Povedená road movie dramedy, na níž mi nesedlo snad jen to, že by amíci byli ve všech případech až tak pohostinní a přátelští, že díky nim byla pro kluky cesta do San Franciska skoro procházka růžovou zahradou. Nejedna scénka se ale povedla, hlavní hrdinové byli sympaťáci, záběry na míjenou krajinu lahodily oku a film mě rozhodně bavil víc, než dle mého přeceňovaný Lenin. A Ondine to fakt seklo :-) 70%(9.4.2013)

Sázel jsem na kluky z Východního Německa v USA. To je sám o sobě atraktivní námět, jenže to příliš nevyšlo. Schématické vypravění bez chutě či zápachu neurazilo, přesněji řečeno horko těžko se to vyškrábalo na 3*. 52%.(9.7.2011)

Každý určitě prožíval pád berlínské zdi a socialismu trochu jinak. Tak třeba dva němečtí mladíci. Napadne je, že když je teď možnost volně cestovat na západ, tak že by chtěli vidět nejzápadnější bod světa, který se nachází v San Francisku. Bohužel peníze jim stačí jen na letenku do New Yorku, a tak je v Americe čeká asi nejdelší a nejzajímavější trip jejich života. Ono cestovat přes celé Spojené státy bez peněz není vůbec lehké a vyžaduje to především trochu odvahy, trochu správné drzosti, a hlavně docela velkou dávku štěstí. Film je vymyslen naprosto bravurně, bylo to zajímavé, bylo to atraktivní, bylo to vtipné, bylo to zkrátka fajn, s hlavními hrdiny jsem si tu cestu užíval, skoro jako bych tam byl s nimi. Tahle komedie srší zajímavými a vtipnými nápady a tvůrci scénáře si s dějem opravdu pohráli, například nápad prodávat kusy berlínské zdi v Americe byl geniální a originální. Samozřejmě ne vždy ale bylo hlavním hrdinům i divákovi do smíchu, veselejší chvíle střídaly okamžiky vážnější, ale tak to chodí i v životě, ne vždy je člověk v pohodě a je mu do smíchu. Celkově jsem s filmem maximálně spokojený a jsem rád, že jsem si našel čas na jeho zhlédnutí. Uděluji nadprůměrné čtyři hvězdy.(31.10.2011)

• Jara.Cimrman.jr

Patřím mezi jedince vzdělané tak, že dokážu bez mrknutí oka ze sebe dostat nejméně dva rozdíly mezi USA a NDR. Vědom si těchto rozdílů jsem se těšil na zábavnou cestu dvou chudých východních Němců po amerických silnicích a ona se ta zábava nějak nedostavila. Skutečně jsem se smál jen dvakrát - při vydávání certifikátů o pravosti kusů Berlínské zdi a samozřejmě při jejich vystoupení v gay klubu. Jinak mne absolutně nebavilo sledovat ty hodné Američany, kterak dávají hladovým najíst, svezou je na motorkách a když je nejhůř, tak jim vnutí auto. Jsem rád, že jsou USA alespoň ve filmu zaplněné takovými dobrodinci, protože já jsem tam častěji koukal do hlavně pušky než bych se setkal s nabídkou pomoci.(13.12.2013)

To, že Friendship má nálepku komedie ještě neznamená, že se u toho musím nutně celou dobu popadat za břicho smíchy, ale svůj účel pobavit to splnilo a já se bavila. Báječně jsem se bavila a o tom to celé je. Dlouho jsem tak bezvadnou road movie neviděla a díky moc za ní dvěma bezelstným německým klukům na jejich cestě do San Franciska, potažmo Markusu Gollerovi, který mě moc příjemně překvapil. Jó, tady bylo přátelství těch dvou sympaťáků téměř ukázkovou záležitostí, kéž by takových bylo víc a já to všem přeju :-)(16.8.2013)