Dráma mladého dôstojníka slovenskej armády, ktorý si počas bojov na Ukrajine postupne uvedomuje hrôzy fašizmu. Po návrate na Slovensko sa zapojí do SNP. Nedokáže však prekonať postoj samotára, ani pochybnosti o zmysle partizánskej činnosti. (oficiální text distributora)

Wacoslav1

Musím říct, že tohle dílko na mě dost zapůsobilo. Na svoji dobu určitě jeden z nadčasových filmů. Žádná propagační agitka o hrdinných partizánech, ale spíš vykreslení historické skutečnosti. Jinak Chudík v hlavní roli exceluje a celou zbývající sestavu strká do kapsy i díky jeho sugestivnímu výkonu lze toto dílo vnímat spíše než jako čistokrevný válečný film jako strhující drama o tragédii jednoho muže na pozadí války. Nicméně najde se tu i akce plus několik nezapomenutelných hlášek. Prostě pecka film. Dávám 85% ()

sniper18

Je to dosť dobrá vojnová dráma. Má veľmi dobrý príbeh o slovenskom dôstojníkovi, ktorý je nútený bojovať na východnom fronte na strane fašistov, čo je ale proti jeho presvedčeniu a preto sa po príchode domov zapojí do Slovenského národného povstania, kde si vďaka svojej odvahe hneď získa rešpekt a navyše svojho presvedčenia sa nevzdá za žiadnu cenu. Ale kvôli svojej individualistickej a zbrklej povahe spôsobuje sebe a ostatným aj viaceré problémy. Spracovanie je celkom slušné, ocenil by som trochu dlhší úvod, takto sa hlavný hrdina rýchlo pridá na stranu bojovníkov proti fašizmu, pričom by som chcel vidieť lepšie ten prechod, čo je ale skôr len detail, pre mňa sú väčším problémom hlavne situácie, v ktorých hlavný hrdina nie je práve najsympatickejšia postava, obzvlášť kvôli tým problémom s alkoholom a podobne. Ale inak sa na to pozerá skutočne dobre, okrem tých spomínaných scén ma veľmi bavil samotný kapitán Dabač, ktorý tu stvárňuje hrdinský a nekompromisný charakter, veľmi dobre zvládnutá je nielen akčná línia s partizánmi, ale aj odboj, kde každý pomáha ako môže, pričom nevie, komu sa dá veriť a všetky tie problémy s Nemcami a ich prisluhovačmi na fronte ale aj mimo neho. Takže dej je väčšinu času nadmieru zaujímavý a nájde sa tu mnoho nezabudnuteľných scén, ako pomsta za smrť koňa, masové popravy civilistov, oklamanie nákladných vozidiel, alebo scéna s mojou obľúbenou hláškou o pilulkách proti fašizmu. Nadmieru spokojný som aj po stránke akcie, je jej dosť a vydarili sa nielen veľkolepejšie bojové scény s množstvom vojakov a nasadením bojovej techniky, ale aj rôzne menšie prestrelky. Herecké obsadenie je na tom dobre, výborný Ladislav Chudík v hlavnej úlohe, pri ktorom ma skutočne mrzia len tie spomínané problémy s alkoholom, inak je to prakticky plnohodnotný akčný hrdina, ktorý si vie získať rešpekt a z vedľajších úloh ma zaujali hlavne postava lekárničky, Ctibor Filčík na strane Gardistov a plno známych tvárí. Réžia a technická stránka sú úplne ideálne, tu nemám v rámci možností žiadny problém. Kapitán Dabač je klasika filmov na tému SNP, už v detstve sa mi plno scén natrvalo vrylo do pamäti a stále je to vydarený film, na ktorý sa dá občas pozrieť. 76% ()

Volodimir2

Kapitán Dabač je dôstojníkom tisovskej armády. Na rozkaz bojuje na Ukrajine proti Červenej armáde. Zvrat v Dabačovom konaní nastal po tom keď pristihol svoju manželku pri nevere. Potom odmieta zlikvidovať Ukrajinskú dedinu a rozhodne sa pre odboj. Nemci sú ale rýchlejší a zatknú ho a odsúdia k trestu smrti. Tesne pred popravou sa mu podarí utiecť a zrazu sa bez akejkoľvek logiky objaví s vlastnou jednotkou v SNP. ()

Martin741

Vyborny film natoceny talentovanym reziserom P. Bielikom o SNP, fasizme a dobovych suvislostiach. Scenar funguje aj po vyse 50 rokoch, no a Chudik je herecky talent doprevadzany dalsim talentovanym hercom E. Romancikom /Kladivo na Carodejnice/. Chvalim vyborny zaver. PS Preco sme za totality vedeli tocit taketo fajne filmy, a teraz, ked mame slobodu a vacsie moznosti, vieme tocit len samu hrozu? Filmu davam 89 % ()

hallelluja

Tentokrát je chyba vo mne... O Povstaní viem prdel, niečo ako "národná hrdosť" som nikdy necítila, na vojnové filmy nekukám... A hlavný hrdina - cholerický individualista neschopný potlačiť svoje ego v prospech komunity, ktorá mu zachránila život, tiež na dojme nepridal... Asi je to dobrý film, na ktorý sa však nedokážem naladiť (viď vyššie) a tým pádom ho adekvátne oceniť. Možno, keď budem staršia, mentálne zrelšia. Alebo keď zažijem vojnu. Skrátka, keď budem niekým úplne iným... Ale teraz som to ja a vidím to na tri. ()

• Film mal veľký divácky úspech a v kinách ho videli až 2 milióny divákov. (gogo76)
  • Keď Dabačova milenka prosí o odpustenie, on sedí na koni. Bielik chcel, aby odcválanie bolo efektné, preto sa schoval a nenápadne tresol koňa konárom. Ladislav Chudík sa s koňom zastavil až ďaleko v dedine. (gogo76)
  • Tento film bol na svoju dobu, rok 1959, veľmi netypický. Hlavný hrdina sa nedokáže vnútorne stotožniť ani s jednou stranou vojnového konfliktu, čím popiera zaužívaný stereotyp nekonečne oddaného národného hrdinu. Bol to vôbec prvý podobný prípad v slovenskej kinematografii. (Raccoon.city)

Ladislav Chudík 1924 - 2015

Ladislav Chudík 1924 - 2015