Bez dechu

Únos

Abduction

Akční / Thriller / Mysteriózní / Drama

USA, 2011, 100 min

Být mi kolem patnácti, je Abduction filmem roku. Lily Collins to sluší jako nikdy, Michael Nyqvist záporácky snad i dýchá a když se divák trochu snaží, šlape to i Taylorovi. Minimálně při rvačkách a vypjatých chvílích ho beru na milost, ale bohužel v momentě, kdy se má bezstarostně bavit nebo romanticky hledět na svůj idol, můžu jen útrpně klopit zrak, protože to nejde a už asi ani nepůjde. Když ale Singleton nechává beze všeho střílet agenty CIA a do vedlejších rolí obsadí nestárnoucí Sigourney nebo typově dokonalého Isaacse, nechce se mi ani moc jmenovat nemalé logické přešlapy a jen si tenhle teenagerovský adrenalin užít. 70%(4.9.2012)

"Až skončím, budeš zodpovědný za smrt každého z tvých přátel na Facebooku !!" Tak to jsem opravdu nesmírně rád, že mě byste na téhle sociální síti hledali marně, aspoň budu moci klidně spát, pokud mě tedy nepřepadne noční můra, kde by mě unesli tajní agenti, svázali a nutili koukat na sestřih Lautnerových nejvýživnějších jakože hereckých výkonů !! ;) Nemůžu si pomoct, ale nehorázně nesympatická držka Tylora Lautnera, který se zoufale snaží vymanit z role homodlaka, která ho učinila idolem uhrovaté omladiny, mě prostě nebaví, což se s každým jeho dalším křečovitým a naivním pokusem hrát alespoň tak jako jeho prsní svaly stupňuje natolik, že mě začíná srát, což ve výsledku, když prakticky celý film nesleze z plátna, činí ze Singletonova unisex teenage akčňáku Abduction přes veškerou moji snahu velmi iritující záležitost !! Lily Collins jako Karen toho od svých zkušených hereckých kolegů taky příliš nepochytila, většinou si vystačí se dvěma výrazy tváře, její husté obočí mě navíc nutí odvracet hlavu častěji než u nejpřepálenějšího gorefestu, skutečnost, že za nejvíc sexy ženu v podobné žánrovce platí Maria Bello, která hraje hrdinovu matku, mě dokonale přesvědčuje o tom, že tady něco nehraje !! A to nemyslím jen již zmiňovaného Lautnera !! ;) Režie nikterak výjimečného Johna Singeltona, který zabodoval snad jen Čtyřmi bratry s Markem Wahlbergem, působí bezradně, stejně jako kamera jinak velmi schopného Petera Menziese Jr., patrně pouze plní Singeltonovu vizi, jejíž snímání jednomu spolu se střihem při akčních pasážích připomene poslední Seagalovky a jiná zvěrstva, kdy je snímán jako první Seagal, či jiné hovado, nebo v tomto případě Lautner, pak bůhvíčí ruka či noha a nakonec opět hrdinův obličej, přičemž nejspíš tvůrci nabyli dojmu, že nespočet zoomovaček na Lautnera upoutá dostatečně divákovu pozornost, což však snímku spíš podráží nohy, ale na druhou stranu mu rozhodně neupřete velmi svižné tempo, na čemž se měrou nejvyšší podílí Ed Shearmur se svým parádním soundtrackem, zajímavé zvraty nikterak nosného scénáře i velmi slušné herecké obsazení vedlejších rolí v čele s Alfredem Molinou v roli hodného agenta CIA Burtona, Sigourney Weaver jako psycholožkou Bennett či Michelem Nyqvistem, který se však v mých očích poněkud ztrapnil svým záporákem Kozlowem, ti totiž celý film zachraňují coby průměrnou, byť s přivřeným okem, akční jednohubku zacílenou na hodně mladého diváka, což tvůrci zcela prvoplánovitě nezapomínají několikrát připomenout, i když možná spíš sami sobě, prostřednictvím různých ne zrovna podařených hlášek a odkazů..(3.6.2013)

• iamek

Nepochopím jak prasečí rypák Taylor Lautner se vůbec může prosadit jako herec a navíc ještě v Holywoodu. Ten člověk neumí hrát, vypadá blbě a v akčních scénách působil strašně komicky. Navíc Abduction je hodně laciná vykradačka Bourna.(10.11.2011)

• Disk

Nakonec to není tak hrozné, jak jsem čekal. Je to jen zoufalý průměr a okatá vykrádačka Bourne Identity. Připravte se ovšem na nálož detailních záběrů na křeččí ksicht Taylora Lautnera. :-)(27.9.2011)

• kleopetra

Typicke becko...(25.12.2012)

• - Když Nathan (Taylor Lautner) volá záchrannou službu 911, nadiktuje svou adresu jako 2009 Clearwater Drive. To je odkaz na film Twilight sága: Nový měsíc (2009), ve kterém Lautner hrál. Ten měl totiž premiéru v roce 2009 a objevují se v něm tři postavy s příjmením Clearwater, a to Harry, Seth a Leah. (hansel97)

• - Když Nathan (Taylor Lautner) chatuje s Marisou na webové stránce pro pohřešované děti, dopustí se gramatické chyby v anglické verzi slova "zmizel". Napsal totiž "dissapeared" místo "disappeared". (hansel97)

• - Nathan (Taylor Lautner) nosí hodinky značky Hamilton. (dyfur)