Zrození Planety opic

Rise of the Planet of the Apes

Zrodenie planéty opíc

Sci-Fi / Akční / Drama / Thriller

USA, 2011, 101 min

První návštěva u opičáků, doprovázená rakouským zněním bez titulků, mne kdysi zcela uchvátila a i další opičí výtržnosti jsem většinou hodnotil lépe, než nadnárodní průměr CSFD. Tentokrát však musím učinit výjimku, neboť opice postižené digitalizací mne nijak zvlášť neohromily a navíc jsem nikdy nebyl fanouškem jasným vítězství technických kritérií nad těmi scénáristickými. Pokud shrnu dojmy na hromadu, tak se na to koukalo pěkně, poslouchalo se to příjemně, ale nebavilo mě to.(13.2.2012)

Asi jsem čekal víc než jen útěk opic ze zoo do přírody. Prostě to na mě nepůsobilo jako povstání opic, který zapříčiní úpadek lidstva, jelikož samotný povstání tu má celkem malej rozměr a ani trochu nedává přemýšlet o tom, že by si mohli podrobit celou planetu a co víc, téměř vyhladit lidstvo vyzbrojený stíhačkama nebo tankama. Jinak je ale každopádně film v pohodě, nenudí, šišlající Franco ani v roli doktora nevadí a na Freidu Pinto jsem čekal od milionáře, takže ta opavdu potěší. Ale ten hlavní úkol, kterej tenhle film měl mít - a to nastínit úpadek lidstva a vzestup opic - se podle mě nepoved úplně dotáhnout, žádný zrození planety opic se nekoná, maximálně zrození parku opic.(28.8.2011)

Nejdelší, nejdynamičtější, nejepičtější, nejlépe vypadající a nejlépe natočený opening v dějinách filmu! Opening dlouhý celou hodinu čtyřicet - ano, snažím se říct, že jakkoliv těžko hledám cokoliv co bych mohl nové Planetě Opic vytknout, tak přesto, že se v ní celou dobu něco děje a někam se posouváme (přičemž víme velmi přesně jakým směrem, jenom nevíme jak daleko se to stihne), je to všechno naprosto evidentně pouhý rozjezd do toho, co se nám přislibuje ukázat až v Dawn of the Planet of the Apes... kde s námi možná trochu vydrbou a prostě tu apokalypsu lidstva a současný vzestup civilizace opic přeskočí:) Anebo třeba bude vidět ve flashbacích lidských hrdinů... no to je všechno ještě daleko;) Každopádně nevím, odkud Wyatt přišel, ale upřímně doufám, že tam mají jemu podobných víc. O vynikajících modelech lidoopů a dalším nespravedlivě neexistujícím Oscaru pro virtuální herectví Andyho Serkise, stejně jako o dokonale funkčních pohledech a gestech Johna Lithgowa i ostatních, už bylo napsáno hodně. Já už připomenu jen přesvědčivou logiku šíření viru od "pacienta nula" nejkratší cestou tam, odkud se během pár hodin dostane do celého světa, a zakončím tenhle komentář velmi spokojenými devadesáti procenty.(25.3.2013)

Rozpočet $93miliónovTržby USA $176,760,185Tržby Celosvetovo $482,860,185Tržby za predaj Blu-ray v USA $38,979,788 //počet predaných kusov 1,819,884Tržby za predaj DVD v USA $39,741,319 //počet predaných kusov 2,203,753║ K úplnej spokojnosti digitálnych opíc ešte čo to chýba(hlavne pohybová stránka opíc bola niekdy nedoladená ale tak za ten rozpočet zas slušná práca) ale ako príbeh vo svojej takzvanej jednoduchosti strhol, v podstate nemal žiadne slabšie chvíľky a šimpanz César dokázal až neskutočne vtiahnuť do deja, toto jeho "malé" dobrodružstvo sme prežívali s ním, chápali jeho pocity, túžby, vodcovstvo,... James Franco potvrdzuje že je momentálne v dosť slušnej hereckej forme a dobre sa dopĺňal s Césarom, milé prekvapenie roka 2011. /95%/(7.12.2011)

Nemohu si pomoci, ale tenhle film jako celek na mě působil paradoxně tak strašně lidsky. Nádherné záběry i dokonalá hudba mě fascinovaly. Sledovat, jak se opice vzepřou lidem a bojují za svobodu, pro mně bylo neuvěřitelným zážitkem. Ta opičí síla ovládla celý sál. Při Caesarově legendarní větě "Ceasar is home", jsem měla chuť vstát a tleskat..Ráda jsem také za obsazení překrásné Freidy Pinto. Pánové a dámy, lépe jste to udělat nemohli. Plných 5*(17.8.2011)

• - Charlton Heston se objeví na televizních obrazovkách v opičích klecích, kde jim je pouštěn film Ve službách papeže, ve kterém ztvárnil Michelangela. (c.tucker)

• - Na vývoji filmu sa podieľala spoločnosť Weta Digital, napr. Avatar (2009), pod vedením supervízora Joe Letteriho. WETA dostala zabrať najmä na zobrazovaní fotorealistických opíc a pri vytváraní dokonalého obrazu súčasného San Francisca, do ktorého sú následne opice vsadené. Podľa slov supervízora boli práce pre film absolútnym vrcholom náročnosti. (Greenpeacak)

• - Caesarova matka se jmenovala "Bright Eyes", jelikož se jí rozzářili oči poté co jí byl dáván vir ALZ-112. Jméno "Bright Eyes" také dala doktorka Zira (Kim Hunter) Taylorovi (Charlton Heston) v původní Planetě opic. (c.tucker)