Muž z Nuuku (festivalový název)

• Dánsko

Nuummioq

Drama / Romantický

Grónsko / Dánsko, 2009, 98 min

Torben Bech

Tuctový nezávislák o vážných věcech, který zaujme jen neokoukaným prostředím Grónska (což je takový ještě islandštější Island)(4.7.2010)

• Jhershaw

Film, který se snaží pojednávat o lidech, životě, smrti apod., ale ve výsledku nepojednává skoro o ničem, nikam nemíří a nic z něj nezůstane. Jeho poetika mě míjí. (Několikrát mi přišlo, že není primárně určen pro negrónské publikum, resp. pro toto by potřeboval dovysvětlující komentář.) 50 %(6.7.2010)

Film jsem viděl na festivalu, a i když je jasné, že toto prostředí vždy něco přidá a i filmy zcela průměrné se na festivalu zdají být dobré, u tohoto snímku to neplatí. Vůbec bych se nebál druhého shlédnutí. Příběh je jednoduchý, ale dost silný, v závěru skutečně dojemný, takže i otrlý milovník béčkových hororů ukápne slzu, ba možná i osuší zvlhlý vous. K čemu profesionální herci, ptám se, když bratr režiséra, stoprocentní amatér, řekne za celou dobu deset vět a v nich je vše. Plus Grónsko, divoká krajina, Inuité (a Inuitky:-). Tenhle film rozhodně není přeceňovaný a vyplatí se na něj podívat...jeden ze tří nejlepších na KVIFF 2010 - kam se na něj hrabali Coeni se svým Serious manem?(15.3.2011)

Sice téma poněkud tuctovější, resp. hodně tuctové a seversky standartní, tak zbytek je nádherně islandsky zasněný, smutný, příjemný...prostě se na to krásně dívá. A navíc, Grónsko je nádherný!!(4.7.2010)

• dopitak

Trošku smutné zakončení Cinema Mundi, film se v posledních několika minutách seknul kvůli chybám na disku, takže ho nedopromítali. Dlužno dodat, že stejně o nic nešlo.(9.3.2011)