Čaroděj ze země Oz

• slovenský

Čarodejník z krajiny Oz

(festivalový název)

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Muzikál

USA, 1939, 101 min (Director's cut: 112 min)

Pěkný, barvitý příběh, který je klasickou pohádkou nejenom pro americké děti. Cesta do země Oz je naplnění dětského snu zmizet, do nějaké jiné kouzelné země podobně jako ve filmech Letopisy Narnie, Alenka v říši divů apod. Proto si myslím, že příběhy tohoto typu dokážou okouzlit i starší diváky. Kulisy země Oz, které údajně zabraly 6 ateliérů, byly vyrobeny velmi velkolepě, takže dostatečně vybarvily svět fantazie. Líbily se mi také postavy doprovázející malou Dorotku, byly originální, což dělá z tohoto filmu a také z knižní předlohy legendu.(26.8.2006)

Na dnešnú dobu ma to, pochopiteľne, nenadchlo až na plné hodnotenie, ale s prihliadnutím na dobu vzniku, kedy podobne nádherný obrazový kontrast či v detských predstavách zosnovaná zlá čarodejnica, museli u divákov vyvolať neuveriteľné ovácie, si to 4* rozhodne zaslúži. Nádherná nestarnúca pieseň Somewhere over the rainbow, trochu patetický, no predsa úprimný herecký výkon Judy Garland, spomínaná magická kompozícia obrazu alebo dobre známy, miliónkrát premietaný príbeh o dobre a zle... Nebola som sklamaná, iba od toho koncu som čakala trošku viac, pretože pre mňa, čoby diváka s očakávaniami, znamenalo konečné rozuzlenie mocného Čarodeja, zvláštne a nepríjemné prekvapenie.(9.8.2010)

Vskutku netradicni pohadkovy pribeh, ktery ale oslovi predevsim odrostlejsi publikum.(30.7.2002)

Shlédnutí Čaroděje jsem neustále odkládal, jelikož jsem si pod tím představoval něco jako filmy Tima Burtona, což opravdu není můj šálek kávy. Sice se ukázalo, že Burton z Čaroděje ze země Oz hodně čerpá (Mlaskaly převlekl do latexu a hle, máme Umpa Lumpy, jak zvrhlé), ale na rozdíl od jeho filmů je tahle nesmrtelná klasika přes svou přestřelenou vizualizaci snesitelná, a co víc - dokonce docela příjemná a zábavná. Vadil mi snad jedině nejpodivnější lev v dějinách kinematografie, na druhou stranu alespoň není glorifikován jako král zvířat a pán tvorstva, jak je ve 20. století zvykem, což je pro mne další plus tohoto filmu :).(20.11.2012)

Stále krásná pohádka, která je v restaurované verzi snad ještě krásnější. Uplynulo dost let od toho pošmourného odpoledne, kdy jsem Čaroděje ze země Oz viděl poprvé. Od té doby jsem narážel na samé odkazy (nejvíc se mi samozřejmě líbily ty v podání Stephena Kinga v Temné věži) na něj a vždycky se mi vybavila nádherně milá (jak jinak) magická atmosféra. Dnes jsem si Čaroděje užil v originální verzi s krásným obrazem i zvukem... A jsem prostě zase okouzlený.__P.S. A hrozně moc se těším na Oze od Sama Raimiho.(27.1.2013)