Zrození Planety opic

Rise of the Planet of the Apes

Zrodenie planéty opíc

Sci-Fi / Akční / Drama / Thriller

USA, 2011, 101 min

Film v pravý čas. Namísto godzillovsky destruktivní akce spoustu žánrových zákonitostí relativizující hra o to, kdo je čí pán, kdo ovládá čí území. Ve stínu opic zůstávají všichni živí herci, kteří svými činy ani neaspirují stát se hrdiny. Rodmanův liberalismus nemá daleko k přístupu typu „dělejte si, co chcete, sám stejně nic nezmůžu“. Postavou, která prodělává spletitý vnitřní vývoj, která doslova prochází evolucí (jak ukazuje dechberoucí scéna se stromem), je Caesar, předurčený svým jménem i inteligencí k velkým skutkům. Už dlouho jsem nikoho neviděl hrát takhle přesvědčivě očima. Ve scénách, kdy klade otázky, je Zrození planety opic působivější než tehdy, snaží-li se je zodpovídat. Zatímco podáním i dopadem na zápletku druhořadá romantická linie zestárla v okamžiku uvedení filmu do kin, bude-li za dvacet let nějaká příroda, bude aktuální i její zde prezentované dráždění člověkem. Nezmiňuje řadu dalších interpretací, nabízejících se po prolétnutí aktuálních zpráv ze světa (proč by mělo „právo" na plnohodnotnější život náležet jen vybraným jedincům). Bez ohledu na množství obsažených významů, Zrození si lze bez provinilého pocitu užít i coby letní blockbuster se svižně servírovanými atrakcemi pro oko i mysl (nejlépe pro obojí naráz). Třeba v navozování dojmu pohybu dosahuje Wyatt ve scénách Caesarových nepřerušovaně snímaných opičin intenzity Bourneova ultimáta. Britská invaze do Hollywoodu tak pokračuje stejně zdárně jako cesta naší „vyspělé“ civilizace za sebedestrukcí. 85% Zajímavé komentáře: verbal, Bluntman, Lavran(17.8.2011)

Ano! Ještě před premiérou odepisovaný film, který překonává očekávání a nejen to. Konečně vznikl film, který na první Planetu opic dobře "navazuje", má v sobě mnoho odkazů a úmyslných spojek (let raketoplánu, obojek, kůň, ...) mezi oběma filmy. Využití původních témat a jejich převedení do moderního světa působí dobře stejně jako další současné paranoie (bioterorismus). Vše zabalené ve vizuálně podmanivém světě plného úžasných opic (někdy opravdu až moc úžasných:)) a dobrých herců. Hlavně jsem rád, že příběh postupuje poměrně rychle a logicky, bez zbytečných opravdu velkých zakopnutí. PS: (spoiler) všimněte si, že opice (skoro) nezabíjejí a chtějí jen žít svobodně a ten člověk, který to má chápat, to nechápe... PPS: ta chybějící půl hvězda za tu úctu autorů filmu k opičí legendě. Delší verze.(14.8.2011)

• dobytek

Taková opice dokáže pořádně znepřijemnit den. Nejhorší je, když takhle člověk sedí někde v baru do zavíračky a ráno pak vstává do práce. Opice v tomhle filmu jsou proti tomu jenom slabej čajíček. Upřímně řečeno, že film bude blbej, to jsem tak nějak čekal. Ale podle ukázek to vypadalo na docela slušnou akční jízdu s parádníma trikama, takže jsem si myslel, že se u toho aspoň odreaguju. Jenže k tý opičí vzpouře a tim pádem i k samotný akci dojde až zhruba v posledních 20 minutách. Před tim se člověk musí prokousat neskutečně otravnym "úvodem" o tom, jak chudák šipmanz trpí někde v zajetí. Pak teda přijde zmiňovaná akce, která celkem pobavila (nebudu teď řešit různý logický nesmysly), ale na celej film to je dost málo. Jinak co se týče těch digitálních efektů, tak občas to bylo téměř k nerozeznání od skutečnosti, ale chvílema to ve mně vyvolávalo vzpomínky na digitální dinosaury ve 20 let starym Jurskym parku. 40%(9.2.2013)

Film má objektivně dost vad (logické přešlapy, občas podivný střih, pár zbytečně kýčovitých scén). Ale za dětinské nadšení a zcela anachronické užití triků si velký respekt zaslouží. Už dlouho jsem si tak neužíval živost a duši trikových sekvencí... jakoby se Zrození Planety opic skutečně vracelo někam do 60. let, kdy byl každý podařený trik malý radostný zázrak. Osobně mi tenhle film připomněl, proč mám tak rád sci-fi (ten povznášející pocit magického úniku před všedností) a velmi příjemně mě překvapil rezignací na motiv přímého civilizačního střetu. Ve zkratce sledujeme samovolný zánik komunity staré a z něj plynoucí zrod komunity nové, který má mnohem spíše než rysy klasického apokalyptického sci-fi prvky romantického příběhu o osamoceném monstru a jeho bláhovém stvořiteli. Zároveň film zakládá možnost vyprávět celou sérii znovu (včetně odkazu na nešťastný let Ikara), z čehož má po téhle komorní, emotivní a venkoncem nesmírně příjemné podívané radost.(29.7.2011)

Spíš slabší čtyři. V té letošní blockbusterové bídě je to osvěžení, ale že bych zase kdovíjak padal na zadek... Narážky na klasiku ale potěšily. Jo a digitální projekce mi dost vadila.(11.8.2011)

• - Na vývoji filmu sa podieľala spoločnosť Weta Digital, napr. Avatar (2009), pod vedením supervízora Joe Letteriho. WETA dostala zabrať najmä na zobrazovaní fotorealistických opíc a pri vytváraní dokonalého obrazu súčasného San Francisca, do ktorého sú následne opice vsadené. Podľa slov supervízora boli práce pre film absolútnym vrcholom náročnosti. (Greenpeacak)

• - Věta "Take your stinking paws off me you damn dirty ape!" (“Dej ze mě ty pracky pryč, zatracenej opičáku!“), kterou ve filmu pronese Dodge Landon (Tom Felton), zazněla i v původním snímku, a to z úst postavy Charltona Hestona. (cz.arlie)

• - Mená niektorých opíc, napríklad orangutana Maurica a gorily Bucka, sú prevzaté od hercov z pôvodného filmu z roku 1968. Rocket je zas meno jedného pracovníka štábu novej snímky. (Merwin01)