poster

Nokas (festivalový název)

 • Norsko

  Nokas

Krimi / Akční / Thriller / Drama / Životopisný

Norsko, 2010, 87 min

Kamera:

Jakob Ihre

Hudba:

Geir Jenssen
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Renton
  **

  Scénář: Christopher Grøndahl .. Velká heist slabota a vyobrazený amatérismus. Skupina zlodějů zvládne tak maximálně se před loupeží obléct a dorazit na místo, pak se plně projeví jejich neschopnost, kterou nevytáhne ani efektivní vizuální styl a spousta zpomalovaček. Drama v ten moment totiž jakoby přepne do černé komedie, jenže se to tentokrát opravdu nehodí! Proti nim stojí překvapená, takřka neozbrojená a neorganizovaná policie. Že všechny chytly, lze považovat za malý zázrak. Korunu tomu nasazují bláhoví kolemjdoucí bez špetky strachu z ozbrojených mužů a výstřelů... ___ Když se pak totiž objeví někdo schopnější a odhodlanější, jako Breivik, dopadá to tragicky. Až jednou budou točit takhle "živou" rekonstrukci jeho činu, asi bude k pláči nejen jeho počínání...(27.11.2011)

 • Caminzind
  ****

  Docela realistická rekonstrukce poměrně banální vloupačky, která v rozespalém Stavangeru kupodivu mnoho paniky nevyvolala, takže může pro svoji prozaičnost leckoho nudit. Nejvíce oceňuji právě snahu tvůrců udržet příběh a jeho ztvárnění co nejvíce při zemi (zvlášť co se týče počtu spotřebovaných kulek), což by v takovém Hollywoodu zvládli asi jen stěží. Naopak iritovala mne laxnost civilistů, kteří svým chováním připomínali umělou inteligenci komparsu v akčních počítačových hrách. Obdobně i hlavní postavy vykazovaly značnou chladnokrevnost, a přes svoji dokumentární roztřesenost i kamera. Nakonec se toho divák k okolnostem případu mnoho nedozví, ale alespoň si užije jedno obyčejné chladné norské ráno, kdy se na chvilku někde něco zadrhlo, ale přesto se nakonec do práce snad každý dostal včas. 72%(10.8.2011)

 • lenuse
  ****

  Vykrást banku v Norsku je tak snadné... Ozbrojenci v kuklách nikoho nevyvedou z míry... mohou se jen tak procházet po ulicích, občas vystřelit a nic se neděje. Lidé kolem nich chodí z práce, do práce, autobusy jezdí a všichni si myslí, že jde o nějaké cvičení jednotky rychlého nasazení. :-) A ten jediný, který se zachoval jako hrdina, ten se musí ještě zodpovídat z toho, zda nepoužil zbraně neoprávněně. Dodatek dopsaný po tragických atentátech: Film částečně dokumentuje to, jak skutečný zločin v Norsku nikdo moc nečeká, navzdory tomu, že severské detektivky jsou plné mrtvol.(17.3.2011)

 • Madsbender
  ****

  Nízkorozpočtový orgazmus a procedurálny thriller par excellence. Zabudnite na všetko, čo ste doteraz videli vo filmoch. Skutočná lúpež nie je nijaká sranda, žiadna steroidová akcia plná výbuchov, naháňačiek a desiatok mŕtvych a zranených. Predstavitelia polície ani lupičov v nej nepodávajú životné výkony. NOKAS je iný. Ukáže vám, že dokonalá príprava a naplánovanie lúpeže je len jedným z mnohých krokov na ceste k úspechu. Že nič nejde presne podľa plánu, a reakcie ostatných sa nedajú predvídať. Že do diania viac než často zasahujú náhodný pozorovatelia, okoloidúci a ľudia, ktorý s ním nemajú nič spoločné. Skjoldbjærg sa prísne drží faktov a reality, čomu ustupuje všetko ostatné. Jeho film je málovravný, nezapodieva sa detailami a drží sa limitov skutočnosti. Sledujeme lupičov, pokúšajúcich sa udržať si chladnú hlavu a rovnováhu. Políciu, ktorá sa snaží získať v situácii aký-taký prehľad. Obyčajných ľudí, ktorý netušia, čo majú robiť. A keď všetko ustane, myslia na jediné - život musí pokračovať.(28.12.2013)

 • eLeR
  ****

  Im sa tak nedarilo, že ja som im skoro začala fandiť. Nokas je tak iný, že ho treba vidieť.(10.3.2015)

 • - Lupiči byli při loupeži vyzbrojeni útočnými puškami AG3 a AK-47, samopaly MP5, karabinou M1 a pistolí Remington v ráži .45 ACP. Ve filmu jsou vidět útočné pušky AG3 a AK-47, samopaly MP5. (Maulincio)

 • - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu (i ve skutečnosti): 1 (policejní inspektor Arne Sigve Klungland). (Maulincio)

 • - Odhaduje se, že vyšetřování a soudy v celkových nákladech norský stát stály více než 160 milionů norských korun. (Maulincio)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace