Nokas (festivalový název)

Krimi / Akční / Thriller / Drama / Životopisný

Norsko, 2010, 87 min

Jakob Ihre

Geir Jenssen

Z 57milionů NOK bylo nalezeno jen 6. Všichni z chycených lupičů se mají na co těšit až jim vyprší trest :) Oceňuji zdrženlivý přístup filmařů, že se nenechali strhnout k napumpované loupeži plné akčních scén a dramatických momentů a zůstali u chladné rekonstrukce víceméně povedené loupeže.(6.1.2012)

Docela realistická rekonstrukce poměrně banální vloupačky, která v rozespalém Stavangeru kupodivu mnoho paniky nevyvolala, takže může pro svoji prozaičnost leckoho nudit. Nejvíce oceňuji právě snahu tvůrců udržet příběh a jeho ztvárnění co nejvíce při zemi (zvlášť co se týče počtu spotřebovaných kulek), což by v takovém Hollywoodu zvládli asi jen stěží. Naopak iritovala mne laxnost civilistů, kteří svým chováním připomínali umělou inteligenci komparsu v akčních počítačových hrách. Obdobně i hlavní postavy vykazovaly značnou chladnokrevnost, a přes svoji dokumentární roztřesenost i kamera. Nakonec se toho divák k okolnostem případu mnoho nedozví, ale alespoň si užije jedno obyčejné chladné norské ráno, kdy se na chvilku někde něco zadrhlo, ale přesto se nakonec do práce snad každý dostal včas. 72%(10.8.2011)

Film postavený na základě pravdy o loupeži ve velké finanční instituci NOKAS. Snímek byl na jednu stranu zajímavý i dobrý, přesto měl pár tak slabých a monotónních míst, že mi utíkali myšlenky jinam a to se mi opravdu moc často u filmu nestává, jinak ale není moc co vytknout. Viděno v rámci Zahraniční výzva / Norsko(10.4.2016)

Nízkorozpočtový orgazmus a procedurálny thriller par excellence. Zabudnite na všetko, čo ste doteraz videli vo filmoch. Skutočná lúpež nie je nijaká sranda, žiadna steroidová akcia plná výbuchov, naháňačiek a desiatok mŕtvych a zranených. Predstavitelia polície ani lupičov v nej nepodávajú životné výkony. NOKAS je iný. Ukáže vám, že dokonalá príprava a naplánovanie lúpeže je len jedným z mnohých krokov na ceste k úspechu. Že nič nejde presne podľa plánu, a reakcie ostatných sa nedajú predvídať. Že do diania viac než často zasahujú náhodný pozorovatelia, okoloidúci a ľudia, ktorý s ním nemajú nič spoločné. Skjoldbjærg sa prísne drží faktov a reality, čomu ustupuje všetko ostatné. Jeho film je málovravný, nezapodieva sa detailami a drží sa limitov skutočnosti. Sledujeme lupičov, pokúšajúcich sa udržať si chladnú hlavu a rovnováhu. Políciu, ktorá sa snaží získať v situácii aký-taký prehľad. Obyčajných ľudí, ktorý netušia, čo majú robiť. A keď všetko ustane, myslia na jediné - život musí pokračovať.(28.12.2013)

Názorná ukázka toho, jak se dělá heist v severském stylu. Místy je to vlastně metodická rekonstrukce případu, jindy Erik Skjoldbjærg s citem používá žánrové vychytávky, především zpomalovačky a efektní střih. Atmosféra je civilní, chybí tu jakékoli frajeřinky i zvraty - přesto jsem Nokas sledoval fascinovaně. Čistá, chladná a chirurgická práce s dokumentární hodnotou, ale ryze filmovým nábojem.(10.7.2011)