Nevědomí

Oblivion: Nevedomí

Oblivion

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Mysteriózní

USA, 2013, 124 min

Je to veľmi dobrý dobrodružný sci-fi film. Má celkom dobrý príbeh odohrávajúci sa niekoľko desiatok rokov potom, ako bolo ľudstvo napadnuté mimozemskou rasou, ktorá najprv zničila mesiac a síce niektorí tieto udalosti prežili, ale aj tak je planéta takmer úplne zničená a fungovanie civilizácie už nie je možné. Technik tu zo svojou manželkou majú na starosti ochranu čerpacích zariadení a menšie opravy, pričom už pomaly odpočítavajú dni, kedy sa im skončí služba a odídu na mesiac Titan za ostatnými, ale vplyvom niekoľkých udalostí si technik postupne uvedomuje, že nie je všetko tak, ako vyzerá a tak ho čaká mnoho problémov. Spracovanie ma ale skutočne veľmi milo prekvapilo, síce o nejakej výraznejšej originalite sa tu moc hovoriť nedá, nechýba tu množstvo klasických klišé a predsa len aj pár trochu hlúpejších situácií, ale aj tak sa to vydarilo. Už úvodné minúty zoznamovacie s celou situáciou získajú to správne čaro a síce to celé následne pôsobí dojmom, že sa tu toho vlastne ani moc nedeje, ale aj to mi sadlo. Pôsobí to tak príjemne normálne, bez nejakých výraznejších samoúčelných scén a následne už začnú pribúdať rôzne zaujímavé prvky, ktoré neboli použité prvýkrát, ale aj tak mi celé toto prevedenie príde relatívne originálne, dej aspoň z dlhodobého hľadiska nie je predvídateľný, takže sa síce všetky tie zvraty dajú nejaký čas predvídať, ale nikdy nie dlho, takže ma napríklad aj celkom prekvapilo, akým smerom sa začne dej uberať v druhej polovici a navyše vidno, že tvorcovia si na tom dali aj celkom záležať a pri tvorbe scenára aj zapojili rozum, čo je pri súčasných blockbusteroch takmer úplná výnimka a rovnako aj takéto dospelé prevedenie, som veľmi spokojný. Akcie tu moc nie je, ale je celkom slušná. Síce toto nie je môj štýl, takže ma akcia nedokázala strhnúť a napríklad tie rôzne situácie s lietajúcimi ozbrojenými strojmi mi už prišli skôr úsmevné, ale aj tak chválim, že tu tvorcovia nevyužívajú tie typické hlúpe teenagerské samoúčelné akcie, kde ide len o samé výbuchy a pády, ale akcia tu pôsobí v rámci deja prirodzene a navyše je aj dobre natočená., takže sa k nej staviam kladne. Herecké obsadenie je výborné, Tom Cruise tu opäť stvárňuje svoju štandardnú postavu, takže je to ten správny sympaťák, ktorému sa nedá nefandiť, bavila ma aj postava jeho kolegyne, poteší Olga Kurylenko, Morgan Freeman, ale nikto nesklame. Réžia a technická stránka sú výborné, v rámci blockbusterov sa jedná takmer o špičku, kvalitná vizuálna stránka, či už lokácie, efekty alebo aj rôzne stroje, ktoré pôsobia v rámci možností uveriteľne, ale osobne chválim hlavne to dospelé prevedenie a dokonca tu miestami fungujú aj emócie. A veľkým plusom je aj hudba, tá sa mi miestami veľmi páčila. Som veľmi prekvapený, ale len v dobrom. Tie americké blockbustery posledných rokov mi až na pár výnimiek prídu ako úplné infantilné braky, na ktoré sa dá pozerať len so silným sebazaprením a preto si aj málokedy nejaký pozriem, ale práve Oblivion medzi tých pár výnimiek rozhodne patrí. V rámci žánru rozumný príbeh, ktorý má prednosť pred trikovými sekvenciami, normálne postavy a prirodzená akcia, takto sa mi to páči a kiež by to bol americký štandard. 80%(22.7.2013)

A MŮŽE LÉPE UMŘÍT MUŽ NEŽ NEBEZPEČÍM V BOJI, ZA SVATÝ POPEL OTCŮ SVÝCH, ZA OLTÁŘ BOHŮ, VLAST SVOJI?..... /// Hezký! Tom si to na mopedu dalšího tisíciletí sviští pouští mezi loděma a atomovejma ponorkami, pak tasí tu svou vymakanou kosmickou bouchačku a já má pocit, že mi něco dlouho chybělo! (hoď se do klidu… sci-fi vole, žádný prasárny…) Na konci zase vím, že tohle nebude snímek pro budoucí generace, páč těch futuristickejch myšlenek tady moc není, ale že se jedná o takovou sci-fi pohádku s krásnejma vobrázkama a pastvou pro uši, o tom, kterak Jack Harper hledal cestu domů. Hloupost? Ale hezky udělaná! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Vopravoval jsem auto a najednou na mě vlítl chlap, co vypadal jako já. (…hmm, možná by pomohlo, kdybys přestal hulit…) 2.) Páč miluju filmy, který točí frajer vod reklamy! 3.) Thx za titule ,,petkaKOV“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(24.7.2013)

Od začátku průhledné (i když zásadní zvrat potěší), nicméně atmosféricky velmi funkční designové postapo, které se sice nedokáže dostat ze stínu Tron: Legacy (hudebně k němu vyloženě odkazuje) a také je z něho velmi cítit Moon (který je samozřejmě drtivě lepší ve všech myslitelných směrech), ale zábavu dokáže poskytnout parádní. Cruise je i v 50 letech cool a film táhne hereckým charisma i fyzickým nasazením. V zásadě s tím filmem mám jediný problém, který mám s naprostou většinou letošních blockbusterů - je škoda, že není o něco málo chytřejší...(28.7.2013)

Příběh, který už jsme sice několikrát viděli, ale podaný čistě, odlehčeně, z velké části velmi komorně a hlavně s tak dokonalým audiovizuálem, že jsem prostě spokojená a po dlouhé době mě zase někdo dokázal přesvědčit, že sci-fi stále žije.(10.12.2013)

Špičková sci-fi nádielka, ktorá vo svojej podstate milostného príbehu možno nenesie toľko originality ako celok, ale najmä nápaditý námet poprieť nemožno. Science fiction vo filme už dávno nie je také terno ako kedysi, keď stačilo k slušnému blockbusteru zopár emzákov a slušný rozpočet. Vymyslieť fungujúci a k tomu inovatívny scenár dá zabrať aj tým najskúsenejším majstrom pera. Kosinski potvrdil, že je vizionár a rozporuplných reakciách jeho režisérskej prvotiny dokazuje, že s ním môžme rátať aj do budúcna. Na základe traileru som očakával bohapustý popcorn s nadupanými efektami a vyčačkanými hi-tech motívmi. Toto všetko síce Oblivion splnil, ale takisto je v ňom zachytený kus ľudskosti a Kosinski mu vdýchol dušu. Pestrá paleta nečakaných zvratov sa postará o nejedno prekvapenie a film má tak počas celých dvoch hodín brutálny spád, kolosálne efekty to celé umocňujú a k tomu vás strhne jedinečný burácajúci hudobný podklad. Malé množstvo postáv dáva priestor na vyjadrenie charakterov postáv, ktoré majú čo povedať k hlavnej myšlienke filmu. Priestor tak dostávajú naprezentáciu aj herci, ktorí podali veľmi solídny výkon. Cruise sa v podobných filmoch už osvedčil a predviedol, že popri všetkých adrenalínových kúskoch zvláda aj tie herecké, prekvapila Olga Kurylenko. Zároveň zamrzí malý priestor pre Freemana, no ten si to v závere vynahradí. Možno je moja piata hviezdička trošku nadhodnotená, ale čo narobím, keď mám pre tento žáner slabosť a takáto pecka sa vidí v súčasnosti tak raz-dvakrát ročne? 90%.(4.2.2014)

• - Na konci filmu ve vzpomínkách Jacka Harpera (Tom Cruise) je vidět, jak odpojil spánkový modul od zbytku lodi, a černá skříňka stále nahrávala zvuky z kabiny. Jenže ve filmubylo k vidění, že černou skříňku našli ve vraku spánkového modulu, takže nemohla nahrávat, co se dělo po odpojení. (Thommy91)

• - Kokpit lietadla a rozloženie v ňom (pedále, joystick) bolo špeciálne upravené na veľkosť Toma Cruisa (Jack Harper). (Greenpeacak)

• - V snímke môžeme nájsť odkazy na viaceré známe snímky, ako napríklad na sci-fi Deň nezávislosti (1996), Vojna svetov (2005), Matrix (1999) či Wall-E (2008) a okrem iných filmov aj na Planétu opíc (1968) či King Kong (1933). (MikaelSVK)