Insidious

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2010, 103 min

Úctyhodný horor, naplněný dokonalou atmosférou a pravým nefalšovaným napětím. Cestovat ve snech, neboli astrální projekce se zdá jako zábavná hra, která se však nevyplácí. Excelentně rozjetý začátek a bohužel trochu zhoubná poslední půlhodinka. ( Hodnocení: 8/10 )(21.4.2012)

„Ver mi, prosím.“ – „Ja ti verím. Len neviem, čo mám urobiť.“ Tvorcovia hororu INSIDIOUS majú na konte SAW, PARANORMAL ACTIVITY a bábkové ZLOVESTNÉ TICHO. Aj teraz si žánroví fanúšikovia prídu na svoje. Bohužiaľ, hoci trailer a režisérove propagačné kecy („Máme fantastický scenár.“) sľubovali udalosť typu ŠIESTY ZMYSEL (výrazný horor, ktorý uspokojí i divákov, ktorí na horory nechodia), nakoniec INSIDIOUS zostáva „len“ poctivou ducharinou pre fanúšikov. Mohlo to byť lepšie, ale na to sú masky príliš nevýrazné (duchom na rešpekte nepridajú ani akčné scény, v ktorých pôsobia ako ázijskí tréneri bojového umenia) a scenár totálne neoriginálny (je to takmer to isté, čo POLTERGEIST pred dvadsiatimi deviatimi rokmi, len v tom hrajú iní herci) a nezaujímavé „astrálne“ finále. Úplný koniec potešil, pár scén nepríjemných (v zmysle „slabšie povahy by ich nemali pozerať v noci“), ale inak priemer. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(19.5.2011)

• flanker.27

No, občas do člověka vejde duch. Nebo z něj vyjde? Až budete duchy zkoumat na vlastní smysly, nezapomeňte přitom na plynovou masku. Ze začátku standardní, ale fungující duchařina, ale jak se objevila zmíněná proprieta a krotitelé, nějak to ztratilo na vážnosti.(16.5.2011)

Nízkorozpočtové paranormální jevy v barácích u diváků frčí, tak proč by si nemohl i Wan přihřát dolarovou polívčičku. A já mu to nejen kvůli fajn horroru Dead Silence moc přeji. Všechny propriety subžánru jsou na místě, včetně babyfonu, který se mi líbil v nejmenovaném díle španělské horrorové série Peliculas para no dormir. Ačkoliv první polovinu filmu to vypadá na obyčejnou light duchařinu, wanovsky úderných lekaček, nechutně rozšklebených ksichtů a trochu akce se přeci jen dočkáme. A není to vyčpělé, další bod pro Wana. Příjemná záležitost, už se těším na druhou projekci s českými titulky.(24.4.2011)

Tak musím sa priznať, že mne proti strachu nepomohla ani podperinová spoločnosť, husia koža sa dvíhala permanentne takmer každú minútu s hladinou adrenalínu a takisto musím skonštatovať, že mám aj kratšie nechty a o pár vlasov menej. James Wan potvrdzuje, že je môj človek a filmy, ktoré natočí vo mne vždy vyvolajú priaznivé reakcie. Vďaka tej neopakovateľnej horrorovej atmosfére mám sto chutí vycapiť aj piatu hviezdu, ale sú tu bohužiaľ medzery, ktoré by ešte bolo treba vyplniť. Wanov rukopis je zreteľný najmä v závere filmu, v ktorom naplno nechá rozvinúť svoju predstavivosť a fantáziu. Bábky, démoni, duchovia a horrorové postavy, ktoré sa v jeho filmoch objavujú dokážu navodiť strach už samotným pohľadom na ne. Keď si k tomu pridáte skvelú mrazivú hudbu a celkom normálny námet a hercov, tak potom všetko musí šlapať ako po masle. 85%.(27.7.2011)