Bez dechu

Únos

Akční / Thriller / Mysteriózní / Drama

USA, 2011, 100 min

• akisha

Bylo tam pár chvilek (fakt), kdy to nepůsobilo tak praštěně, ale jakmile se na scénu vrátil prchající pár, vrátil se i fakt, totiž že nelze brát vážně film, kde před rusákama a cia agentama úspěšně prchá teenager, jehož schopností je vzbuzovat v lidech nevolnost už jenom svým výrazem. A že je čas od času propleskne a třeba vyhodí z okýnka vlaku. To pak nejsou cia agenti, ale nějaký zoufalý sušinky. A nadsázku jsem nezaznamenala, opravdu to mysleli vážně! Doteď jsem taky nevěřila, že sledovat Lautnera na plátně může způsobovat fyzickou bolest. Ten kluk je vyloženě chudák. Takhle se neuchytí ani v teleshoppingu. Leda tak v kurzu bleskovýho svlíkání trika v krizových situacích. Bylo mi líto Moliny, Sigourney, Nyqvista a Jasona, asi je někdo vydírá. Ale je pravda, že nic lepšího jsem před sledováním stejně nečekala. Celkem dobrá guilty pleasure, doporučuju ozkoušet.(18.11.2011)

• Rattus Rattus

To nemohl scénárista myslet vážně, brrrrrrr, a ty katastrofální "herecké" výkony hlavních představitelů, škoda, že se moje oblíbená herečka Sigourney Weaver zahazuje v takové ..., ale chápu, složenky se samy nezaplatí.(23.10.2011)

• Nettrass

V půli filmu, jsem požádal souseda v kině, aby mně kopnul do bránice. Povedlo se, konečně jsem mohl na film zírat opravdu bez dechu.(8.6.2012)

• moviesfan

Musím říct, že jsem se docela i těšil na akční, ač lacinější, film. Proti Lautnerovi nic nemám, ale zde hrál opravdu špatně. Film měl občas své světlé chvilky v podobě dobrých akčních scén, ale těch bylo pomálu. Ani Weaver filmu z hlubin průměru nepomohla.(15.11.2011)

• Dudek

Od snímku, který se jmenuje Bez dechu, bych čekal krom primitivního příběhu minimálně „dech beroucí akci“. První očekávání se vyplnilo do písmene, ba možná bylo překonáno. Pokud bychom sled scén v traileru seřadili chronologicky tak, aby odpovídal snímku, bez přílišného přehánění bychom získali jeho plnocennou, ale zkrácenou variantu. Absence pořádného děje však pro podobný typ snímku nemusí být zkázonosná. Problém tkví v tom, co jsem již načrtl v úvodu. Singletonovi se navzdory jeho zkušenostem nepovedlo natočit pořádnou akční scénu. Nestojí za tím selhání herců, třeba takový Lautner v přímé rvačce vypadá přirozeně a uvěřitelně, jakožto předvídatelnost a schematičnost. Singleton se ukazuje jako režisér, jehož slabiny vyplouvají navrch tím spíš, čím je daná scéna komornější. Krom silné zápletky a akční scény chybí snímku i pořádná postava. Klaďasové jsou příliš nudní, navíc to mezi nimi nijak nejiskří a jejich herecké vyjadřování emocí je spíše úsměvné, než dojemné a záporáci vypadají spíše jako karikatura na záporáky. K smíchu je i Alfred Mollina, jenž se alespoň snaží tvářit, že jeho postava má zajímavou a spletitou motivaci, nicméně scénář mu přílišnou oporu nenabízí. Celé to působí, jako když hodíte neplavce do bazénu. Sledovat 100 minut jak se v tom zkušení plácají a mladí mají radost, že se konečně mohou ukázat, může být pro jedny zábavné a pro druhé ubíjející.(19.11.2011)