Nokas (festivalový název)

Krimi / Akční / Thriller / Drama / Životopisný

Norsko, 2010, 87 min

Jakob Ihre

Geir Jenssen

Norský heist / dokument věrně rekonstruující vyloupení sčítací centrály Nokas, který je podle distributora natočen podle výpovědí očitých svědků události a dokonce v autentických lokalitách. Jeho hodnotu vidím v realističnosti a civilnosti zpracování a zároveň ve zdůraznění laxnosti norské společnosti, jež se v takové krizové situaci chová bez jakéhokoliv náznaku pudu sebezáchovy, dále také v připomenutí nepřipravenosti norských policejních složek, jakož i amatérismu zlodějů.(27.2.2012)

Vykrást banku v Norsku je tak snadné... Ozbrojenci v kuklách nikoho nevyvedou z míry... mohou se jen tak procházet po ulicích, občas vystřelit a nic se neděje. Lidé kolem nich chodí z práce, do práce, autobusy jezdí a všichni si myslí, že jde o nějaké cvičení jednotky rychlého nasazení. :-) A ten jediný, který se zachoval jako hrdina, ten se musí ještě zodpovídat z toho, zda nepoužil zbraně neoprávněně. Dodatek dopsaný po tragických atentátech: Film částečně dokumentuje to, jak skutečný zločin v Norsku nikdo moc nečeká, navzdory tomu, že severské detektivky jsou plné mrtvol.(17.3.2011)

Jak to asi ve skutečnosti vypadá, když vše nevychází podle plánu, jak se v nastalých absurdních situacích chovají všichni zúčastnění. Mezi všemi těmi sofistikovanými americkými filmy o velkých (nejen bankovních) loupežích tady máš zase jeden jiný. Nokas tě zaujme po svém. Tedy alespoň mi pohled z několika perspektiv vyhovoval, stejně tak zdrženlivost při přestřelkách, žádné přehánění, žádní vykonstruovaní hrdinové. Dojem pak bez všech těch nesmyslů třeba není tak silný, ale mě střízlivý příběh pro jednou moc potěšil. True story, takže lehce přidám. 90%(22.2.2012)

• Vodnářka

Začíná největší skandinávská loupež historie!, prohlašuje pln očekávání šéf jednotky ozbrojenách mužů. Docela zajímavá loupež a průměrně dobrý námět na film, jenže i mí oblíbení Norové dokáží natočit pěkně nudný film. Začíná to sálodlouhými přípravami, kdy všichni víme, o co jde, jen hrdinové ještě asi nepochopili co a jak. Když se konečně celá akce rozjede, začne se objevovat velká spousta naprosto nesmyslně nastřižených záběrů a nepochopitelné zpomalování akcí. Ani obyčejně skandinávsky skvělá vizuální stránka tentokrát vůbec nezaujme, modrý filtr rozhodně syrovost a chladnost příběhu nedodá. A konec? Neurazí, nenadchne... Bohužel.(8.7.2011)

Názorná ukázka toho, jak se dělá heist v severském stylu. Místy je to vlastně metodická rekonstrukce případu, jindy Erik Skjoldbjærg s citem používá žánrové vychytávky, především zpomalovačky a efektní střih. Atmosféra je civilní, chybí tu jakékoli frajeřinky i zvraty - přesto jsem Nokas sledoval fascinovaně. Čistá, chladná a chirurgická práce s dokumentární hodnotou, ale ryze filmovým nábojem.(10.7.2011)