Říše léta

Sumarlandið

Summerland

Komedie / Fantasy

Island, 2010, 88 min

Super film, dobře jsem se bavila. :-) takový typický islandský černý humor, a trocha duchařiny. Grímur Hákonarson natočil první celovečerní film, a já se osobně budu na jeho další filmy moc těšit.(16.10.2010)

Film o tom, že s vecami nadprirodzenými a hlavne s elfami si neradno zahrávať. Snímok je zmesou čierneho humoru a drámy, kde sa oba tieto prvky pekne dopĺňajú a striedajú. Preto aj keď je dejová linka iba priemerná a na severskú drámu má slabší emocionálny náboj, snímok budí príjemný, oku lahodiaci dojem. Tiež dokáže vzbudiť zvedavosť ohľadom konca, v tomto prípade výrazne pomohol ľahučký dotyk tajomna. Film možno nepatrí k tomu najlepšiemu, čo severská kinematografia dokáže ponúknuť, ale svojich fanúšikov si určite nájde, nejde o žiadne sklamanie. 65/100(1.8.2014)

Komedie ? Možná, ale i perfektní drama s výbornou režií. Island představuje svůj tisíciletý folklór. Elfský folklór. Islandština je velmi roztomilá řeč.(16.9.2014)

Přiznám se, že mě totálně dostal konec. Celou dobu jsem nevěděl co si o filmu mám myslet, ale na konci jsem pochopil, že jsem se díval na velmi neortodoxní pohádku o lásce. U tohoto bijáčku jedou uši jen na poloviční úvazek, protože se ve filmu neplýtvá slovy. Tady se sází se na divákovo romantické já.(29.9.2014)

Island – říše čar a kouzel, elfů a trpaslíků. Také i lidí, kteří tomu všemu přirozeně věří a berou jakou součást jejich kultury, což samo o sobě je dost kouzelné a zvláštní. No a tenhle film na tom všem stojí. Stojí na zásadách a pravidlech dané země. A stojí na tom, co se stane, když něco takového někdo poruší. Respektive že tyto kultury začne ničit a bourat průmyslem, zástavbou a všelijakým humusem. On totiž ani Island, přirozeně překrásná země, se nevyvaruje lidí, kteří chtějí na přírodě rejžovat a tak se například stalo, že na řece postavili vodní elektrárnu, zaplavili údolí, kompletně zničili krajinu. Jenom proto, aby se nadnárodní organizace napakovali. V tomhle filmu je to vlastně hodně podobné, ale s koncem jak z pohádky od Grimmů. Pro mě moc příjemné překvapení a další film z Islandu, na který budu s radostí myslet.(29.1.2014)