Obhájce

Diablov obhajca

The Lincoln Lawyer

Drama / Krimi / Thriller

USA, 2011, 118 min

Úspěch Obhájce spočívá do značné míry v obsazení Matthewa McConaugheye v hlavní roli. Jak typově, tak svým charakterním herectvím totiž odpovídá představě dravého protřelého advokáta, který má stejně dobré vztahy v justici jako v podsvětí. K zahození není ani režie Brada Furmana, který sice zatím do světa díru neudělal, ale tady ukázal, že když chce, umí udělat film na vysoké úrovni a s použitím moderních filmových prvků. Scénář je ale podle mě celkem průměrný a nevyvaroval se oslím můstkům ani nepravděpodobným zkratům. Celkový dojem: 60 %.(20.2.2013)

Pohodová zábava s hviezdami 90. rokov, obzvlášť s McConaugheym, ktorý sa vracia s najvýraznejšou rolou toho obdobia (obhajca v A Time to Kill). Škoda, že si scenár tohto opusu servírovanie niektorých zvratov a ich spojitostí v ináč pútavej zápletke zjednodušuje a poľahčuje, a prednejšie je preň byť čo najviac cool. To filmu trochu uberá na výslednom vyznení, oslabuje ho čoby thriller, úplne pochováva čoby drámu, a robí ho iba onou "cool zábavou".(11.8.2011)

Matthew McConaughey ve své nejlepší roli ztvárňuje sebevědomého, bystrého a rázného právníka, jenž dominuje filmu a směle určuje jeho tempo i atmosféru. Zprvu se zdá, že jeho charismatický, avšak nekompromisní charakter půjde i přes mrtvoly, ale nakonec se v souladu s hollywoodskými konvencemi ukáže, že srdce má také na správném místě. Příběh díky tomu nabourává standardy a předpoklady svého žánu méně, než by mohl, což je škoda... Samozřejmě, stále se jedná o intenzivní, prožitý a realistický thriller, který svou chytrostí, břitkými dialogy a chytlavými soudními scénami zprostředkuje kvalitní filmový zážitek a prvotřídní zábavu! 8/10(20.7.2013)

Tak takovou pecku jsem myslím opravdu nečekala:) Matthew McConaughey nepatří mezi mé oblíbené herce, není mi příliš sympatický, ale role protřelého a ambiciózního právníka mu perfektně sedla a byl v ní skutečně excelentní. Za to má můj obdiv. Ryan Phillippe si po Velmi nebezpečných známostech opět zopakoval roli rozmazleného prachatého zmetka, místního playboye, který si dlouhé chvíle krátí brutálními zločiny na náhodných dívkách. Obhájce má vyšperkovaný scénář, od začátku do konce narvaný chytrými a skvěle napsanými dialogy. "Starám se o něj od deseti let a on mě podrazí, k Vánocům už nic nedostane."(21.2.2013)

Kvalitních právnických filmů je asi tolik, kolik je právníků kvalitními lidmi. Ale ponechme stranou etiku. Michaela Connellyho jsem v knihovně vždy přecházel s tím, že to musí být ta vznešená detektivní nuda. Což možná v základní ose je, ale tenhle film se promenáduje takovou plejádou dobře napsaných, funkčních a výborně zahraných postav, až jsem ochoten odpustit i ty efektní pointy (no tak, pokud máte načteno a nakoukáno, nesebere vás to) a užít si tenhle skvělý žánrový přírůstek (po kolika letech vůbec?) bez dalšího lamentování. 4 a ½. PS: Toho Connellyho si ale půjčím.(7.8.2011)