Nokas (festivalový název)

Norsko, 2010, 87 min

Jakob Ihre

Geir Jenssen
  • IQ Tiqe

Přepadení "banky" podle skutečné události. Plán, na který jsem se těšil bere brzy za své, je to spíš ukázka neschopnosti zlodějů i policie, a zbytek je jen dlouhá nezajímavá přestřelka na náměstí. To, co se děje uvnitř, tvůrci asi nepovažovali za důležité. Jako rekonstrukce ok, jako film nebrat. Postavy jsou mi ukradené, napětí se nekoná, akce chabá. Zklamání, očekávání jsem měl mnohem větší - čekal jsem právě plán, napětí, akci. # [viděno: monitor, sluchátka] # příběh ? | hudba ? | humor 0 | akce 3 | napětí 0 | pustil bych si znovu 4(17.6.2012)

Průměrná rekonstrukce bankovního přepadení, která zaujme spíše chybami v provedení loupeže než sofistikovaností plánu (který je vlastně celkem prostý). Ve filmu je zobrazen celý průběh akce, ale o postavách se nedozvíte téměř nic, a o tom, jak to s nimi dopadlo, se dočtete až v závěrečných titulcích.(4.7.2011)

Nízkorozpočtový orgazmus a procedurálny thriller par excellence. Zabudnite na všetko, čo ste doteraz videli vo filmoch. Skutočná lúpež nie je nijaká sranda, žiadna steroidová akcia plná výbuchov, naháňačiek a desiatok mŕtvych a zranených. Predstavitelia polície ani lupičov v nej nepodávajú životné výkony. NOKAS je iný. Ukáže vám, že dokonalá príprava a naplánovanie lúpeže je len jedným z mnohých krokov na ceste k úspechu. Že nič nejde presne podľa plánu, a reakcie ostatných sa nedajú predvídať. Že do diania viac než často zasahujú náhodný pozorovatelia, okoloidúci a ľudia, ktorý s ním nemajú nič spoločné. Skjoldbjærg sa prísne drží faktov a reality, čomu ustupuje všetko ostatné. Jeho film je málovravný, nezapodieva sa detailami a drží sa limitov skutočnosti. Sledujeme lupičov, pokúšajúcich sa udržať si chladnú hlavu a rovnováhu. Políciu, ktorá sa snaží získať v situácii aký-taký prehľad. Obyčajných ľudí, ktorý netušia, čo majú robiť. A keď všetko ustane, myslia na jediné - život musí pokračovať.(28.12.2013)

Im sa tak nedarilo, že ja som im skoro začala fandiť. Nokas je tak iný, že ho treba vidieť.(10.3.2015)

// Wow, a já si myslel, že podobné věci se můžou stát "only in America". I když tam by nejspíš zařvalo ještě pár dalších civilistů, lupiče nikdy nedopadli a zaměstnance nikdy neodškodnili. No ale zpět k filmu, protože ten se mi jako takový moc líbil. Ten severský styl má něco do sebe. Ponurá atmosféra, přirozená kamera, flashbacky 5 min zpátky, abych si užil "celý" příběh... no, pro mě to bylo velmi chytlavé. Některé věci mohli vynechat a něco zase přidat ale budiž, za těchto okolností si film rozhodně zaslouží solidní 4 hvězdy a já se celkem těším, až mi tímhle stylem ukážou, jak to vlastně bylo s tím WoWkařem co vystřílel ostrov plný lidí. "Nokas" - 75%(5.11.2011)

• - Odhaduje se, že vyšetřování a soudy v celkových nákladech norský stát stály více než 160 milionů norských korun. (Maulincio)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu (i ve skutečnosti): 1 (policejní inspektor Arne Sigve Klungland). (Maulincio)

• - Film je založen na případu největší loupeže norské historie. Bylo ukradeno 57 milionů norských korun, z toho se stále 51 milionů postrádá. (Cheeker)