Nevědomí

Oblivion: Nevedomí

Oblivion

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Mysteriózní

USA, 2013, 124 min

Velkolepá a ne úplně hloupá zápletka, v ní skromný příběh jednoho opraváře a v jeho osudu spousta "středně" nečekaných odhalení a zvratů. Film má zajímavý koncept, drží pěkně pohromadě, i přes možné menší nejasnosti nebije do očí stupiditou a důstojně přednáší plnokrevný sci-fi příběh s potenciálem k zamyšlení ve stylu Duncana Jonese. Omamné postapokalyptické scenerie a celkově vynikající audiovizuál se řadí k velkým plus. Možná občas trošku vyruší přepjaté emocionální zaměření, ale na konci se dočkáme jednoho z nejstylovějších "Fuck you" filmové historie! 8/10(16.4.2013)

Audiovizuální mašinérie pod taktovkou nadaného tvůrce, která ke konci dostává podpásovku v podobě průměrného scénáře. Na co ale většina ostatních uživatelů neprávem zapomíná je božský hudební podkres o francouzské kapely M83, jejichž rukopis je patrný od začátku do konce. New age sci-fi jako se patří.(24.4.2013)

Hloupost...ale krásná...a tak příjemně otupující...(6.5.2013)

Na akční film je to dost málo akční a na nějaký "inteligentní" sci-fi ála třeba Blade runner zase moc hloupý. Zejména na první půlku se docela hezky koukalo. Druhá "akční" půlka mě moc nebavila a konec je úplně debilní. Jinak Tom Cruise a jeho 52 klonů překvapivě zahrálo docela slušně. Ty další dvě krávy nic moc. Velkym lákadlem byl Morgan Freeman, ale ten se v celym filmu ukáže dohromady asi na 5 minut, takže to ani nestojí za řeč. Docela ještě ujde soundtrack od M83. 60%(15.5.2014)

Je to veľmi dobrý dobrodružný sci-fi film. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa niekoľko desiatok rokov potom, ako bolo ľudstvo napadnuté mimozemskou rasou, ktorá najprv zničila mesiac a síce niektorí tieto udalosti prežili, ale aj tak je planéta takmer úplne zničená a fungovanie civilizácie už nie je možné. Technik tu zo svojou manželkou majú na starosti ochranu čerpacích zariadení a menšie opravy, pričom už pomaly odpočítavajú dni, kedy sa im skončí služba a odídu na mesiac Titan za ostatnými, ale vplyvom niekoľkých udalostí si technik postupne uvedomuje, že nie je všetko tak, ako vyzerá a tak ho čaká mnoho problémov. Spracovanie ma ale skutočne veľmi milo prekvapilo, síce o nejakej výraznejšej originalite sa tu moc hovoriť nedá, nechýba tu množstvo klasických klišé a predsa len aj pár trochu hlúpejších situácií, ale aj tak sa to vydarilo. Už úvodné minúty zoznamovacie s celou situáciou získajú to správne čaro a síce to celé následne pôsobí dojmom, že sa tu toho vlastne ani moc nedeje, ale aj to mi sadlo. Pôsobí to tak príjemne normálne, bez nejakých výraznejších samoúčelných scén a následne už začnú pribúdať rôzne zaujímavé prvky, ktoré neboli použité prvýkrát, ale aj tak mi celé toto prevedenie príde relatívne originálne, dej aspoň z dlhodobého hľadiska nie je predvídateľný, takže sa síce všetky tie zvraty dajú nejaký čas predvídať, ale nikdy nie dlho, takže ma napríklad aj celkom prekvapilo, akým smerom sa začne dej uberať v druhej polovici a navyše vidno, že tvorcovia si na tom dali aj celkom záležať a pri tvorbe scenára aj zapojili rozum, čo je pri súčasných blockbusteroch takmer úplná výnimka a rovnako aj takéto dospelé prevedenie, som veľmi spokojný. Akcie tu moc nie je, ale je celkom slušná. Síce toto nie je môj štýl, takže ma akcia nedokázala strhnúť a napríklad tie rôzne situácie s lietajúcimi ozbrojenými strojmi mi už prišli skôr úsmevné, ale aj tak chválim, že tu tvorcovia nevyužívajú tie typické hlúpe teenagerské samoúčelné akcie, kde ide len o samé výbuchy a pády, ale akcia tu pôsobí v rámci deja prirodzene a navyše je aj dobre natočená., takže sa k nej staviam kladne. Herecké obsadenie je výborné, Tom Cruise tu opäť stvárňuje svoju štandardnú postavu, takže je to ten správny sympaťák, ktorému sa nedá nefandiť, bavila ma aj postava jeho kolegyne, poteší Olga Kurylenko, Morgan Freeman, ale nikto nesklame. Réžia a technická stránka sú výborné, v rámci blockbusterov sa jedná takmer o špičku, kvalitná vizuálna stránka, či už lokácie, efekty alebo aj rôzne stroje, ktoré pôsobia v rámci možností uveriteľne, ale osobne chválim hlavne to dospelé prevedenie a dokonca tu miestami fungujú aj emócie. A veľkým plusom je aj hudba, tá sa mi miestami veľmi páčila. Som veľmi prekvapený, ale len v dobrom. Tie americké blockbustery posledných rokov mi až na pár výnimiek prídu ako úplné infantilné braky, na ktoré sa dá pozerať len so silným sebazaprením a preto si aj málokedy nejaký pozriem, ale práve Oblivion medzi tých pár výnimiek rozhodne patrí. V rámci žánru rozumný príbeh, ktorý má prednosť pred trikovými sekvenciami, normálne postavy a prirodzená akcia, takto sa mi to páči a kiež by to bol americký štandard. 80%(22.7.2013)

• - Medzi platňami, ktorými sa Jack v jednej scéne prehrabuje, môžeme zazrieť platne skupín Conway Twitty (Next In Line), Duran Duran (Rio), Pink Floyd (The Wall), Blue Öysters Cult a Asia. (Kub_ees)

• - Väčšina filmu bola natočená na Islande, kvôli dennému svetlu, ktoré tam je k dispozícii takmer 24 hodín denne. Celkovo trvalo natáčanie 5 mesiacov. (Greenpeacak)

• - Natáčení probíhalo za použití tehdy nově vyvinuté kamery Sony CineAlta F65 a digitální kamery Sony F65 s 8K čipem. Výsledný obraz je sice v rozlišení 4K, ale díky komprimaci je ostrý a sytý. Oblivion je první film, který je na tuto kameru natočen. Druhým byl After Earth (2013). (Dr Lizal)