Drnovické catenaccio aneb Cesta do pravěku ekonomické transformace

Catenaccio a la Drnovice or Journey to the Beginning of the Time of Economic Transformation

Dokumentární

Česko, 2010, 57 min

Jakub Halousek

Tomáš Kympl

Radim Procházka

Josef Krajbich
  • Quisp

Pokud je jediná dobrá věc na dokumentu o tunelování a finančních podvodech humor, pak je něco špatně. Radim Procházka bohužel natočil přesně takový film.(2.4.2011)

• Fr

Kolik znáte podnikatelů, jejichž prosperující firmu nastartovala kupónová privatizace???.... Co tvůrci hledali? Co se chystali objevit? Slavnou éru drnovického fotbalu, tedy příběh, kterak český Honza uskutečnil zázrak !? (Navzdory Pražákům!!!) Spíš pozadí onoho zázraku a že to avizované - ,,i z malých poměrů se díky nadšení dá dokázat hodně“, má reálnější základ v černém TUNELU! Obsah je vcelku zajímavej, protože sleduju fotbal, pamatuju tu dobu a znám ony kauzy. Ale o fotbal tu jde až v druhé řadě! Nešťastná se mi zdá forma vyprávění, protože není moc přitažlivá ani vtipná a já nechápu (na rozdíl od principu funkčnosti ekonomiky za socialismu), jak mohl jít tento dokument do kin a upřímně lituji ty, kteří tam na něj šli. Za stejný prachy by se totiž mohli nudit na kdejakým fotbalovým stadionu! Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Potřebuji vysvětlit pojem ,,EKONOMICKÝ TUNEL“. 2.) Jsem z Vyškovska a stále fandím!! 3.) Zjistím, kde vznikl základ pro současnou ekonomickou krizi. 4.) Alespoň jednou jsem slyšel slova: SETUZA, RADEK DRULÁK, KARAMELKY, LTO, CHEMAPOL, JAN GOTTVALD. PŘÍBĚH ** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(15.1.2011)

Spousta zajímavých informací vyplněná hrátkami v dino parku. Obraz vypadal jak z minimálně čtvrtstoletí starých záznamů, přičemž v pár případech z nejasných důvodů byl nahrazen čistým a širokoúhlým materiálem. Nebýt těchto pochybných hrátek, mohlo se na to dát koukat celou dobu a klidně bych dal i o hvězdičku víc.(13.1.2011)

Odkrývání finančních podvodu na pozadí fotbalu. Český dokument, který pro mě měl vypovídající hodnotu, ale ztrácel na stylu natáčení.(24.1.2011)

Neinovativní a negeniální dokument. Největší přitažlivost spočívá v tématu a účinkujících filozofech (to přitáhlo mě). Přestože jsem se dozvěděl několik zajímavých věcí, tak spokojený rozhodně nejsem. Podivný voice-over vypravěče hlubokého a dramatického hlasu má zřejmě být stmelovacím prvkem, narativním pohonem a emočním vtahem do filmu... Přehnanost a nepatřičnost podobného prvku diváka ovšem jen od samotného filmu vzdálí.. No a takhle je to asi se vším. Dinopark jako metafora je tak mockrát nadužívaný, explicitně zdůrazňovaný a připomínaný, že kouzlo odezní... Rozhovor střídá rozhovor, názory filozofů a ekonomů jsou mnohdy velmi zajímavé (ale nakonec stejně pominou dřív než vůbec začnou) a my si uvědomujeme, jak jsou všichni zkorumpovaní, nebo alespoň v 90. letech byli... Musím ocenit práci s kamerou, která mě místy mile překvapila. Líbí se mi i některé další dílčí nápady, ale celek ponechá za sebou rozpačitého člověka, který by se rád dozvěděl víc, ale zároveň je vděčný, že už ten místy nudný dokument končí.. To by se zřejmě u Vachka nestalo(13.3.2011)