Princezna Husopaska

Rodinný

Východní Německo, 1989, 79 min

Konrad Petzold

Předloha:

Jacob Grimm (kniha), Wilhelm Grimm (kniha)

Zdeněk John
  • CheGuevara

Dokonale nesnesitelná záležitost.(10.8.2007)

"Kdyby tvá matka tvůj osud znala, hořce by nad tebou zaplakala." :-D(21.5.2008)

Ach Falado, Falado ... morbidní motivy v pohádkách se prý pro děti nehodí, protože je děsí. Podle mě jsou děti rády morbidně fascinovány. Princ v téhle pohádce je směšný, ale princezna je krásná, její zlá komorná taky a Falada opravdu mluví, protože je opravdu kouzelný. Nejenom na princeznách se dá sledovat změna vkusu, i na princích se dají sledovat proměny. Tenhle princ je ostříhaný na ježka. Kam se poděly romantické kadeře dřívějších princů? EDIT 17. 8. 2014: Viděno po letech znovu a docházím k tomu, že ta pohádka má přesahy, které jsem dřív plně nedocenila. Zlá služebná je totiž sama dcerou královskou, jako jediný potomek poraženého krále. Její snaha dopracovat se na nějaký trůn, byť za cenu toho, že odstrčí jinou princeznu, a to tu, s níž byla vychovávána, se náhle jeví v jiném světle. Ale i po těch letech, ten princ za tu snahu nestál. Když už, jela bych po králi.(28.12.2010)

• paascha

Debilní nová pohádka s trapnými ojetinami českého filmu z doby, kdy Danuš nebyla tlustá a Míša projetá Bleskem. Snad za tu svěžest, dnes nevídanou, jedna hvězda(15.6.2008)

Vím, že svého času se mi tento film opravu líbil, nevím ale, jestli ho chci vdět znova.(30.11.2007)

• - Natáčení probíhalo na hradech Falkenstein a Schönfels. (Janek2002)

• - Jedná se o první filmové setkání Michaely Kuklové a Dany Morávkové. Zde hraje Michaela Kuklová zápornou postavu a Dana Morávková kladnou, zatímco v dalších filmech Z pekla štěstí (1999), Z pekla štěstí 2 (2001) a Andělská tvář (2001) si pozice vyměnili. Kuklová v záporné roli a Morávková v kladné se pak bok po boku objevily ještě v seriálu Ordinace v růžové zahradě (od r. 2005). (fiLLthe3DD)

• - Německý název filmu je Die Geschichte von der Gänseprinzessin und ihrem treuen Pferd Falada, což lze přeložit jako "Příběh o husách, princezně a koni Faladovi". (Janek2002)