Zvuk hluku

Sound Of Noise

Zvuk hluku

Komedie / Krimi / Hudební / Romantický

Švédsko / Francie, 2010, 102 min

45. MFF Karlovy Vary(8.7.2010)

Tentokrát se k nám ze severu nedostala depka, ale velmi neotřelá a svým způsobem originální komedie. Závěr byl sice trochu nepovedený, ale to nic nemění na tom, že Zvuk hluku je dost dobrý film.(6.11.2012)

Pěkné, ale jaksi nedotažené. Geniální myšlenka se bila s naprosto klasickým a neobjevným příběhem. Hravost se tak tupila na klišé. Navíc jsem měl pocit, že ke konci docházel snímku dech. Škoda... Jako óda na alternativní umění to v řadě pasáží fungovalo.(3.8.2011)

Co že to je ta hudba? Ne nadarmo nelze toto slovo jednoznačně definovat v publikacích tipu slovník. Je roztomilé, jak většina hudbou nazývá zvuky, s jejichž vzorci, strukturou, harmonií a melodickou výbavou vyrůstá. Jakmile se slyšené citelněji odlišuje, hudba to pro nás rázem není. Když se z mešity ozve adhán, Evropan slyší zpěv. S tím by ale ortodoxní muslim jen těžko souhlasil - zpěv je přeci v zásadě nečistý! Známá to postava, John Cage, u nás došel v popularizační rovině s touto polemikou nejspíše nejdále a jeho 'exces' na téma ticho způsobil patřičný rozruch. Podstata ale většině lidí unikla. Nešlo o prvoplánovou snahu šokovat, šlo o poskytnutí prostoru pro vnímání hudby bytí a dějů přítomných v koncertním sále, oproštěné o precizní předurčenost, kterou reprezentují námi tak oblíbené noty, a posílené o vynucenou koncentraci na ně. Sound of Noise se vydal správnou cestou takovéto polemiky. Skrze hudební teroristy nabídl relativizovat divákovu (posluchačovu) snahu přijímat. Skončil ale na půli cesty. Snad nebyli tvůrci dostatečně spojeni s námětem, snad chci moc. Ale detaily, kdy zvuky neseděly na vizuální kostru skladby, útočily přímo k jádru uvěřitelnosti 'poselství' snímku a (ne)konformní čistoty hl. hrdinů. Myšlenky se postupem času pod nenaplněnými nuancemi rozutíkají, a boj za ticho, ruch a hudbu, v jejím neuchopitelném celku, tak často vyzní do ztracena.(1.5.2012)

Asi jsem ani vše nepochopila, dokonce jsem na chvíli usnula, (film za to ale nemohl), každiopádně je to bomba....(19.5.2012)