poster

Čaroděj ze země Oz

 • USA

  The Wizard of Oz

 • slovenský

  Čarodejník z krajiny Oz

  (festivalový název)

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Muzikál

USA, 1939, 101 min (Director's cut: 112 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • viperblade
  *****

  Film, který je tak kýčovitý, tak přeslazený a tak krásný, že ho nelze nemilovat. Judy Garland byla opravdová kráska a Margaret Hamilton pořádná mrcha. Tak, jak to v každé pohádce má být. Chápu, proč se tohle stalo v Americe klasikou… 100 %.(15.1.2011)

 • MISSha
  ****

  Teprve před 2 lety, jsem poprvé viděla a poznala tuhle klasickou americkou pohádku. Neviděla jsem ji ovšem na filmovém plátně nýbrž na divadelních prknech na bývalé ZŠ. Dozvědět se, z čeho čerpaly divadelníci rostla... A tak jsem si až teďˇna ni vzpomněla, a hned sáhla po filmu. Tak začněme- Důvod proč této ''klasice'' dám jen 4* je prostý -příběh mi moc nepřirostl k srdci a přišel mi moc prvoplánový a kýčovitý-což je tak trochu ironie, protože skoro každý o mě ví,že já nějakou byť sebevětší dávku kýče snesu ale tady toho na mě bylo asi hodně. Na druhou stranu muzikály mám velice ráda, takže mě potěšily krásné písně jako např. známé "Over the Rainbow" nebo velmi chytlavé "Off to See the Wizard". Na to že film byl natočen v roce 1939(!!!!) jde o něco neuvěřitelného! Prostě hodnotit Oze s dnešním pohledem na filmy je kravina, protože co se děje na plátně dnes, se nemůže rovnat tomu co tehdy. V té době neměly obdoby filmové efekty, Technicolor prostě to byla REVOLUCE každým coulem, něco podobného jako v dnešní době 3D.(24.3.2010)

 • Radko
  ***

  Vynikajúce až do momentu, keď Dorota s roztomilým psom Totom stretne strašiaka v poli. Následne sa dovtedajšie príbehy recyklujú v nových a nových súvislostiach, tančekoch a spevoch, no v zásade pôjde už pôjde len o to isté, čo divák dovtedy videl. Dej sa následne blysne akou - takou originalitou až v závere. Užívateľka Morien trefne uviedla, že ide o bipolárny film. Jeho bipolaritu ale vnímam trochu inak. Na jednej strane nesmierne hravý, originálny, trefne vyfarbený a okúzľujúco čarovný, nekašľajúci sa s detskou korektnosťou: búrlivo oslavujúci smrť zlej ženy, ubližujúcej zvieratám (manická fáza) - na druhej strane neustále opakujúci síce originálne, ale stále rovnako pôsobiace koncepty tancov, spevov a priberania partiakov až do uspávajúceho oblbnutia (depresívna fáza). 66,6%(30.10.2014)

 • castor
  ****

  Netuším, kdy přesně se tenhle kousek dostal k nám, ale předpokládám, že jakmile se tak stalo, zdaleka nejen ti nejmenší vší tou barevností a rozjuchaností nespali několik dní. Snad všem dobře známý příběh o začarované zemi, kam odnese tehdy sedmnáctiletou (ve filmu hraje samozřejmě mladší) Judy Garland vichřice, pozná spoustu přátel, zvítězí nad zlou čarodějnicí a hlavně přes noc z ní udělá hollywoodskou hvězdu. Samozřejmě i díky kouzelnému Somewhere Over the Rainbow..(15.6.2013)

 • JFL
  *

  Muzikálovou adaptaci pohádky amerického spisovatele L. Franka Bauma lze v mnoha ohledech srovnat s českou "Pyšnou princeznou" (1952). Oba snímky ve své zemi platí za nehynoucí klasiku, přičemž jejich chytlavé dialogy a písně přešly z filmového plátna do každodenního života. Zároveň však kvality filmů kalí obsažené ideologické významy a fakt, že většina chvály pochází především z nostalgického uctívání snímků a nezakládá se na reálných kvalitách. O mnohé prvky očesaný příběh Dorotky zde slouží jako pouhá kostra pro rozverná muzikálová čísla a scénky založené na komickém pitvoření. Hlavní odlišnost však spočívá v tom, že zatímco v knize Dorotka dobrodružství v zemi Oz reálně prožívá, v klasickém filmu představují pouhý sen. Tento posun souvisí s obludně konzervativní ideologií filmu, která s americkým úsměvem divákům vštěpuje buranský postoj vůči všemu, co leží za hranicí jejich zápraží.(16.10.2010)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace