Jeden musí z kola ven

Dame, König, As, Spion

Jeden musí z kola von

Thriller / Mysteriózní / Drama / Krimi

Velká Británie / Francie / Německo, 2011, 122 min

Na tyto filmy asi opravdu nemám buňky, celou dobu jsem nepochopila kdo, s kým, proč a proti komu. Herecké obsazení bylo ovšem skvělé.(26.3.2013)

Špiónský labyrint, ke kterému však neexistuje žádné Ariadnino klubko, z něhož si musí divák najít cestu sám / a ta sama o sobě bude proklatě spletitá /. Utlumené barvy i herecké výkony v naprosto brilantní špionážní mozaice s neskutečným důrazem kladeným na detail. Atmosféru, kterou načrtl Dluh a X-Men: First class dotahuje Alfredson až na samotnou hranici a vytváří tak lahůdkový a hlavně uvěřitelný špiónský opus magnum.(5.2.2012)

• J*A*S*M

Připadal jsem si jako buran v luxusní restauraci, kterej si objedná nějakou neuvěřitelně drahou specialitu šéfkuchaře a láhev vína za sto táců, ale pak, když mu to donesou, s láskou vzpomíná na smaženej vepřovej řízek a půllitr budvárka z hospody Na Růžku. Strašně dobře natočené špionážní drama, které svým potenciálem stát se okamžitě novou klasikou žánru připomíná například loňský western True Grit, nebo předchozí film Tomase Alfredsona Låt den rätte komma in. Ale na mne to bylo příliš pomalé, ukecané, jednotvárné a dlouhé, což společně s tím, že špionážní drama není můj úplně oblíbený žánr, způsobilo, že nejsem schopný tenhle film pořádně docenit. Je mi to líto, ale fakt ne.(13.1.2012)

Tajné služby sedmdesátých let: byrokracie, zaprášené archivy, klotové rukávy, nemoderní účesy. Gary Oldman ve své životní roli tvoří jakousi civilní všední protiváhu k Bondovi a staví diváka do nejisté situace a paranoidní atmosféry, ale možná právě proto je T-S-T-S jedním z nejnapínavějších a nejzajímavějších filmů poslední doby. 90%(3.2.2012)

Vlastně naprosto brilantní špionážní drama, který se ale musí sledovat setinu po setině, detail po detailu. Až v tu chvíli vynikne a těžko si ho člověk užije, když je po celodenní šichtě a těší se, že večer zapluje do křesla a foukne tam právě tenhle film. Tak jsem to vlastně udělal já a nebylo to úplně ono. Chvíli jsem u filmu únavou odpadal a i přes perfektní herecké výkony jsem zaregistroval nudu a skutečnost, že film se vleče. Ale kdo se vleče, neuteče, takže i na mě nakonec musel padnout závěr filmu, který to suprově zvedl, protože jako správný špionážní film, dokázal překvapit…a to rovnou několikrát.(3.4.2013)