Borgiové (TV seriál)

• Kanada

The Borgias

Borgiovci

Drama / Historický / Krimi

Kanada / Irsko / Maďarsko, 2011 - 2013, 24 h 42 min (Minutáž: 29x50 min)

Jeremy Irons, François Arnaud, Holliday Grainger, Peter Sullivan, Sean Harris, Joanne Whalley, Lotte Verbeek, Colm Feore, Vernon Dobtcheff, David Oakes, Bosco Hogan, Gina McKee, David Alpay, Sebastian De Souza, Thure Lindhardt, Steven Berkoff, Ruta Gedmintas, Ronan Vibert, Michel Muller, Luke Pasqualino, Pilou Asbæk, Simon McBurney, Roger Lloyd-Pack, Augustus Prew, Cyron Bjørn Melville, Edward de Souza, Björn Hlynur Haraldsson, Brendan Cowell, Peter Stebbings, Mickey Sumner, Jemima West, Emmanuelle Chriqui, Derek Jacobi, Attila Árpa, David Dencik, Edward Hogg, Noah Taylor, Robert Cavanah, Serge Hazanavicius, Richard Durden, David Bamber, Nicholas Rowe, Russ Bain, Matt Stokoe, Robert Demeger, Richard Bremmer, Elyes Gabel, Sarah Solemani, Ondra Dorian, Danny Midwinter, Jamie Blackley, Darwin Shaw, Matt Devere, Matias Varela, Leo Bill, Tom Austen, Ferenc Hujber, Charlie Carrick, Luke Allen-Gale, Callum Turner, Jamie Beamish, Caitlin Joseph, Nathan O'Toole, Ivan Kaye, Péter Horkay, Declan Hannigan, Noah Silver, Emily Taaffe, Melia Kreiling, Abraham Belaga, Mackenzie Munro, Sam Keeley, Edward Petherbridge, Csaba Vékes, Sarah Finigan, Giacomo Gonnella, David Dawson, Zoltán Schmied, Dermot Keaney, Donal Gallery, Patrick O'Kane, Helen Bradbury, Andrew Gower, Gabriela Dorantová, Charlie Anson, Edmund Kingsley, Anna Linhartová, Steven Hartley, Alex Lanipekun, Julian Bleach, Linda Marlowe, Montserrat Lombard, Anne Lambton, Simon Gregor, Arkie Reece, Lucy Drive, Jalaal Hartley, Máté Haumann, Richard Rifkind, Emil Hostina, Barbara Flynn, Sophie Thompson, Camilla Rutherford, Raffaello Degruttola, William Ruane, Lukács Bicskey, Iván Fenyö, Tristan Sturrock, Ana Ularu, Kevin Griffiths, Liam McMahon, Seymour Matthews, Mal Whyte

Tony Lawson

Scénografie:

François Séguin

Kostýmy:

Gabriella Pescucci

--- PRVNÍ SÉRIE --- Pomalý rozjezd, docela dlouho mi trvalo, než jsem do seriálu pronikl. Postavy slibovaly mnohé, ale stále jsem měl pocit, že se seriál teprve rozjíždí, což se v dalších sériích i potvrzuje. Hodnocení série: 3,5/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Dojmy jdou strmě nahoru. Za herecký výkon Jeremyho Ironse bych dával Oskara, ten chlápek mě svými gesty a herectvím neuvěřitelně baví. Příběh se začíná více a více zamotávat, Borgiové začínají pořádně intrikovat. Hodnocení série: 4,5/5 --- TŘETÍ SÉRIE --- Třetí závěrečná série byla zároveň sérii nejlepší. Svatý otec Rodrigo Borgia ustupuje do pozadí a hlavní slovo tentokrát dostává chladnokrevný Cesare, který nadobro přestává motat se kolem a začne využívat svého potenciálu zděděnému po otci - vrhne se do války. Největším nedostatkem této série je tedy fakt, že seriál dostal z ničeho nic stopku a tak již tak nějak tradičně končí v tom nejlepším. Poslední epizoda 3. série byla ovšem více než důstojným zakončením - typicky Borgiovsky mrazivým. Hodnocení série: 5/5(26.7.2012)

Hodnocení pilotu: 4*. Zatím vynikajícně vykreslené intrikářské praktiky jednotlivých členů rodiny a církve a charismatický Irons i jeho seriálový synek Francois Arnaud. Hodnocení po 2. sérii: Stále stejné nadšení. Ano, najdou se i slabší díly, ale laťka je stále vysoko a zatím jí žádný římský atlet nesrazil.(13.4.2011)

Vynikajúce spracovanie osudov a tragédií rodiny Borgiovcov. Druhá séria sa mi pozdávala viac. Aj vývin hercov je skvelý. Ich umenie sa stupňuje každou časťou a všetci si ma postupne veľmi získali. David Oakes by mal hrať len záporákov, proste si ho už ani neviem predstaviť v kladnej úlohe. Som síce trošku poznačená knihou Gordana od Zagorky, kde boli niektoré z postáv načrtnuté a moja fantázia si ich spracovala inak. Ale vo väčšine prípadov sa zhodujú moje predstavy s predstavami režiséra. A tie úvodné titulky? Mokrý sen grafika...krása...(8.12.2012)

Historická soap opera. Jedna velká nuda v krásných kulisách s herci, kteří nemají moc co hrát a jen odříkávají uměle působící repliky. Je to opravdová škoda, protože téma rodu Borgiů nabízelo strhující podívanou se vším, co k renesanci patří. Jenomže ono "strhující" nepřišlo za celou řadu snad ani jednou. Borgiové zcela postrádají šťávu a šmrc Tudorovců, kteří dokázali předvést jak komplikované postavy tak i moderní přístup. Tohle mi přišlo jen jako suché odvýprávění dějin(a to ještě dost ořezaných), které by svou nekonfliktností a bezkrevností zapadlo akorát do historických rekonstrukcí History Channel. 2. řada: Tak to pozor! Borgias se po všech stránkách neskutečně zvedli. Není to sice tak policky vychytralé jako Tudorovci, ale jinak je 2. řada kvalitou opravdu vysoko. Irons konečně nepřehrává a jeho výkon spolu s Davidem Oakes je brilantní. Krásná výprava, velmi málo nudných a nelogických pasáží dělají z téhle řady skvělý zážitek. Jen tak dál.(23.5.2011)

V době, kdy Tudorovcům běžela poslední sezóna, se Showtime chopila dalšího kontroverzního "rodinného dramatu" ze středověku. Vzhledem ke své proslulosti, plné nájemných vražd a smilstva, by se dalo říct, že i seriál bude velmi odvážným počinem (jakožto kabelová televize si to mohla plně dovolit). Jenže The Borgias je z většiny času nezáživným politickým pletichařením, kterým sice již oplývali zmiňovaní Tudorovci, ale oproti nim, se zde stále jen mluví a skutek utek.... To se týká první série - druhá série se ale naplno rozjíždí a mě konečně pohltila, že jsem se na nové díly těšila stejně tolik jako na nový Game of thrones. Obzvláště se v druhé sérii mohl konečně více projevit Juan Borgia:)(24.6.2011)

• - Některé prameny poukazují na Lucreziu Borgiu jako na travičku. Dnešní historici se však vesměs shodují na tom, že důkazy, které by toto dokazovaly, neexistují. Zároveň poukazují na skutečnost, že přídomek travička jí byl přidán těmi, kteří rodinu Borgiů nenáviděli. (Nach)

• - Po príchode do Talianska si Rodrigo Borgia zmenil meno. V Španielsku sa volal Borja, ale kvôli tomu, že vo vtedajšom Vatikáne bola obrovská prevaha Talianov, nechal sa premenovať na Borgia. (vander19)

• - Historické prameny uvádějí, že jméno Benito nepatřilo žádnému ze synů hraběnky z Forlí Cateriny Sforza. Jejím nejstarším synem byl pak chlapec se jménem Ottaviano. (Conspi)