Zrození Planety opic

Rise of the Planet of the Apes

Zrodenie planéty opíc

Sci-Fi / Akční / Drama / Thriller

USA, 2011, 101 min

Nejlepší část stopáže je v podstatě vězeňský film, akorát s opicema. Opice jsou brilantně udělané a s pomocí hudby jsem fakt vůbec nepotřeboval dialogy. Prostě je to umně udělané a člověk pořád ví, co se mezi nima děje. Akční finále bylo nářezové i dojemné, no prostě super film. Nejoblíbenějšího jsem měl goriláka.(29.11.2011)

• Morien

Pravda je ta, že mě to strhlo. A že vězeňský drámo super. Ale pořád tak nějak staromilecky nezvládám představu, že mi někdo ve spánku postříká sprejem před nosem a já se vzbudím a budu mít postavu jako Angelina Jolie, když před usnutím jsem měla postavu jako Halina Pawlowská. (To je modelová situace. Jak já zjednodušeně vidím, co se tam stalo. Pro jistotu vysvětluji.) Moc rychle na to, abych to brala vážně.(9.2.2012)

• dobytek

Taková opice dokáže pořádně znepřijemnit den. Nejhorší je, když takhle člověk sedí někde v baru do zavíračky a ráno pak vstává do práce. Opice v tomhle filmu jsou proti tomu jenom slabej čajíček. Upřímně řečeno, že film bude blbej, to jsem tak nějak čekal. Ale podle ukázek to vypadalo na docela slušnou akční jízdu s parádníma trikama, takže jsem si myslel, že se u toho aspoň odreaguju. Jenže k tý opičí vzpouře a tim pádem i k samotný akci dojde až zhruba v posledních 20 minutách. Před tim se člověk musí prokousat neskutečně otravnym "úvodem" o tom, jak chudák šipmanz trpí někde v zajetí. Pak teda přijde zmiňovaná akce, která celkem pobavila (nebudu teď řešit různý logický nesmysly), ale na celej film to je dost málo. Jinak co se týče těch digitálních efektů, tak občas to bylo téměř k nerozeznání od skutečnosti, ale chvílema to ve mně vyvolávalo vzpomínky na digitální dinosaury ve 20 let starym Jurskym parku. 40%(9.2.2013)

Film je presne to, co slibuje nazev, tudiz se vracime na uplnej zacatek a podle toho to taky vypada, neteste se tudiz na zadny vladnuti opic. Vetsinu casu film vypada jak neco mezi dramatem o jednom sikovnym vedci, kterej se snazi vylecit svyho nemocnyho otce a zaroven se stara o malou opici a thrillerem, prave o tyhle opici, ktera je stale chytrejsi, cim dal tim vic nasrana a ziskava na svou stranu dalsi opice. Sice to zni lehce stupidne, ale vysledek je hodne povedenej. I kdyz se dve tretiny filmu vlastne nekona zadna akce, porad si to udrzuje tempo a urcitou zajimavost, aby mel divak chut sledovat dal a Franco je zkratka sympatak. Co se tyce opice, nemuzu si pomoct, ale me ty triky tak namakany neprisly, jiste, nejaky grimasy umi, ale furt to na me pusobilo jak clovek s digitalnima chlupama. Wyatt se k nejaky akci dokope az posledni pulhodinu, ktera je sice hodne solidni, ale pokud je to neco, na co jste cekali celej film, rozhodne vas to neuspokoji. Zas tak epic to zkratka neni, proste opice behajici po ulicich a ve stromech, kde si ani na vterinu nepomyslite, ze by lidstvo mohlo bejt v haji. Me to ale prekvapive sedlo, dokazu si lehce predstavit, ze bych na film nadaval kuli nedostatku akce, ale tak nejak nemam duvod, film zkratka slape a je zajimavej a na to, ze vicemene vsechny filmy o planete opic nijak zvlast nemusim, me tohle bavilo prekvapive slusne.(6.12.2011)

...a Foxové mají v rukávu novou trilogii. Zaslouženě. Správně vyhodnotili potenciál látky a najali režiséra, který nejen že zvládl práci s technologiemi, ale hlavně působivě zinscenoval všechny vrstvy děje. Film tak výborně funguje v rovině intimní, i jako rozjezd pro apokalyptické drama o vzpouře primátů a paralelní epidemii kosící lidstvo. Možnosti digitálních triků jsou využity beze zbytku, nejen co se týče zvířecí mimiky, ale i v tahání emocí z průletů neukotvené kamery. Dynamická jízda se vším všudy.(20.8.2011)