Šitkredit

Dokumentární / Krátkometrážní

Česko, 2010, 32 min

Lukrecius Chang

Zajímavé, ale trochu prvoplánovité a předvídatelné, navíc bez dostatečného vyjádření finančních institucí na druhé straně. Přesto zajímavá sondáž, slušně natočená...(13.3.2011)

Vzpomínal jsem se slzou v oku na paní Řápkovou, která ví, že exekuce je všespasitelná. Lukrecius opravdu zajímavý, tomu je ten pouliční feeling věřit.(15.3.2011)

Možná už jsem zmlsán poněkud osobitějšími dokumenty, ale jediné, co Šitkredit dělí od reportáže z Černých ovcí, je raper Chang, což je s prominutím poněkud málo. Navíc uříznuté hlavy zpovídaných již na míle koketuje s lajdáctvím.(3.4.2011)

Myslím si, že o tomto tématu by se mělo hodně mluvit a hlavně jednat co se týče zákonů. Zdá se až neuvěřitelné co všechno zákon umožňuje firmám, co nabízejí půjčky, aby mohly doslova okrádat jiné, kteří si půjčí, protože se ocitli například v tíživé finanční situaci. Zákon dovoluje firmám, co nabízí půjčky zahrnout si do svých smluvních podmínek (samozřejmě minimalistickým písmem) nehorázné poplatky, ať už za odstoupení od smlouvy, předčasné zaplacení či dokonce konzultaci. Zákon nechrání toho kdo si půjčuje, nýbrž vymahače. Firmám nejde o to, aby klient své pohledávky splatil, ale naopak, aby nebyl schopen splácet a jen platil penále z prodlení a nakonec, aby doživotně odváděl peníze ze sociálních dávek, když už přijde o práci, dům a vše movité. Momentální ochrana, která vyplynula z dokumentu je taková: nebrat si úvěr bez jasných smluvních podmínek, informovanost klienta. Líbili se mi raperské vsuvky. V dokumentu chybí jakékoliv vyjádření "finančních (lichvářských) institucí". Zhlédnuto v rámci festivalu Jeden svět 2011 v Opavě.(2.3.2011)

Poněkud těžkopádný a neaktuální, ale pro základní výchovu finančních analfabetů dostatečný snímek.(29.1.2014)