Nokas (festivalový název)

Krimi / Akční / Thriller / Drama / Životopisný

Norsko, 2010, 87 min

Jakob Ihre

Geir Jenssen

Vykrást banku v Norsku je tak snadné... Ozbrojenci v kuklách nikoho nevyvedou z míry... mohou se jen tak procházet po ulicích, občas vystřelit a nic se neděje. Lidé kolem nich chodí z práce, do práce, autobusy jezdí a všichni si myslí, že jde o nějaké cvičení jednotky rychlého nasazení. :-) A ten jediný, který se zachoval jako hrdina, ten se musí ještě zodpovídat z toho, zda nepoužil zbraně neoprávněně. Dodatek dopsaný po tragických atentátech: Film částečně dokumentuje to, jak skutečný zločin v Norsku nikdo moc nečeká, navzdory tomu, že severské detektivky jsou plné mrtvol.(17.3.2011)

// Wow, a já si myslel, že podobné věci se můžou stát "only in America". I když tam by nejspíš zařvalo ještě pár dalších civilistů, lupiče nikdy nedopadli a zaměstnance nikdy neodškodnili. No ale zpět k filmu, protože ten se mi jako takový moc líbil. Ten severský styl má něco do sebe. Ponurá atmosféra, přirozená kamera, flashbacky 5 min zpátky, abych si užil "celý" příběh... no, pro mě to bylo velmi chytlavé. Některé věci mohli vynechat a něco zase přidat ale budiž, za těchto okolností si film rozhodně zaslouží solidní 4 hvězdy a já se celkem těším, až mi tímhle stylem ukážou, jak to vlastně bylo s tím WoWkařem co vystřílel ostrov plný lidí. "Nokas" - 75%(5.11.2011)

Jak to asi ve skutečnosti vypadá, když vše nevychází podle plánu, jak se v nastalých absurdních situacích chovají všichni zúčastnění. Mezi všemi těmi sofistikovanými americkými filmy o velkých (nejen bankovních) loupežích tady máš zase jeden jiný. Nokas tě zaujme po svém. Tedy alespoň mi pohled z několika perspektiv vyhovoval, stejně tak zdrženlivost při přestřelkách, žádné přehánění, žádní vykonstruovaní hrdinové. Dojem pak bez všech těch nesmyslů třeba není tak silný, ale mě střízlivý příběh pro jednou moc potěšil. True story, takže lehce přidám. 90%(22.2.2012)

Názorná ukázka toho, jak se dělá heist v severském stylu. Místy je to vlastně metodická rekonstrukce případu, jindy Erik Skjoldbjærg s citem používá žánrové vychytávky, především zpomalovačky a efektní střih. Atmosféra je civilní, chybí tu jakékoli frajeřinky i zvraty - přesto jsem Nokas sledoval fascinovaně. Čistá, chladná a chirurgická práce s dokumentární hodnotou, ale ryze filmovým nábojem.(10.7.2011)

Docela realistická rekonstrukce poměrně banální vloupačky, která v rozespalém Stavangeru kupodivu mnoho paniky nevyvolala, takže může pro svoji prozaičnost leckoho nudit. Nejvíce oceňuji právě snahu tvůrců udržet příběh a jeho ztvárnění co nejvíce při zemi (zvlášť co se týče počtu spotřebovaných kulek), což by v takovém Hollywoodu zvládli asi jen stěží. Naopak iritovala mne laxnost civilistů, kteří svým chováním připomínali umělou inteligenci komparsu v akčních počítačových hrách. Obdobně i hlavní postavy vykazovaly značnou chladnokrevnost, a přes svoji dokumentární roztřesenost i kamera. Nakonec se toho divák k okolnostem případu mnoho nedozví, ale alespoň si užije jedno obyčejné chladné norské ráno, kdy se na chvilku někde něco zadrhlo, ale přesto se nakonec do práce snad každý dostal včas. 72%(10.8.2011)