Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

Visáč

V opozícii k Schnabelovmu celovečeráku, ide dokument Tamry Davis ďaleko za hranice filmársky atraktívnej (no značne obmedzenej) škatuľky černoch/umelec/feťák. Jean-Michel tu celkom konkrétne ožíva vo svojej geniálnej komplexnosti (komplexnej genialite?) vďaka slušnej porcii dobových záberov NYC art scény, raritnému interview s režisérkou z 86-eho a hovoriacim hlavám, ktoré umelca poznali v rôznych fázach (street kid, hviezda, Warholov parťák, v prdeli) jeho turbulentnej kariéry. Ku cti spovedaných slúži, že im nechýba osviežujúca otvorenosť (Basquiatov graffiti bratr Al Diaz priznáva, že všetky darované obrazy predal ešte za Basquiatovho života - lol). Taktiež sa nepokúšajú (aspoň nie nijako prehnane) analyzovať umelcovu tvorbu a nestrápňujú sa vysoko fundovanými domnienkami, pózerstvom či otravným self-promotion (v hudobnej branži je spomínanými neduhmi známy napr. Lars Ulrich - mimochodom, majiteľ jednej z najrozsiahlejších zbierok Basquiatovho diela). Môj obidv pre Tamru Davis, že dostala ako jediná filmárka approval od Basquiatovho otca na použitie synovej tvorby i home-videí z ateliéru, zachytávajúce maestra pri práci v pre neho typickom móde: zapnutá TV, hlasná muzika, knihy všude kolem a tančíci Basquiat so štetcom v ruke. ()