Jeden musí z kola ven

Dame, König, As, Spion

Jeden musí z kola von

Thriller / Mysteriózní / Drama / Krimi

Velká Británie / Francie / Německo, 2011, 122 min

(1001) Chichichi, tak předně bych všechny lidičky, co považují Bourneovo ultimátum za realistickou kinematografii ("Ty rvačky, to je jako bych tam byl s nimi!"), povinně připoutávala k židlím a pouštěla jim tento film - a možná bych ho povinně pouštěla všem lidem, co si myslí, že běžná kinematografie, na kterou jsou zvyklí, je realistická, zvláště když se "zakládá na skutečných událostech". A teprve až si dosyta užiju představu, že by se tento snímek dal používat jako mučící nástroj, začnu ze sebe sypat chytré komentáře. Ale taky si vlastně říkám, že k tomuto dílu možná už není potřeba nic chytrého dodávat. Je totiž dost možné, že mě stejně nejvíc baví to, jak se film neobtěžuje nic komentovat a potom ilustruje věci, na které se nikdo neptal. Líbí se mi, že si dali záležet, jak to všechno vypadá. "THE FUTURE IS FEMALE"(27.1.2014)

Vo všetkých ohľadoch bezchybný film. Takmer mi je ľúto divákov, ktorí ho považujú za nudný či jednotvárny.(10.1.2012)

Něco tak napínavého, komplikovaného, famózně zahraného a přitom vlastně strašně jednoduše natočeného se jen tak nevidí.(27.5.2013)

Ortodoxní nuda. Zápletka je detektivní ale pojetí nikoliv - nic se nerozuzluje, na konci se přesekne a nazdar. Žádnej hrdina, jen parta nudnej patronů. A MI6 je stejně 4% jako ČD.(1.1.2012)

Oscar 3 nominace: Herec HR - Gary Oldman, Scénář - A, Hudba ... ... ... .... Zlatý Lev - výběr(2.9.2011)

• - Režisér Tomas Alfredson přirovnal postavu Smileyho (Gary Oldman) k želvě, protože „želva má tolik svého těla schovaného pod krunýřem, je neměnná a nemá mnoho různých výrazů." (Zuzyzss)

• - Ve filmu je zápletka okolo informace zvané "poklad", která obsahuje jméno dvojitého agenta, zasazena do Maďarska. V knižní předloze se však jednalo o Československo. Část filmu se natáčela v Maďarsku a ne v zemích bývalého Československa, protože pro filmaře bylo natáčení v Maďarsku o 20 % levnější než v Česku. (Kiyoshi)

• - Na začiatku produkcie sa s filmom spájali aj mená ako Ralph Fiennes, David Thewlis či Jared Harris. (rscott)