Hitler v Hollywoodu

(Francie)

Hitler in Hollywood

Belgie / Francie, 2010, 85 min

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(11.7.2010)

Perfektní mystifikační dokument o jednom zmizelém režisérovi a pátrání po jeho filmech. Je tu všechno: spiknutí, honičky, špionáž, nečekané zvraty. Možná že se až příliš hraje na notu "zlý Hollywood utlačuje evropskou kinematografii", ale o to zase až tak nejde. Zatím jasně nejlepší belgický snímek z těch, co jsem viděl na letošním filmovém festivalu v Karlových Varech.(7.7.2010)

Umělecký paradokument Hitler v Hollywoodu paradoxně doplácí na svou prvoplánovou uměleckost a lacině podávanou sofistikovanost. Originální vizuální forma a sympatická Maria de Medeiros bohužel utáhnou pouze úvodní půlhodinku, zbytek výživné stopáže pak vysloveně nudí a i po obsahové stránce už nemá co nabídnout. Zajímavý a originální koncept tedy zůstal pouze na půl cesty k výraznému uměleckému filmu. Provokativní název je tak to jediné, co dělá tento pokus o artový film zajímavým.(24.4.2011)

• Beagle

Je mi líto, ale tenhle film mě docela zklamal. Těžko říct, co přesně jsem čekala, ale slibovanou filmovou a filmařskou lahůdku se mi asi nepodařilo si správně vychutnat. Ale obohacení mých filmových rozhledů o bližší seznámení s Marii de Medeiros a Micheline Presle beru jako jedno veliké plus.(7.7.2010)

Dobrý nápad, který je však po čase rozmělněn do série neustále se opakujících motivů, které nezatraktivní ani dobře hrající Maria de Madeiros. Navíc se mi zdá, že tvůrci chtěli zamaskovat hranici mezi fiktivním a skutečným poselstvím filmu a to se jim vskutku podařilo, takže není jasné, jestli onen hysterický nářek nad útiskem evropského filmu je jen předstíraný či nikoliv. V tomto bodě se film dopouští rovněž až trestuhodné bagatelizace, když v určitých pasážích klade rovnítko mezi Hollywood a americký film (nezávislý film je asi pro tvůrce neznámý pojem) a z některých momentů filmu vyplývá, že rovnítko je rovněž položeno mezi francouzký film a evropský film, což už je poněkud silné kafe.(10.7.2010)