Čaroděj ze země Oz

• slovenský

Čarodejník z krajiny Oz

(festivalový název)

Rodinný / Fantasy / Dobrodružný / Muzikál

USA, 1939, 101 min (Director's cut: 112 min)

• PinokKio

Stejně jako se Cimrman pídil po ztrátě třetí věty, tak i já mám chuť po zhlédnutí Oze zjistit, kam že se poděla scéna s houbičkami, které musela Dorotka někde před svou výpravou za "duhu" pozřít. V tomhle jejím chemicky vysněném světě plném barev se nejspíš lehce zapomíná na ostražitost, protože jak jinak si vysvětlit její touhu spřátelit se s bezmozkem číhajícím na svou oběť v poli, s chlápkem ze železářství mávajícím všude kolem sebe sekerou nebo uprchlým pacientem nějakého místního ústavu, neboť koho jiného by napadlo převlíknout se za mluvícího lva uprostřed lesa. Ale třeba je tenhle film opravdu tak nějak blbě hravý, plný dětské radosti a naivity a tu metaforu tam vidím jen já ..(27.5.2014)

Teprve před 2 lety, jsem poprvé viděla a poznala tuhle klasickou americkou pohádku. Neviděla jsem ji ovšem na filmovém plátně nýbrž na divadelních prknech na bývalé ZŠ. Dozvědět se, z čeho čerpaly divadelníci rostla... A tak jsem si až teďˇna ni vzpomněla, a hned sáhla po filmu. Tak začněme- Důvod proč této ''klasice'' dám jen 4* je prostý -příběh mi moc nepřirostl k srdci a přišel mi moc prvoplánový a kýčovitý-což je tak trochu ironie, protože skoro každý o mě ví,že já nějakou byť sebevětší dávku kýče snesu ale tady toho na mě bylo asi hodně. Na druhou stranu muzikály mám velice ráda, takže mě potěšily krásné písně jako např. známé "Over the Rainbow" nebo velmi chytlavé "Off to See the Wizard". Na to že film byl natočen v roce 1939(!!!!) jde o něco neuvěřitelného! Prostě hodnotit Oze s dnešním pohledem na filmy je kravina, protože co se děje na plátně dnes, se nemůže rovnat tomu co tehdy. V té době neměly obdoby filmové efekty, Technicolor prostě to byla REVOLUCE každým coulem, něco podobného jako v dnešní době 3D.(24.3.2010)

Rozpočet $2,77miliónaTržby USA $33,800,000Tržby Celosvetovo $34,900,000║ /$14,817,226(obnovená premiéra 1998)/ ▐ Tržby za predaj Blu-ray v USA $23,789,854 //počet predaných kusov 758,031Tržby za predaj DVD od roku 2009 v USA $74,041,377 //počet predaných kusov 6,362,788║ __Nádherné spracovaná rozprávka s prvkami muzikálu a náležitých chytľavých pesničiek. Koncepčne je to od tvorcov prvotriedna práca aj vďaka nápaditému farebnému prepisu medzi dejovými rovinami pri vstupe z pozemského života do toho farebného rozprávkového sveta, kde to všetko žije rôznimy farbami a kúzelnými postavami ... v podstate ide o jednu z najkrajších rozprávok, kde netreba zbytočne tlačiť na strunu strachu, tu vystačí aj klasická nahnevaná ježibaba z východu a tajomný čarodejník Oz, schovaný za závesom. /90%/(12.2.2008)

LEGENDA!!! Muzikál, který asi nepotěší každého, protože pokud nemáte rádi infantilní a místy dětské songy, budete při filmu docela trpět. Jenže já mám podle některých lidí úplně zcestný myšlení a fantasii, takže pro mě byl Oz mňamózní podívanou. Ať už se vyskytla na obrazovce hexebába Gulchová s bicyklem a maniakální hudbou v zádech nebo Lev, který nebyl vůbec představitelem Krále džungle, vybavila se mi prostě ta dětská léta. Navíc jsou ve filmu použity triky vskutku převratné. Viz tornádo, které by předčilo i De Bontovo Twister nebo let čarodějnice na koštěti. Tenhle film prostě miluju a milovat budu....(8.3.2008)

Nezabudnuteľná adaptácia svetoznámeho príbehu o fantastickej výprave, v ktorej každý člen trpí istým neduhom sebe vlastným, a pred porazením zlej čarodejnice sa s ním musí popasovať. Nezabudnuteľná Judy Garland ako malá Dorotka z Kansasu a elegantný Frank Morgan ako mystický titulný čarodejník zo zeme Oz.(5.3.2013)

• - Ve filmu hrálo 124 liliputánů. (M.B)

• - Podle bytostí Munchkinů bylo pojmenováno plemeno koček. Zástupci tohoto plemena kočičích "jezevčíků" mají nezvykle krátké nohy, ale s ostatními kočkami si ve svých akrobatických schopnostech ničím nezadají. (TroiMae)

• - Leví kostým vo filme bol z pravého leva. (psy.cho)