Vyrobeno v Dagenhamu

Made in Dagenham

Komedie / Drama / Životopisný / Historický

Velká Británie, 2010, 113 min

Stále platí a já se pod to podepisuji, že žena vykonávající dobře svou práci, by jednoznačně měla mít mzdu stejnou jako muž na stejném místě a ve stejném zařazení !!! Film má ale i širší, obecnou rovinu. Často slýchám a i vím, jak na některých pracovištích je to nesnesitelné, nařízení porušující zákoník práce a pod., diskriminace, opravdu vykořisťování, tedy to, co jsme si mnozí, já alespoň ne, zde přiznávám svoji tehdejší naivitu, neuměli představit. Zároveň však často slyším, no, ale nejde s tím nic dělat. Ale jde, ale to "české - při zdi" by muselo jít stranou, musela by se oživit myšlenka, že v jednotě je síla a odložit poraženecké nálady, co většinou zvítězí předem. Dělal jsem to, tak si to snad mohu dovolit takto prezentovat. dělal jsem to i za bolševika a způsobil si tím obrovské problémy, přesto stále mám přesvědčení, že jinak to nejde. V těchto otázkách není film jen jakési retro, má svou aktuálnost i dnes a zejména na mnoha místech u nás. Není to film pro jednoduché konzumenty, nejde ani o žádnou zábavu, ale každému, kdo trochu přemýšlí i "mimo plátno" bych film doporučil. Z filmového pohledu pak hodnotím, jako velmi dobrý průměr a dávám ***. Škoda, že nejde dávat i 0.5, jak se snažím déle prosadit - dal bych ***.5.(7.8.2013)

Niektoré veci na tomto svete by mali byť pravidlom a nie výsadou. Toto je asi najpodstatnejšia myšlienka ultrafeministického filmu, ktorý je tak príťažlivo natočený, že vzbudzuje dojem komercie aj napriek závažnosti zdelenia. Pre mňa je dôkazom, že aj film so silným posolstvom môže byť zábavný, môže byť aj trochu (niekedy aj viac) klišé a postavy nemusia byť nutne ambivalentné podľa historických reálií (chudák šovinista Henry Ford). Bál som sa, že sa začnú riešiť problémy typu "bez teba si neoperiem ani košeľu", čo reálne hrozilo, našťastie sa režisér včas spamätal a pokračoval smerom, ktorým si to všetky zúčastnené ženy zaslúžili. Za vzniknutú situáciu počas štrajku môže primárne firma Ford, avšak obyvateľstvo si zlosť búri na ženách, ktoré štrajkujú. Toto je ďalšia zaujímavá sociálna otázka, ktorú film nastoluje a Cole na ňu aj nekompromisne odpovedá. Ja mu dávam za pravdu, asi som idealista. Sme vo filmovom svete, kde je všetko dovolené a našťastie v tomto prípade aj do celkom vysokej miery v realite.(8.8.2013)

Mám moc ráda Rosamund Pike. Ona je taky ten hlavní důvod, proč jsem se na Dagenham koukla. A nebyla jsem zklamaná. Sally Hawkins není typ silné ženy (zvlášť na to ani není hlasově vybavená), ale stejně jí tu železnou vůli věříte. Je zvláštní, co všechno jsou na první pohled křehké ženy schopny zvládnout. Problém platových rozdílů je i po čtyřiceti letech stále aktuální, ovšem myslím, že v dnešní době už se nenajde nikdo, kdo by takto bojoval. Ženy mají můj obdiv, že stály tak při sobě a vydobyly si své.(19.10.2011)

Tohle je takový ten miloučký film, který si poklidně spěje ke svému předem známému závěru. Žádné velké drama se nekoná a VYROBENO V DAGENHMAU je v první řadě příjemnou oddychovou komedií, která neurazí - ale ani nenadchne. Hlavní hrdinky jsou ryzí sympaťačky a člověk jim samozřejmě v jejich stávkování za rovné platy fandí, ale celkově se nemohu ubránit pocitu, že kdybych si tenhle film nechal v telce (pochopitelně v příšerném českém dabingu, jak se už stalo na ČT2 normou) ujít, o nic bych nepřišel. Tohle je námět, který se měl zfilmovat už tenkrát, dokud to ještě byla velká věc, dnes to působí spíš jako povrchní retro vystavěné hlavně na efekt.(24.8.2013)

Pěkně s nimi vytřely podlahu. Respekt dámy. Po všech stránkách poctivě udělaný film, který má co říct všem, kteří bojují proti jakékoliv nespravedlnosti (Češi, dělejte si poznámky). Pátou hvězdičku přidávám kvůli Bajsfově ignorantskému a vyloženě stupidnímu komentáři a hodnocení.(31.7.2011)