Germáni (TV seriál)

Dokumentární

Německo, 2007, 4x53 min

Ralf Grabowski

Christian Feyerabend

Iron man Hájek mě velmi pobavil:)(16.3.2012)

Dosť slušný dokument, k dokonalosti mu chýba dej viac do hĺbky, ale ináč nemám výhrady, dobre spracované.(23.11.2013)

Dobře zpracovaný populárně naučný dokument o historii germánských kmenů, která vzhledem k nedostatku pramenů musí vycházet hlavně z archeologických poznatků, které jsou podány srozumitelně a poutavě. Historické události jsou přiblíženy pomocí sčásti fiktivních postav a příběhů kombinovaných se skutečnými historickými hybateli a událostmi. Potěší i přítomnost českých herců v roli česky mluvících Germánů.(15.12.2013)

Mno, že by si staré Germánky holily v podpaží jsem ještě v žádném historickém prameni doteď nezaznamenal.... Jo jo, ani tyhle hrané polodokumenty se nesměj odfláknout. Matěj Hádek v roli Arminia(17.11.2013)

Výborně udělaná hraná dokumentární série, jež nám přibližuje život starých Germánů. - I.část: Barbaři proti Římu - polovina 1.st.př.Kr. - Drusus si podmaňuje Germánii a my sledujeme smyšlený příběh kněžky kmene Suebů, která po zdrcující porážce svého kmene utíká ke kmeni Cherusků. Sledujeme úctu jíž se tyto ženy těšily. Dozvídáme se o různých taktikách podmaňování si Germánských kmenů Římany. Jsou nám představeni jejich bohové a jejich zúůsob života. - II.část: Bitva v Teutoburském lese - rok 9 po Kr. - sledujeme život Arminia z kmene Cherusků od jeho dětství až po bitvu v Teutoburském lese (Augustus: "Vare, vrať mi mé legie") a jeho pozdější smrt coby sjednotitele několika kmenů - btw. Arminia hraje Matěj "ať chcípnou!" Hádek. Římané se stahují zpět za Rýn a Dunaj. - III.část: Pax Romana - 3.st. po Kr. - kmeny se přetvořily v nové, soužití s Římany se změnilo. Sledujeme příběh Alemanského válečníka, který je zajat, působí jako gladiátor a následně získává zpět svou svobodu. Je nám představena germánská mitologie, runy, jakož i Limes Romanus a Colonia Agrippina. Je nám ukázán Význam limes a její následné opuštění po vypuknutí vnitřní krize římské říše - IV.část: Ve znamení kříže - doba stěhování národů - závěr čtyřdílného dokumentu. Frankové pod velením Chlodvíka poráží v bitvě u Tolbiaku Alemany. Chlodvík se obrací na novou víru a vydává se na tažení, na jehož konci je obrovská říše. Oproti tomu zůstávají země Anglosasů ještě po další dvě století u staré víry.(5.6.2013)