Nikita (TV seriál)

Nikita

Nikita

Akční / Krimi / Drama / Thriller

USA, 2010, 73x43 min

Maggie Q, Lyndsy Fonseca, Shane West, Aaron Stanford, Melinda Clarke, Xander Berkeley, Tiffany Hines, Dillon Casey, Noah Bean, Ashton Holmes, Rob Stewart, Devon Sawa, Helena Mattsson, Sebastien Roberts, Manuel Urrego, Whitney Able, Alexandra Krosney, Haaz Sleiman, Bianca Lawson, Rayisa Kondracki, Paul Braunstein, Alberta Watson, Jordan Hayes, Romina D'Ugo, Peter Outerbridge, David S. Lee, Sarah Clarke, Harris Yulin, Rich Sommer, Brendan Fehr, Bug Hall, Cameron Daddo, Thad Luckinbill, Yulia Lukin, Jonathan Higgins, Robin Givens, John Ralston, Amanda Schull, Jonathan Goad, Christopher Heyerdahl, Ted Whittall, Erica Gimpel, Annalise Basso, Jessica Camacho, Rick Ravanello, Dewshane Williams, Jon Gries, Adam Croasdell, Salvatore Antonio, Andrey Ivchenko, Dan Lett, Dylan Minnette, Steffi DiDomenicantonio, Pedro Pascal, Ray Park, Eliza Taylor, Chad Connell, Ari Millen, Spencer Garrett, Angela Sarafyan, Anna Hopkins, Ace Hicks, Julie Gonzalo, Simon Kassianides, Merle Dandridge, Beatrice Rosen, Ian Matthews, Lyndie Greenwood, Steve Lund, Ksenia Solo, Sammy Sheik, Duane Murray, Laura Regan, Patrick Sabongui, Damon Runyan, Kevin Hanchard, Kristof Konrad, Paulino Nunes, Amanda Brugel, Nathan Stephenson, Marc Bendavid, Alex Mallari Jr., Jason Blicker, R.D. Reid, Kyle Mac, Kristian Bruun, Andrew Hinkson, Michael Reventar, Christopher Russell, Janet Porter, Kendra Leigh Timmins, Warren Belle, Patrick Garrow, Sean Bell, Stephen Bogaert, Mark Wiebe, Jennifer Gibson, Isaiah Mustafa, Raven Dauda, Neven Pajkic, Omid Abtahi, David Meunier, Chance Kelly, Michelle Nolden, Rekha Sharma, David Keith, Eliana Jones, Illarion Michaels, Jason Gosbee, Sarah Allen, Brian Howe, Richard T. Jones, Chris Anton, Peter J. Lucas, Danny MacDonald, David Collins, Vladimir Jon Cubrt, Dwain Murphy, Lisa Berry, Ron White, Tony Nappo, Brianna Goldie, Joey Naber, Katheryn Winnick, Scottie Thompson, Jenny Jacoya Chowles, Rogan Christopher, Alex Carter, John Billingsley, John Getz, Judd Nelson, Vincent Ventresca, Hamish McEwan, Raoul Bhaneja, Stephan Dubeau, Shauna Bradley, Lukas Penar, Von Flores, Joshua Peace, Claire Rankin, Thomas Michael, R.J. Parrish, Adrian Griffin, Olga Fonda, Casey Hudecki, John Jarvis, Gia Sandhu, Pascal Langdale, Jee-Yun Lee, Gabe Grey, William deVry, Vieslav Krystyan, Samy Osman, Todd van der Heyden, Carlos Diaz, Eric Woolfe, Geoff Scovell, Emma Campbell, James Binkley, Christina Marie Moses, Allen Keng, Hannah Anderson, Alden Adair, Lamont James, Byron Mann, Craig Henry, Chantal Quesnelle

Andrew Colville

Chris Peppe

Scénografie:

Doug Kraner

Akční seriál na motivy Brutální Nikity. Komentář píšu po skončení celého seriálu a nepamatuji si přesné detaily jednotlivých sérii. První řada je dost chytlavá. Maggie Q alias Nikita se snaží spolu Lyndsy Fonsecou sabotovat Divizi. Postupem času se seriál dost promění, vzniknou noví nepřátelé, některé postavy změní stranu. Melinda Clarke výborně vychytralá a spolu Robem Stewartem nejlepší záporáci (zapomeňte na klaďase Nicka Slaughtera). Každá série má svůj vlastní děj a vymezený cíl, co je potřeba dokázat. Seriál má svůj uzavřený konec, takže rozhodně stojí za to se dodívat.(hodnocení za 1. - 4. sérii - konec)(22.7.2011)

Přiznám se, že z původní Nikity jsem viděla zhruba dvě epizody a nijak mě to nezaujalo. Naopak tohle provedení mě zaujalo už od prvního dílu a všichni víme, že ty bývají nejslabší. Hvězdička Lyndsy díky tomuhle seriálu pořádně stoupla, ale stejně tak podala úžasný výkon Melinda a její role záporačky Amandy. Akce a napětí zde rozhodně nechybí. A co má být, že některé díly trochu dějově pokulhávají? Všechny seriály takové epizody přeci mají.(15.10.2012)

Jsem za Nikitu rád, jednak protože slušných akčně-špiónážních seriálů moc není a také kvůli hlavní roli pro Maggie Q. Zásadní problém Nikity je, kromě nepříliš nápaditého děje některých epizod, fakt, že se seriál bere extrémě vážně. Absence humoru a alespoň malé nadsázky sráží Nikitu minimálně o třídu níž. Vážně míněné dialogy pak působí neuvěřitelně uměle a jsou k smíchu. Přesto jsem byl s první sérií spokojen, ale překopání děje a ztráta tempa na začátku druhé sérii byli pro Nikitu vražedné.(12.11.2011)

Jeden z mála akčních seriálů na které se vydržím koukat aniž bych usnula nebo umřela nudou.- A přímo naopak ještě se u něj bavím. Akce, které nejsou zbytečně dlouhé i když je to vlastně hlavní náplň seriálu a do toho zamotané vztahy mezi postavami, odhalování tajemství/ lží a navíc dobrá hudba.(12.8.2012)

1. série - 85% - And the last word they'll breath before the end will be my name. Akčně-špionážní seriál, který by nezapomínal na svou prvně jmenovanou složku, tu nebyl od závěru 24. Přestože se Nikita podle úvodní premisy mohla stát zcela zbytečným a tuctovým pokusem, dokázala překvapit a už během první série si tak na současné seriálové scéně vydobýt suverénní pozici. Akční scény totiž rozdávají adrenalin po sloních dávkách, příběhové twisty obzvlášť ve druhé polovině několikrát pořádně zatřesou srdečním svalem a nebyla by to stanice CW, kdyby i mezilidské vztahy nebyly v popředí. Když se navíc v průběhu objeví několik dlouhodobých linek (které sympaticky zůstávají rozehrány i do další série), nezbývá než dopřát všem hlavním postavám tuhý kořínek a dostatek nábojů. Tenhle boj totiž slibuje ještě hodně potu a krve. 2. série - 90% - Přestože je hlavní hrdince souzeno trvale zůstat mimo nejsledovanější televizní proud, neubírá jí to na kvalitě vůbec nic. Druhý rok jejího snažení naopak rozehrává díky změnám stran příběh ještě větší, hlubší a hlavně překvapivější. Niki, Michael, Alex a spol. totiž pořád střídají lokace a jejich akční počínání je snad ještě nepředvídatelnější než dříve, ale z několika provázaných dějových linek se neustupuje ani o krok. Záporáci totiž jedou naplno (Percy bere dech, i když celou epizodu jen sedí za sklem), twist může čekat hned v další scéně a nebýt trochu slabších epizod s Carlou, přemýšlel bych už i o nejvyšším hodnocení. 3. série - 85% - Tvůrčí tým kolem Craiga Silversteina má ve scénářích dokonalou jistotu. Přesně ví, o čem chce vyprávět, všechny linky bezpečně zakončí a nechává si v rukávu jen tolik otazníků, kolik unese zkrácená finální sezóna. Třetí rok překvapil nečekaně silným pesimismem (zápletka se vzpourou pro mě byla trochu silné kafe), počítá spoustu ztrát na obou stranách barikády, ale nezapomíná ani přidat tunu nových popkulturních narážek. Mojí spokojenosti ale nejvíc pomáhá fakt, že se s Ryanem a Owenem počítá napevno a děj tak díky dvěma dlouhodobým tahounům v přední linii získává nový náboj. Sama Nikita tak teď stojí před závěrečným skokem. Když se jí povede, zůstane nám nevyvratitelný důkaz, že akční seriál může zcela přirozeně přecházet do čistokrevné vztahovky a zase nazpátek. 4. série - 80% - Trochu na jistotu, trochu s dějovým rizikem, ale i napočtvrté k mojí velké úlevě až neskutečně spolehlivé. Paradoxně právě seriál, který měl (vzhledem k možnostem stanice CW) doslova mizivou sledovanost, se na rozdíl od programových kolegů dokázal celou dobu vyhýbat kvalitativním skokům tam a zpět. Díky silně zkrácené sezóně ale tentokrát scénáře ani neměly šanci zabřednout do hluchých míst a tempo naopak uhánělo dopředu snad jako nikdy předtím. O chlup nižší hodnocení tak směřuje hlavně na vrub lehce přestřeleným ústředním intrikám a trikům, kde si trable s dvojníky dávají k snídani i finty z Mission: Impossible a koketují už téměř se sci-fi. Nic proti odvážným tvůrčím krokům, ale některé záměry už byly skoro moc. U každé správné finální série ale rozhoduje dojem pár minut po úplném konci a ten je naštěstí pozitivní a dochází mi, jak moc jsem měl své zdejší oblíbence rád. A vždycky mě bude mrzet, kolik diváků odsoudilo Niki v jejích začátcích už při pohledu na první plakát.(15.7.2011)