Trabantem napříč Afrikou

Dokumentární / Road movie

Česko, 2010, 96 min

Dan Přibáň

Neuvěřitelné se stalo skutkem, s odpovědností mohu říci, že taková odvaha se dnes již málo vidí, prožít si špetku dobrodružství v jedenadvacátém století jako doktor Emil Holub. Může být něco krásnějšího? Tak je to víc, než překvapující, splnit si velkolepý sen v bakelitové legendě z NDR. Riskli to a teď na to můžou vzpomínat celý život. Takový film dokáže být nejen zdrojem inspirace, ale i lákadlem pro odhodlané cestovatele s toulavou krví. Upřímný dík vzdávám oběma posádkám trabantů za vzrušující zážitek z tohoto jedinečného kontinentu, který navzdory nelehkým podmínkám projeli s humorem.(10.10.2011)

Jasně tahle parta má můj respekt a fandím jím za to jak se postavili k větě "to nejde". Nepochybuju ani na moment, že to muselo být úžasný dobrodružství plný silných zážitků i když já bych do tohohle nešel, protože by mě naprosto jebalo půlku tý cesty řešit z jakýho důvodu se zase trabant vysral, chápu že to přesně patřilo k tomu hlavnímu dodružství, ale pro mě by bylo spíš pět neděl v baloně nad Afrikou. Pokud bych měl hodnotit tu akci a účastníky akce, dávám pět hvězdiček a říkám, jste frajeři a inspirátoři, leč já jsem v pozici diváka chtíc nechtíc musím hodnotit to, co jsem viděl a upřimně říkám, že tohel měl být serál, každá země minimálně na jeden díl, protože takhle to bylo v duchu : tahle země fajn - tahle země nefajn - tady se nám vysral trabant - tady lidi dobrý, tady lidi špatný - zase se nám vysral trabant, zkrátka strašně zkatkovitý, to si podobný dobrodružství ani Afrika nezaslouží, bylo to tak zkratkovitý, že už se autoři ani nezmínili, proč se k nim nepřipojil kamarád, kterýmu umřel tatínek, nedělali titulky k cizí řeči, jako dobrodruzi výborný, jako filmaři - dokumentaristé průměrný, věřím, že knížka by mohla bejt za pět.(2.3.2014)

Maličko hektický deník z cesty. Moc se tam toho člověk nedozví o Africe, spíš o "hrdinech". Ale protože nejsou tak nesnesitelní, jak jsem se bál, není to vyloženě špatně. 3 a 1/2(27.9.2012)

Tento trabantí kousek jsem viděl jako poslední a už to na mě nemělo ten wouu efekt, jako první dobrodružství přes Jížní Ameriku. Ale i tak fantastické zpracování a parádní cestopis......8/10(25.9.2016)

Nejlepší scénář napíše vždycky realita, to se ukázalo i v tomto filmu. Trabantem napříč Afrikou není jen dobrý dokument, ale v první řadě zajímavý příběh, ve kterém si každý může najít to, co ho zajímá, ať už je to Afrika samotná, její obyvatelé, nebo trabanty a jejich posádka. Celému projektu i do budoucna přeju hodně úspěchů a hodně dalšího materiálu pro diváky. 80 %(19.2.2015)

• - Ujetá trasa: 19 640 km + 230 km na korbě náklaďáku (heyda)

• - Kvůli vízům do afrických zemí se členové výpravy museli obrátit na africké ambasády ve Vídni, Berlíně a Londýně. Víza do Súdánu expedice získala až v Káhiře. (heyda)

• - Přednáška „Trabantem napříč Afrikou“ vyhrála hlavní cenu festivalu Caminos v Karlových Varech. (heyda)