Říše léta

Sumarlandið

Summerland

Komedie

Island, 2010, 88 min

Nevěřím na elfy, zato věřím tomu, že někteří lidé je můžou vídat. I tak by to ale mělo zůstat tajemstvím. Tenhle film mě bavil víc, když předváděl jen náznaky a ne přímočaré zobrazení.___ Režisér jakoby se nemohl rozhodnout, jestli točí komedii nebo drama. Prudké lámání žánrů po jednotlivých scénách přerušovalo plynulý tok příběhu a trhalo moji pozornost na kusy. ____ Několik scén bylo přesto velmi působivých: brutalita, s jakou islandská policie rozehnala poklidnou demonstraci a osvědčený způsob, jak opět získat zarytého ateistu pro víru. /16. 11. 12./(16.11.2012)

Film o tom, že s vecami nadprirodzenými a hlavne s elfami si neradno zahrávať. Snímok je zmesou čierneho humoru a drámy, kde sa oba tieto prvky pekne dopĺňajú a striedajú. Preto aj keď je dejová linka iba priemerná a na severskú drámu má slabší emocionálny náboj, snímok budí príjemný, oku lahodiaci dojem. Tiež dokáže vzbudiť zvedavosť ohľadom konca, v tomto prípade výrazne pomohol ľahučký dotyk tajomna. Film možno nepatrí k tomu najlepšiemu, čo severská kinematografia dokáže ponúknuť, ale svojich fanúšikov si určite nájde, nejde o žiadne sklamanie. 65/100(1.8.2014)

Přiznám se, že mě totálně dostal konec. Celou dobu jsem nevěděl co si o filmu mám myslet, ale na konci jsem pochopil, že jsem se díval na velmi neortodoxní pohádku o lásce. U tohoto bijáčku jedou uši jen na poloviční úvazek, protože se ve filmu neplýtvá slovy. Tady se sází se na divákovo romantické já.(29.9.2014)

Super film, dobře jsem se bavila. :-) takový typický islandský černý humor, a trocha duchařiny. Grímur Hákonarson natočil první celovečerní film, a já se osobně budu na jeho další filmy moc těšit.(16.10.2010)

• kolodej1

film, založený na jednom nápadu, i krátká stopáž je v tomto případě až dost dlouhá. Jako komedie to moc nefunguje, jako drama je to celkem nuda. Herecké výkony spíše podprůměrné. Výprava odpovídá spíše tv filmu. Dvě hvězdy je ještě shovívavé hodnocení(29.1.2014)