Čaroděj ze země Oz

• slovenský

Čarodejník z krajiny Oz

(festivalový název)

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Muzikál

USA, 1939, 101 min (Director's cut: 112 min)

• Vishnar

1001 filmů, které musíte vidět, než umřete: Všichni to chválí, všem se to líbí.. já na tom zase nic extra nevidím. Ano, jsou tam pěkné písničky, které se dobře poslouchají, je to barevné, dětské a pohádkové. To je ten problém. Pohádky nemám ale nemám rád a je jen pár, které u mě prošly na výbornou.(21.9.2008)

Jestli mají být Američané na nějakou pohádku právem hrdi, byl by to nejspíš Čaroděj ze země Oz. Díky kolorované verzi bychom ani zdaleka neřekli, že byl film natočen v roce 1939. Moc se mi líbila Judy Garland, ale co mě nadchlo byly masky a výprava. K tomu nádherné písničky a taky masové scény, se kterými měl Flemming zkušenosti, vždyť ze stejného roku pochází Sever proti jihu. Neříkám, že by byla lepší než ty naše, ale takovouhle pohádku nemáme.(11.5.2009)

Nebyla to pro mě až zas taková filmová masáž. Jsem si však vědom kvalit filmu a celkově to na mě i přes svoje stáří působilo velmi svěžím dojmem.(21.2.2011)

Keď si odmyslím tie staré kulisové efekty a dunenie drevených dosiek namiesto tichej prašnej cesty, je to ok. Dokonca môžem s čistým svedomím povedať, že som si to užil. Pekné, staré a milé. 70%(2.1.2009)

Všemi vychvalovaný příběh, který mě ale moc nenadchl. Musím dát sice tři hvězdy kvůli na tu dobu asi dobrým trikům, chytlavým písničkám a také kvůli tomu, že kdybych dala míň, tak mě někteří příznivci asi zašlapou do země, ne-li něco horšího.(28.4.2003)

• - Ve filmu je Glinda dobrou čarodějnicí ze Severu. V Baumově knize však z Jihu. (džanik)

• - Mimo Judy Garland mohly hrát Dorotku také Deanna Durbin, Bonita Granville a tehdy slavná dětská hvězda, Shirley Temple (v letech 1989 - 1993 působila u nás jako velvyslankyně). Byla v té době ale smluvně vázána k 20th Century Fox. (džanik)

• - Ray Bolger, Bert Lahr a Jack Haley museli jíst v šatně, jelikož jejich kostýmy strávníky v bufetu studia MGM děsily. (džanik)