Na cestě - Série 10 (2010) (série)

Na cestě po Sedmiříčí (S10E01)

(epizoda)
Česko, 2010, 26 min

Režie:

Robert Valica

Miroslav Donutil (vypravěč), Jiří Bartoška (vypravěč)

S Jiřím Bartoškou a Miroslavem Donutilem za pastevci do širých kazašských stepí, do nedávno objeveného údolí hradů a na kopec, kde se prý potkává zemská energie s kosmickou... Sedmiříčí je historická oblast na jihovýchodě Kazachstánu, která je považována za kolébku kazašského národa. Právě zde byly nalezeny ostatky tzv. Zlatého muže – bojovníka pohřbeného s velkolepou a drahocennou výzbrojí. Zlé jazyky tvrdí, že byly objeveny zcela náhodou pod opilým traktoristou, který nedobrovolně opustil orající stroj. Nicméně regulérní archeologický výzkum datoval nález do čtvrtého století před naším letopočtem. Nejmalebnějším místem Sedmiříčí je bezpochyby kaňon Čaryn vytvořený stejnojmennou řekou v jinak fádní stepi. Voda si tam pohrála se skalisky a zformovala bizarní útvary připomínající hradní zříceniny. O kopci nedaleko vesničky Ungirtas zase stará derviška Bifatima tvrdí, že se tu setkává kosmická a zemská energie. Kdo věří a vstoupí, bude prý zbaven všech zdravotních neduhů. (Česká televize)

Paity

Na Kazachstánu vždycky obdivuji, jak tam někdo dokáže žít. Je to pro mě takový malý pozemský vesmír.... Proč? Tak málo lidí na tak obrovskou zemi. Dost skličující pocit. ()