easaque

5* drsná deprese na druhou. Školství v dnešní době prochází těžkou zkouškou uvolňování mravů a svobody za každou cenu a tento film ji docela názorně ukazuje. Učitel je ten poslední, kdo má do toho co říkat a co ovlivňovat. Vydrží jen silné nátury a idealisti. Doufám, že se časem to tak nedopadne i u nás. Ale naštěstí skrývá v sobě i drobet optimismu a východiska. Hodně silný film, který bezvýhradně doporučuji. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Marqta

Tam , kde většina psychologicko-dramatických filmů vynechává slova a nechává pracovat obraz Detachment přidává slova. Slova, která jakkoli by se samostatně mohla zdát naprosto obyčejnými, tak v doprovodu oněch obrazů- mají neskutečný dopad. A když si k tomu přidáte Adriena Brody-ho, tak je na světě film, který vás donutí přemýšlet nad vším strachem, bolestí, beznadějí a zkažeností na světě.----" We all have problems, we all have things that we're dealing with some days we're better than others, some days we're not so great. Sometimes we have limited space for others."----"We all have problems, we all have things that we're dealing with. And we all take them home with us at night, take them to work with us in the morning."---- ()

Aljak

Nikdy som sa v rovnakú dobu necítil tak hlboko odlúčený sám od seba a zároveň tak oddaný tomuto svetu... Jeden z najdepresívnejších filmov aké som asi kedy videl - a všetko to ešte viac násobí to, že celý film pôsobí až príliš reálne. Adrien Brody v roli inšpiratívneho učiteľa Henryho Barthesa dokonale vykreslil súčasný problém apatickej mládeže bez akéhokoľvek rešpektu. Žiadne uznanie, žiadne nadšenie, žiadna vďačnosť - presne takto to bohužiaľ už chodí. Henryho život nebola žiadna rozprávka a preto sa sám cíti stratený a bezmocný, no napriek tomu sa nevzdal a snaží sa stať inšpiráciou aspoň pre potenciálnu budúcnosť mladých študentov - spočiatku neúspešne, no potom najmä vďaka rovnocennému a empatickému prístupu si dokázal získať rešpekt. Naozaj skvelo spracovaný film zo školského prostredia, a oceňujem aj vynikajúci zmysel pre detail doplnený príjemnou dramatickou hudbou v pozadí scén. Jeden z tých filmov, ktorý určite stojí za zamyslenie... ()

Wiikii

Film mě připadal jak kdyby trval tři hodiny, ale jen proto, že každá minuta co uplynula byla neuvěřitelným zážitkem strasti plné cesty jednoho muže. Je až neuvěřitelné co snímek dokáže nabídnout, když se do něj vžijete a procítíte těch 97 minut... Nestyděl bych se ho posunout až do první desítky na CSFD, leč to nezávisí jen na mě. A tak putuje alespoň ke mě, do mé top desítky. .. ()

Martin741

Film o cloveku /vyborny Adrien Brody - King Kong, Predators/, ktory sa odmieta emocionalne viazat, a nikde sa preto nezdrzi dostatocne dlho, aby nadviazal medziludske vazby. Depresia dostala az neprijemne vela priestoru, kde pod pokryvkou pohodaka sa skryva vnutorne rozorvany a vyhoreny clovek, ktory sa dostava coraz hlbsie do pocitov neistoty a bezvychodiskovosti. Genialne, taketo filmy mam rad. 95 % ()

Lischai

Co kdyby byli všichni učitelé ztrápení básníci, kteří vidí život jaký doopravdy je, a snaží se zachránit mladé před životem v bolesti, ale sami ví, že jejich počínání je nesmyslné, a jediná jistota, kterou všichni lidé v životě mají, je nezastavitelný příval smutku? Více viz tato veselohra. ()

MA.KI

Mnohovrstevnaté naléhavé drama svérázného režiséra Tonyho Keye se spoustou emocionálně vypjatých scén, které přitom nepůsobí prvoplánově. Film pro mnohé depresivní, pro mne spíše velmi laskavý a humánní, s nadějí v lepší zítřky. Některé filmy jsou myšlenkově zoufale prázdné, tento je přesný opak. A navíc jeden z nejlepších hereckých výkonů Adriena Brodyho v roli Henryho Barthese! ~ Z důvodu již zmíněné mnohovrstevnatosti díla uvedu jen dílčí momenty či motivy, které mne zaujaly. 1) Škola (v níž se děj odehrává) coby zmenšenina moderní civilizace. Je symbolem úpadku nejen školství, ale obecně morálky. 2) Posunutý význam slova UČITEL. Jím má být každý rodič, každý člověk. Každý člověk má být vzorem pro ostatní. Jak se chovají rodiče a společnost, tak se chovají i potomci či jiní lidé. Absence rodičů při výchově. Je zdůrazněna povrchnost, nechutnost některých lidí. Učitel ve školském zařízení je v dnešní době jakási poslední šance obrátit současný stav k lepšímu. Většina učitelů najednou uvěří, že TO můžou změnit. // Máme zodpovědnost vést mladé tak, aby se nezhroutili. Aby se nesesypali. Aby se nestali bezvýznamnými. (V tomto smyslu je film pro mnohé depresivní, jelikož si mnozí pod jeho vlivem sestavují či poupravují vlastní žebříček hodnot.) 3) Člověk bez obličeje v prázdné místnosti, kterak žákyně zachytila svého profesora na fotografii. Lidi vidíme z vnějšku, nevidíme však do jejich niter. Nevidíme jejich myšlenky nebo pocity. Anebo také náznak jisté vyprázdněnosti a nicoty v nás, absence lásky. Či projev rovnosti a stejnosti – každý jsme z masa a kostí. Všichni jsme stejní, všichni cítíme bolest a všichni máme ve svých životech zmatek. 4) Lhostejnost, egoismus, sebeprospěchářství. Film akcentuje ohled na druhé, zájem o druhého. Že ten druhý není neviditelný, ale že ho okolí vnímá. Nebo že není na obtíž (např. ve stáří, kdy se člověk není schopen sám o sebe adekvátně postarat). Film vnímá zájem o cizího člověka jako něco přirozeného, nikoliv divného či nepochopitelného (učitel – prostitutka / učitel – studentka). Je tak jednoduchý být lhostejný, chce to odvahu, aby to člověku nebylo jedno. 5) Titul filmu. Odlidštěnost / anonymita / dezintegrace / rozpad / rozklad / ODDĚLENÍ / ODLOUČENÍ / ... Mnoho postav ve filmu, potažmo lidé v reálném světě, žije v osamění. Někdy i v záměrném. Sám Henry pracuje jako suplující učitel, vyhýbá se případnému navázání bližšího vztahu se svými žáky či kolegy, chce mít odstup. Mnozí si také myslí, že svoji osamělost, starosti, problémy,… přebijí jednorázovým povyražením či uspokojením (ve formě jídla, sexu… > studentka, prostitutka, resp. její zákazníci). Lidi ve své bezradnosti často dělají činy, ačkoliv vědí, že jsou špatné. 6) CIT. Absence citu / bránění se citu / bezcitné chování / ... Ta taška nemá žádné city. Je prázdná. 7) Základní lidské potřeby – zázemí, bezpečí, duševní pohoda, láska,... 8) Zacházení se svým životem. Mrhání časem. Bát se projevit a žít naplno / být zalezlý v noře, sám v sobě / absence entuziasmu / ... Někteří lidé spí víc před tím, než umřou. 8) Kritika pohodlnosti, absence tvůrčího myšlení, tvořivosti,... Jak si máte cokoliv představit, když vám vždycky dají obrázek předem? 9) Mládí x stáří. Zdůraznění nutnosti solidárnosti, respektu. JEDINEČNOST a HODNOTA každého člověka (mladého – starého, zdravého – nemocného, štíhlého – tlustého, hezkého – nehezkého,...). Film pracuje s opozity jako: stáří x mládí / slušnost x vulgárnost / zdraví x nemoci / ... 10) DOUBLETHINK. Pojem a jeden z principů Orwellova světa v jeho dystopickém románu 1984 (zde jeho filmová verze) = mít dvě různá přesvědčení najednou a věřit, že obojí jsou pravda. Záměrně věřit lžím, zatímco víte, že nejsou pravdivé. Příkladem toho je váš každodenní život. Neboli: já musím být hezká, abych byla šťastná. Potřebuju plastiku, abych byla krásná. Musím být hubená, slavná, módní… Našim mladým mužům se v dnešních dobách říká, že ženy jsou děvky, čubky, který můžou ojebávat, mlátit, srát na ně, ponižovat je. Tohle je MARKETINGOVÝ HOLOCAUST. Dvacet čtyři hodin denně, po zbytek našeho života, moc bude těžká práce, která nás ukope k smrti. Takže, abychom se ubránili a bojovali proti začlenění těchto hloupostí do našeho myšlenkového procesoru, musíme se naučit číst, stimulovat naši vlastní představivost, kultivovat naše vlastní vědomí, náš vlastní systém víry, všichni potřebujeme tyto schopnosti, abychom ubránili, zachovali, naši vlastní mysl. 11) Mistrně napsané postavy. Za každou z postav je silný příběh, jiné rodinné zázemí, minulost, vzpomínky, pohled na svět,… 12) Vzpomínky coby součást života, kterou nelze vymazat a je nutné se s ní vyrovnat, příp. z ní poučit. Často flashbacky, i třeba jen vteřinové problesknutí. Kromě nich se objevují i svérázné animace. 13) Ray Lamontagne – Empty ~ Co závěrem? Jak z výše uvedeného vyznívá, Detachment není filmem o studentech, nýbrž filmem o lidech. O tom, jací lidé chtějí být a jací jsou, zda chtějí být jiní. A případně i lepší. Film se nebojí – když je třeba – sprostých slov, nebojí se být naturalistický, nebojí se divákovi naservírovat přímo před jeho laxní ksicht, co si o této bezvýrazné společnosti myslí. A jak píše jeden z uživatelů, je o duších utopených v zoufalém ironickém světě. () (méně) (více)

Streeper

Je to hodně divně zajímavý film a i když jsem ho viděla asi před týdnem, tak stále netuším, co si o tom mám myslet. Nevím jestli se mi to líbilo nebo ne, proto dávám průměrné hodnocení. Rozhodně film zachycuje problém dnešní nevychované mládeže, která si dovoluje šikanovat jak učitele, tak spolužáky, za to má ode mne plus. ()

Nach

Film s velice silnými hereckými výkony ve všech rolích. Ovšem zároveň film, který drolí napětí a příběh do často komentovaných doku scén, které vzápětí ubírají na dramatičnosti a do celku se nehodí. Tedy ano, je to fakt pěkný film o lidech, kteří stojí na okraji společnosti a jejichž osudy bych nepřál ani největším nepřátelům. Zároveň jde ale o řemeslně kvalitní počin, který naplní to, co má v popisku. 75% ()

honajz2 odpad!

Tak týden zpátky jsem viděl film jménem Bliss. Strašně jsem na něj nadával a říkal, že nic tak hrozného už jsem dost dlouho neviděl. A ano, byla to pravda. Až dodnes. Takže Bliss se omlouvám a říkám, že něco tak hrozného jako Oddělen jsem už dost dlouho neviděl. Měla mě varovat už jenom ta příšerná kamera, která mě znechucovala už od samého začátku všemi těmi detailním záběry na obličeje, přesvětlené záběry a střihy, ze kterých leda tak rozbolí oči. Ke všem postavám jsem si postupně vybudoval nenávist, až jsem si přál, aby se na konci všichni sborově zabili. Jako jo, jedna smrt na konci byla - SPOILER zabila se ta tlustá nihlistická studentka, co byla zamilovaná do toho učitele KONEC SPOILERŮ - jenže ta její sebevražda byla tak jasná už od začátku, že mě tím ten film vytočil ještě víc, protože tohle je strašně ohrané klišé. Celý ten film si strašně hraje na art, ale absolutně to nefunguje, všechno to působí směšně a jako výkřiky do tmy. Myšlenka filmu je taková, že je všechno na hovno, celý svět je na hovno, neexistuje nic dobrého a já už jenom čekal, kdy ten film řekne, že by bylo úplně nejlepší, kdybychom se zabili, protože by to byla jediná cesta ven ze sraček, ale Kayeovi na to evidentně chyběly koule - ale zase by pak natočil kontroverzní film, co podporuje sebevraždy, to tady už dlouho nebylo. K realitě to ale má daleko, protože tohle je ukazuje až moc černě, bez jakéhokoli světlého momentu. Rozhodně to není žádná ukázka školní reality (tu ukazuje třeba film Mezi zdmi), na tu si to jenom hraje. Ve skutečnosti to je jenom nihilistický výlev pana režiséra, který by se s tím spíš měl léčit než točit film. V životě jsem tohle nikde nenapsal, ale z tohohle filmu to přímo kříčí. Zlaté Sám proti všem od Noého, které je taky negativní jak prase, ale na něm je aspoň znát, že ho točil někdo, kdo umí filmařinu. Tohle vypadalo jako od žáka střední školy. Naprostý odpad! a těch 82% nechápu. Asi je na ČSFD hodně nihilistů. ()

Kwaichi

Trochu extravagantný pohľad na problémy súčasnej spoločnosti zobrazujúci extrémnu, bezvýchodiskovú situáciu. Ale ako sa do nej človek dostane? Je to proces trvajúci nie dni, ani týždne, ale roky. Čím skôr sa vymaníme z nepriazne osudu, tým lepšie pre nás, no bez pomoci rodiny a priateľov to bude takmer nemožné. O to horšie ak žiadnych nemáme. ()

vykur!

"We all have problems, we all have things that we're dealing with some days we're better than others, some days we're not so great. Sometimes we have limited space for others." ()

C0r0ner

Hlavní postava byla příliš divná na to, abych se s ní mohl dostatečně ztotožnit, takže mi byly její osudy celkem lhostejné, což je ale vlastně to jediné, co se tomuhle filmu dá vytknout. A to ještě pouze z osobního hlediska. Jinak to byla parádně neobyčejná záležitost, která se jen tak něčemu nepodobá, a která mě velmi mile překvapila. 85% ()

sulimo

Dejte si dohromady všechny filmy, co jste kdy o středních školách v Americe viděli, přidejte si špetku taxikáře a půlku hlavní představitelky filmu Precious, jeden smutný kukuč Adriena Brodyho a má te tohle. Když na tu směsici čehosi koukáte, jste postaveni ještě před mnohem zásadnější problém než je pouhý fakt neoriginality filmu, ono se to totiž ze svého zahledění se samo do sebe, do své depresivnosti a kvazi emocionality zapomnělo dít, jen si to permanentně hraje (neúspěšně) na různé žánry a o mnoha (zbytečných) postavách a snaží se to pravděpodobně divákovi sdělit, že učit na střední v USA sucks, protože studenti jsou mother-fuckers a všichni včetně učitelů mají svoje issues. Jak originální, kdo by to byl čekal. Na konci jsem i pochopila, proč vybrali do týhle role Brodyho a jsem si docela jista, že jeho herecké schopnosti v tom roli nehrajou, respektive s tak nepřirozenými dialogy to snad ani zahrát nejde, on totiž málokdo dokáže udělat takový psí oči, aby z tohohle filmu udělal další stupidní a zbytečný tearjerker movie, jako je právě Adrien. I když poslední dobou by mě ještě napadlo obsadit Clooneyho, jehož kukuč psa z útulku byl v Descendants vskutku (ne)odolatelný, ale po tomhle....no kam se hrabe na Adriena. Takže až si, Adriene, jednoho krásného dne budeš číst mé komentáře, což děláš samozřejmě často, tak Ti zde gratuluji k tomu famóznímu prvenství nejstupidnějšího "pohledu týraného psa", co jsem ve filmu doposud viděla. Proč že jsem tomu vlastně dala dvě hvězdy? ()

zette

Vyborny film, ktery z casti mapuje problematiku americke mladeze. Adrien Brody v roli ucitele na stredni skole je velmi charismaticka osoba, ktera celemu filmu dava urcity rad. Zpracovani filmu, plne monologu ucitele a vkladane animace sice davaji urcity smysl, na me to ale pusobilo rusive a odvadelo to pozornost od velmi kvalitniho scenare. Lucy Liu se nehodi do role pedagogicke psycholozky. ()

Wormboy

Detachment je naliehava, mnohovstevna a predovsetkym fantasticka drama, ktora ma polapila hned v uvodnych sekundach. Na skodu veci, hoci chapem dovod preco tomu tak bolo, aj tak na moj vkus miestami Tony Kaye akoby az prilis tlacil na pilu. Preto aj moje hodnotenie nie je najvyssie. Kazdopadne, z mojej strany takmer absolutna spokojnost. 4,5/5* ()

campix

O méně kvalitních školách s nezvladatelnými studenty už toho bylo natočeno dost a dost. A i tak Oddělen vyniká. Nejenom stylem jakým je natočený. Chvilkami vypadá jako laciný televizní seriál, chvilkami jako dokument. Kamera je zajímavá, ale celkový dojem to nekazí. Spíše naopak, celkový dojem to umocňuje. Zároveň problém těchto škol je řešen, tak nějak více komplexně. Celkovou prohnilost amerického školství, prohnilost rodičů, kteří se nestarají o své děti a pak si to vybíjí na pedagogickým personálu a tak dále. Brody je skvělý a celý film vřele doporučuji. ()

Juto

Príbeh o učiteľovi, ktorý chce dosiahnuť zmenu. Veľmi dojímavý príbeh s niekoľkými zamotánimy dejovými líniami o skutočnom živote. Umožní vám zistiť, aký ťažký môže byť život pre dospievajúcich. 7/10 ()

BoXBe

Detachment je typický festivalový film pro noční filmové kluby na čt2, který se nedostane do distribuce, přestože přesně toto jsou ty filmy, na které by měla koukat většina těch, o kterých pojednává především. Ale nechám diváky, ať si to přeberou sami. Budu hodnotit atmosféru. A nejlépe přirovnáním k již prožité zkušenosti. Například s Magnolií, například s Norským dřevem (knihou), například s Melancholií nebo Crashem, i když tam už trochu jinak. Na tyhle si vzpomenu v první řadě, ale jinak bych směle Detachment postavil do čela jakéhokoliv filmového klubu. Za vyvolání emocí, které člověku nejsou příjemné, ale jsou mu hluboce vlastní. A Adrien Brody je třešnička na dortu, skvělý herec. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz