Trabantem napříč Afrikou

Dokumentární / Road movie

Česko, 2010, 96 min

Dan Přibáň

O několik tříd lépe natočené a sestříhané než předchozí díl. Obsahově to je též úplně někde jinde. Krásné scenérie střídají humorné příhody členů expedice s věčně sypajícími se trabanty (kdo by se jim po tak dlouhé cestě divil), jejich poznávání africké kultury za tónů afrických motivů (hudební podkres Tatiany Mikové je vůbec božský). Filmařsky to má stále své mouchy, ale dobrodružnou atmosférou to jednoznačně boduje. Pro lidi, kteří jednoduše nemají koule na to seknout s prací či školou a vydat se na tak dalekou a nejistou cestu, to je jako stvořené a inspirující. Černoušek vzpomínající na české holky neměl chybu!(7.5.2015)

Neuvěřitelné se stalo skutkem, s odpovědností mohu říci, že taková odvaha se dnes již málo vidí, prožít si špetku dobrodružství v jedenadvacátém století jako doktor Emil Holub. Může být něco krásnějšího? Tak je to víc, než překvapující, splnit si velkolepý sen v bakelitové legendě z NDR. Riskli to a teď na to můžou vzpomínat celý život. Takový film dokáže být nejen zdrojem inspirace, ale i lákadlem pro odhodlané cestovatele s toulavou krví. Upřímný dík vzdávám oběma posádkám trabantů za vzrušující zážitek z tohoto jedinečného kontinentu, který navzdory nelehkým podmínkám projeli s humorem.(10.10.2011)

Videá z dovolenky sú fakt "šupa" ak vám každú minútu komentujú bulharským slnkom opálení rodičia. Afrika je však luxusnejšia a typickým pivno-Českým pohľadom aj humorná. Kulminuje to však na hranici reklamy a až potom odhodlania. Oka raz by mi to nevadilo, ale urobiť to druhý krát vyznie ako exotickejšia dovolenka s vlastnou dopravou. Polovica dokumentu vyzerá ako garážach tretieho sveta Pimp my ride a ak nie pozeráme sa na "nenápadné" reklamy na trabantoch. No predstavte si, žeby Barabáš nosil na batohu reklamy na tampóny Tampax, alebo Vodku Gorbačov. Toto isto nebol last minute.(8.9.2011)

Projet Afriku (ne s trabantem) bylo kdysi mým snem, proto pro mě film měl specifické kouzlo a byl pro mě i přínosný. Provázejí nás jím vcelku sympatičtí hrdinové a my se dozvíme mnoho zajímavého nejen o černém kontinentu, ale hlavně o mezilidských vztazích. Bylo to inspirující, silné dobrodružství plné nevšedních zážitků, kteréžto pocity autoři dokázali převést i na diváka.(21.4.2014)

No tak jako dokument je to zajímavý ale mě afrika nějak ničím nevzrušuje. Na hedvábnou stezku už si náladu nenajdu.(9.2.2012)