Insidious

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2010, 103 min

• Morien

Nedávno jsem sjížděla první tři díly Paranormal Activity a byla jsem trochu zklamaná z toho, co si asi tvůrci myslí o inteligenci diváků a jakým scénářem a jakými lekacími tríčky je hodlají mordovat hrůzou. V několika komentářích u těch filmů jsem četla doporučení na Insidious, že to je úplně jiná liga. Těšila jsem se na parádní zážiteček, připravila si noc, prázdný byt, unavené tělo, rozjitřenou psychiku. No, jinou ligu jsem tedy dostala. Ale asi tak o tisíc procent horší. Až ve srovnání s tímto filmem dokážu docenit, jak je série Paranormal Activity stylově čistá. Sice někdo může argumentovat tím, že největšími esy v rukávech tvůrců PA jsou houpající se lustry a otevírající se skříňky v kuchyni, ale v rámci nastaveného stylu a žánru všechno sedí a díky principu found footage se dočkáme i pár docela chytrých vychytávek, díky periodickému opakování stejných záběru se nastolí skvělý rytmus, vynikne gradace, a tak dále. No. A oproti tomu Insidious je ostudně nekonzistentní snad po všech stránkách, které jsem schopna vnímat. Přepálená děsivá hudba v "bojících" momentech mě zbavuje jakéhokoliv strachu. Styl kamerového snímání se mění snad s každým obrazem a velmi to ruší pozornost (nejprve jakože roztěkaný styl ruční kamery, potom dlouhé komponované záběry, stejné záběry na dům zvenčí, které jako by vypadly ze sitcomu typu Krok za krokem, ...) Strašně divně působí scéna z nemocnice. Je takovým způsobem nasvícená a stylizovaná, že jsem si prvně myslela, že si otec ve chvíli, kdy nemůže syna probudit, představuje, co se asi bude dít potom, a že až scéna z nemocnice skončí, film se vrátí k otci v dětském pokoji a děj bude pokračovat snahou probudit synátora. Děsivé momenty a strašící strategie jsou taky každý pes jiná ves a ve výsledku působí velmi nepravděpodobně a tudíž neděsivě. Například když matka odhrne přikrývku a najde na synově prostěradle otisk krvavé ruky, chtělo se mi křičet, že to si ze mě snad dělají prdel. A mělo být hůř. Mezi astrálními katastrofami se řeší partnerská nedůvěra až krize, alarm a dveře se spouší a otvírají, aniž by se někdo vyděsil, staří metaláci se prochází po balkóně, pak tam pobíhají děti, a dál je to ještě horší a absurdnějí, ale už to nebudu říkat, páč to zavání spoilerem. Všechno je to nějaké podivně vypointované a hlavně každá věc působí, jako by byla z jiného filmu a všechny dohromady nefungují ani náhodou.(2.3.2012)

U hororů se sice můžou stát daleko horší věci, než že se vyvíjejí a končí přesně tak, jak člověk čeká, tady to ale maličko vadí. Wan zkrátka natočil další horor z řady se spoustou filtrů a lekaček. Přesto pěkný - na zabití času akorát.(30.9.2011)

• Dellamorte

...veľmi very scary ( really huh ! ) skoro až strašidelne som sa bála...urobila som chybu a pozvala k sebe pár priateľov a F**king cam / R5 / BD rip sme zmákli hromadne. Teraz mám v byte pár ležiacich half / zombíkov s penou v ústach a otvorenými očami narazenými do stropu. Bolo to naozaj veľmi strašidelné. Veľmi som sa bála , to bola silná káva aj na ....mňa , ktorá si dá 2 kávy za 1 rok. Naozaj Ti odporúčam , ak máš kurz strachu úspešne za sebou. Ak ee - tak Ti odporúčam tiež , ale nevynechaj trenažér. Na Moje hodnotenie si nemusíš počkať ( čo iste ani neurobíš ) ale urćite to bude od odpadu až po 5. ( počkám na priaznivý vietor a podľa toho napnem plachty ) prípadne to ešte prehodnotím a zariadim podľa kolektívnej "body zmluvy ". Ale bolo to fuckt strašidelné. A TERAZ SERIÓZNE - WAN JE BOREC A NA FILM SI POČKÁM V UCHÁDZAJÚCEJ KVALITE - ORIENTAČNE PRIJATEĽNÝ JE MI LEN tombac review. Neviem ,či som to už spomínala , ale bolo to naozaj strašidelné a......áno už si spomínam - VEĽMI SOM SA BÁLA ...ŽE NESTIHNEM OBCHODNÉ 1nie.(25.4.2011)

• kiddo

A světlo na konci tunelu neobhajitelné sračkoidnosti současného hororu se koukám stále nerýsuje. Řeknu na konto téhle amatérské nepůvodní splácaniny jednu jedinou pozitivní věc: když už nic jiného, má Wan očividně aspoň dostatek slušnosti na to, aby měl ze své tendence uchylovat se ke stupidním lekačkám mindrák a snažil se ji nějak napravit. Potíž spočívá v tom, že navzdory vší snaze o napětí a atmosféru typickou pro kvalitní příslušníky žánru nedokáže vypotit nic lepšího než natažení zmíněných berliček pro neschopná ťululum na neúnosnou délku a snímat je stylem, který je obírá i o tu nejzákladnější děsivost postavenou na čistých reflexech. Výsledkem je nepopsatelná nuda, kterou kromě divákových zdvořilých pokusů o předstírání šoku prokládá už jen neutuchající údiv nad nepochopitelně debilním scénářem kloubícím nepropojené prvky a dějové linky snad z pěti vzájemně nesouvisejících filmů (včetně Krotitelů duchů, wtf?). Kdo je záporák, co chce, proč a proč to nemá dostat? Jakou úlohu hraje ten barák a proč se v závěru vrací v ústřední roli, přestože prý nemá na události snímku žádný vliv? A co tam kurva dělají ti kůl supr čupr duchové? Nevim, zavři hubu, vole, dál zkoušej vyprstit pištící přítelkyni na vedlejším sedadle a ztotožňuj se s Patrickem Wilsonem, jehož věčně otrávený ksicht zachycuje moje pocity z tohohle údajného spasitele moderního hororu líp, než by to dokázala sebevýstižnější slova.(1.1.2015)

Nepamatuju si, kdy jsem dal naposled nejakymu novymu hororu 5*, ale tady teda neodolam. Zacatek se tvari vcelku nenapadne, trochu takova variace na Paranormal Activity, dum vypada podobne, kamera nastesti ne rucni, ale stejne takova realisticko amaterska a tady bouchnou dvere, tamhle neco vrzne. Jenze Wan nakonec i z takovyhleho provarenyho tematu dokazal vytahnout docela zajimavej dej a cely to vysvetleni, o co vlastne jde, je sice trochu Poltergeistovsky, ale pusobi vcelku originalne. Film nesazi na nejaky laciny lekacky, i kdyz i tech tu par je, tady jde hlavne o kazdou pribejvajici minutu cim dal tim vic houstnouci atmosferu a fakt si nevybavim strasidelnejsi film z posledni doby. Abych jen nechvalil, herci obcas hrajou docela nepresvedcive, nektery veci typu vyvolavani v plynovy masce, dvojka "Krotitelu duchu", zaporak vypadajici jak Darth Maul jsou uz lehce prehnany a usmevny. Furt jsem vahal mezi 4* a 5* a po extra vyzivnym, ale vlastne happyendu jsem se zacal priklanet spis k tem 4*, jenze pak se Wan pochlapil, hodil na zaver jeden perfektni zvrat a 5* bylo jasnejch. Tohle se fakt musi videt, zadna slozka filmu totiz neni ve stylu "tohle jste jeste nevidely a je to genialni" jenze jako celek to kurevsky slape a atmosfera z toho caka na vsechny strany. Strasidelna lahudka.(29.4.2011)