Insidious

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2010, 103 min

„Ver mi, prosím.“ – „Ja ti verím. Len neviem, čo mám urobiť.“ Tvorcovia hororu INSIDIOUS majú na konte SAW, PARANORMAL ACTIVITY a bábkové ZLOVESTNÉ TICHO. Aj teraz si žánroví fanúšikovia prídu na svoje. Bohužiaľ, hoci trailer a režisérove propagačné kecy („Máme fantastický scenár.“) sľubovali udalosť typu ŠIESTY ZMYSEL (výrazný horor, ktorý uspokojí i divákov, ktorí na horory nechodia), nakoniec INSIDIOUS zostáva „len“ poctivou ducharinou pre fanúšikov. Mohlo to byť lepšie, ale na to sú masky príliš nevýrazné (duchom na rešpekte nepridajú ani akčné scény, v ktorých pôsobia ako ázijskí tréneri bojového umenia) a scenár totálne neoriginálny (je to takmer to isté, čo POLTERGEIST pred dvadsiatimi deviatimi rokmi, len v tom hrajú iní herci) a nezaujímavé „astrálne“ finále. Úplný koniec potešil, pár scén nepríjemných (v zmysle „slabšie povahy by ich nemali pozerať v noci“), ale inak priemer. Viac v mojej recenzii na Recenzie.org.(19.5.2011)

Už mě začíná srát, ta bába s loutkoksichtem, co se mi pořád prochází za okny (!!!) Kdysi dávno, po shlédnutí Dead Silence jsem říkal, že James Wan prostě ví, ví co říct, kdy a jak to říct, aby strach gradoval a v pravou chvíli i kulminoval. I když pořád považuju Insidious za zbytečně překombinovaný, místy až okázale obrazný, stále je to nebývale funkční oldschoolovka, která si tu zpětnou vazbu umí nenuceně vynutit. Ve tmě nejlíp funguje NĚCO a ze všeho nejdál se v ní dostává lidská fantazie. Jako kdyby jednadvacátý století chytlo Poltergeista za koule a skrz působivý vizuál jen tak potichu špitlo: "Zatancuj mi!" Není to tak okatý, prvoplánový bizár, jak by ho nejspíš podal Rob Zombie a ani Lin Shaye není tak senzační médium jako byla Zelda Rubinstein alias Tangina, přesto tenhle digitál má potenciál k tomu, stát se s odstupem mnoha let letmo kultovní. Navíc, ta muzika Josepha Bishary, která mimo film podle mýho zas tak moc nefunguje, s vizuálem skvěle ladí. Tady dvojnásob. Pseudoasijským duchařinám nejspíš odzvonilo a já se v tomhle neoklasickým, transcendentálním bloudění našel na slušných [final rate: 70%](5.6.2014)

• flanker.27

No, občas do člověka vejde duch. Nebo z něj vyjde? Až budete duchy zkoumat na vlastní smysly, nezapomeňte přitom na plynovou masku. Ze začátku standardní, ale fungující duchařina, ale jak se objevila zmíněná proprieta a krotitelé, nějak to ztratilo na vážnosti.(16.5.2011)

První polovina docela strašidelná, ale ve chvíli, kdy do děje nastoupí parodie na bratry Winchesterovy to jde docela do kopru. Dobré momenty se sice pořád najdou, ale atmosféra se zachraňuje obtížně. Zatím nejhorší Wan.(26.6.2011)

Nejsem si jistý, jestli mám vůbec posuzovat scénář, neboť jsem tohoto subžánru hororu zcela neznalý, ale myslím si, že i kdyby byl dobrý nebo byl ještě horší, pocity by se změnily minimálně. Tenhle film totiž hraje čistě na strach. A na rozdíl od mnohých uživatelů zde mě neděsila pouze úvodní 3/4 hodina plná mrazivých náznaků a tancujících dětí, ale i ten bizarní svět poté. Takže mi vůbec nezáleží, jestli tvůrci různé humorné prvky zahrnuli schválně nebo si mysleli, že to stále je pod hranicí over the top. Dobře 5x jsem prodělal těžký infarkt a ještě jsem se neodvážil podívat do kalhot. Kdo ví, co za hnusného bubáka by na mně odtud vyskočilo. Ano, takhle si představuji horor. Dívat se na to o půlnoci na sluchátkách opravdu k nezaplacení, ale být sám bez jakékoliv lidské podpory, asi to nerozdýchám. BAF!(7.11.2012)