhett mluví o osudu Scarlettina druhého manžela Franka Kennedyho. *** 1400 hereček se dostavilo na pohovor k roli Scarlett O´Hara. 400 z nich bylo připuštěno ke čtené zkoušce. *** Mezi hlavní adeptky postoupily: Jean Arthur, Lucille Ball, Tallulah Bankhead, Bette Davis, Claudette Colbert, Joan Crawford, Katharine Hepburn, Olivia de Havilland, Carole Lombard, Norma Shearer, Barbara Stanwyck a Margaret Sullavan. Favoritkou byla Tallulah Bankhead, ale její nechutný osobní život producenty od angažování odradil. *** Produkce začínala natáčet s Robertem Gleckerem jako Jonasem Wilkersonem. herec však po měsíci filmování zemřel a jeho scény byly přetočeny s Victorem Jorym. *** Clark Gable hrál hlavní roli ve vyhození režiséra George Cukora, který prý byl pomalý a málo kvalitní. Téměř polovina scén byla vyhozena nebo přetočena. *** Režisér Victor Flemming byl prý na herečku Vivien Leigh neuvěřitelně vulgární. *** Některé části filmu režíroval i producent David O. Selznick a William Cameron Menzies. *** Ještě v březnu 1939 se v novinách psalo, že Jih proti severu budou dva filmy. *** Ve scéně, kdy Rhett lije chůve alkohol po narození Bonnie, Clark Gable jako vtip lil skutečný alkohol namísto obvyklého čaje, což Hattie McDaniel netušila, než se napila. *** Ve scéně, kdy Rhett lije chůve alkohol po narození Bonnie, Clark Gable jako vtip lil skutečný alkohol namísto obvyklého čaje, což Hattie McDaniel netušila, než se napila. *** Kostýmy byly šity i se spodničkami, přestože nebyly vidět. *** Viven Leigh natáčela 125 dní, za což dostala 25000 dolarů. Naproti tomu Clark Gable pracoval 71 dní, jeho honorář byl 120000 dolarů! *** Hattie McDaniel byla první černoškou, která byla nominována a dokonce i obdržela cenu Oscara. *** Rhettovi nebylo dovoleno říct "Možná potratíš", místo toho tedy řekl "Možná budeš mít nehodu". *** Když vezmeme v potaz inflaci, je Jih proti severu druhým finančně nejúspěšnějším filmem všech dob hned po Hvězdných válkách (1977). *** Tři ze čtyř hlavních herců Leslie Howard, Vivien Leigh a Clark Gable zemřeli v relativně nízkém věku. Olivia de Havilland je jediná, která je zatím naživu (92 let), přestože je to právě její postava, která ve filmu jako jediná zemře. *** Barbara O´Neill bylo pouze 28, když hrála matku 25leté Vivien Leigh. Scarlett bylo na začátku filmu 16 let. *** Čtyřhodinový film je nejdelším, který kdy dostal Oscara za nejlepší film. *** Aby se zvýšila publicita filmu, fanoušci mohli hlasovat, koho by chtěli, aby hrál Scarlett. Vivien Leigh obdržela ze stovek hlasů pouze dva. *** Film získal 13 nominací na Oscara. *** Během natáčení kouřila Vivien Leigh čtyři krabičky denně, zatímco Clarke Gable kouřil tři, prý celou svou hereckou kariéru. *** Skutečnost, že Hattie McDaniel nebylo umožněno z rasových důvodů navštívit premiéru v Atlantě rozzuřilo Clarka Gablea natolik, že hrozil bojkotováním premiéry. Šel tam až na přímluvu právě Hattie McDaniel. *** Autorka literární předlohy Margaret Mitchell osobně schvalovala interpretaci Scarlett v podání Vivien Leigh. *** Scarlettinu matku měla původně hrát hvězda němé éry Lilian Gish.(10.5.2009)

Na rovinu. Čekal jsem vyčpělou romantickou škváru, takže mě stihl docela šok. Tenhle film je výbornej a byl jsem pěkně vyjevenej z toho, jak lehce a nenuceně mně to bylo naservírováno.(19.11.2011)

Jeden z prvních hollywoodských blockbusterů, který má všechno, co jako takový mít má : skvělou výpravu, vynikající herce, kvalitní kameru a režii, dobrý scénář. Dnes klasika, která má sice své mouchy, ale čas jí přesto neubral nic na kráse.(26.3.2005)

Pořád slyším jak je film úžasný a čtu ho v kde jakých topkách nej. nej. Kouknu na to a vidím jen americký přeceňovaný snímek s plno ufňukaných scén a nějakých hysterických výlevů. Čtyři hodiny v kuse se dají zvládnout jen s vypětím všech sil. Já jsem to musela pustit nadvakrát, protože jsem si kolikrát říkala, jestli uvidím ještě chvíli Vivien Leigh přehrávat, někoho zabiju. Mnohem víc sympatická mi přišla Olivia de Havilland, která působila velice křehkým dojmem. Samozřejmě velký sympaťák Clark Gable byl pro mě záchranný bod, jinak bych to ani nedokoukala. Škoda, že mě neočarovalo kouzlo Jihu proti Severu jako ostatní uživatele. Staré snímky miluju, ale tohle šlo úplně mimo mě.(8.5.2014)

Jedna poznámka. Vážně si ženský myslej, že se chlapi světa budou táhnout za nesympatickou prospěchářskou mrchou? Tůdle. Já vím, klasika a vůbec, vylíčení poměrů, charaktery a tak dále. Beru a neříkám, že je to špatné. Ale Mrcha je celou dobu zalůbená do trouby, troubova žena je všeodpouštějící, cynik Butler je stále přitahován mrchou (a mohl by být tak sympatická postava), vedlejší postavy jsou likvidovány úporněji než v románu tety Kateřiny aby nezacláněly v cestě, a tak dále. Proč je tak populární toto ztělesnění snů nepříjemných žen, že když budou dostatečně velké mrchy, udělá to z nich femme fatale, pro které si budou chlapi řezat žíly. Není to nepodobné snům vypatlaných hospodských mlátiček, že jsou velcí borci co sbalí každou sukni (přičemž mají potíže se čtením slabikáře a dostanou se nejdál ke Kulhánkovi). Alespoň ten konec, kdy je mrcha konečně poslána do háje, to potěšilo mé oko a srdce. Tak, možná je to neuctivý komentář, ale nepopiratelné klady vyzdvihli jiní, trochu rebelie nezaškodí. A když se vám to nelíbí, myslete na to až zítra.(25.2.2014)

• RHK

Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden z 10 nejlepších filmů z války Severu proti Jihu - 10 Greatest Civil War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(18.9.2009)

Atmosfera a vizualna stranka ktorou obvplyva tento film je proste uzasna. Je to pravy opak noveho trendu, ktory sa snazi priniest co najvacsiu davku realnosti. Gone with the wind rozprava pribeh. Vlastne nie. Tento film je jednym orovskym pribehom, ktory sa rozvija na nasich obrazovkach, ktory na obrazovkach zije. Kazdy obraz a farby su pouzite tak, aby umocnili dany moment, a aj ked je v tom velka davka staromodnosti, tento sposob rozpravania je jednoducho nadherny a dovoluje divakovi dejove momentky skutocne prezivat, nech su akokolvek sentimentalne. A hlavny hudobny motiv je skutocne prenadherny. Tato melodia v sebe nesie veskere caro a osudy hlavnych hrdinov, je vesela a smutna zaroven, je stelesnenim celeho tohto nadherneho pribehu. Gone with the wind je film, ktory si svoje caro stale nesie zo sebou a dokaze svojou krasou omamit tak isto, ako pred sedemdesiatimi rokmi. A to je naozaj uzasne. (10/10)(11.9.2007)

Vynikajúce herecké výkony Clarka Gabla a Vivien Leigh, trocha naivne, no krásne milostným spôsobom našróbovaný scenár, silná výprava, zvuk a kamera robia z tejto snímky skutočný filmový orgazmus! :-) Odviate vetrom je film, ktorý ani o sto rokov nestratí nič zo svojej pôvabnosti a môžem ho označiť za jeden z najsilnejších filmových zážitkov amerického filmu.(29.10.2007)

<< předchozí 1 2 3 4 7 9 12