Dobyvatelé ztracené pravdy

• USA Destination Truth (více)

Dokumentární reality seriál, jehož hlavní představitelem je Josh Gates. V každé epizodě se vyšetřovatelé začnou zajímat o zprávy o neznámých tvorech, které někde někdo zpozoroval. Gates se pak se skupinou svých kolegů vydává na místa po celém světě, kde začnou vyšetřovat pomocí výslechů svědků, prověřování všech dostupných důkazů a průzkumu místní historie. Později se pak vydávají přímo do terénu, většinou po setmění, aby se pokusili získat důkaz o existenci tajemného a legendárního tvora, po kterém zrovna pátrají. Jakýkoliv materiál či důkaz následně posílají nezávislým expertům, do laboratoří nebo vědeckých pracovišť k dalším analýzám a ověření.

Epizody:
5. Mamlambo a Tokoloshe (Mamlambo/Tokoloshe) 15. 7. 2012
6. Lobizon a Pombero (El Lobizon/El Pombero) 21. 7. 2012
2. série
1. Sněžný muž (Yeti) 22. 7. 2012
2. Strašidelný ostrov a Olgoj Chorchoj (Haunted Island & Devil Worm) 28. 7. 2012
3. Opičí muž a dinosaur z bažin (Wild Man & Swamp Dinosaur) 29. 7. 2012
6. Chullachaqui/Bermuda Triangle (Chullachaqui/Bermuda Triangle) 2. 3. 2014
7. Haunted Lost City/Thunderbird (Haunted Lost City/Thunderbird) 8. 3. 2014
8. Werewolf/Africa Monster (Werewolf/Africa Monster) 9. 3. 2014
9. The Bhutan Yeti (The Bhutan Yeti) 15. 3. 2014
10. Ghosts of Masada/The Leprechaun (Ghosts of Masada/The Leprechaun) 16. 3. 2014
11. Ghosts of the Great Wall/Israeli Mermaid (Ghosts of the Great Wall/Israeli Mermaid) 22. 3. 2014
12. The Jersey Devil/The Yeren (The Jersey Devil/The Yeren) 23. 3. 2014
13. Haunted Mining Town/The Taniwha (Haunted Mining Town/The Taniwha) 29. 3. 2014
14. Ghost of Petra/The Lizard Man (Ghost of Petra/The Lizard Man) 30. 3. 2014
15. Spirits of Easter Island/The Moa (Spirits of Easter Island/The Moa) 5. 4. 2014
4. série
1. Poltergeists of Pompeii/Nandi Beast (Poltergeists of Pompeii/Nandi Beast) 6. 4. 2014
2. Spirits of Angkor Wat/Canadian Lake Monster (Spirits of Angkor Wat/Canadian Lake Monster) 12. 4. 2014
3. Ghosts of Haboro/Mngwa (Ghosts of Haboro/Mngwa) 13. 4. 2014
4. Ghost Fleet/Japanese River Monster (Ghost Fleet/Japanese River Monster)
5. Siberian Snowman (Siberian Snowman) 20. 4. 2014
6. Ghosts of Menengai Crater/Kalanoro (Ghosts of Menengai Crater/Kalanoro) 26. 4. 2014
7. Haunted Island Ruins/Moroccan Succubus (Haunted Island Ruins/Moroccan Succubus) 27. 4. 2014
8. Guam Zombies/Fangalobolo (Guam Zombies/Fangalobolo) 3. 5. 2014
9. Live from Ireland: The Search for the Banshee Ghost (Live from Ireland: The Search for the Banshee Ghost) 4. 5. 2014
10. Haunted Island Prison/Ucumar (Haunted Island Prison/Ucumar) 10. 5. 2014
11. Sandstorm Spirits/Cerro Azul Monster (Sandstorm Spirits/Cerro Azul Monster) 11. 5. 2014
12. Jungle Temple Ghosts/Namibian Night Stalker (Jungle Temple Ghosts/Namibian Night Stalker) 9. 12. 2012
13. Thai Tree People/Aiya Napa Monster (Thai Tree People/Aiya Napa Monster) 18. 5. 2014
14. Ghosts of Antarctica (Ghosts of Antarctica) 24. 5. 2014
5. série
1. Vietnam's Bigfoot (Vietnam's Bigfoot) 25. 5. 2014
2. Return to the Haunted Forest/Belize Goblin (Return to the Haunted Forest/Belize Goblin) 31. 5. 2014
3. Ghosts of Cannibal Village/Kapre (Ghosts of Cannibal Village/Kapre) 1. 6. 2014
4. Alien Invaders/Swedish Lake Monster (Alien Invaders/Swedish Lake Monster) 7. 6. 2014
5. Spirits of Tikal/Creature from the Black Lagoon (Spirits of Tikal/Creature from the Black Lagoon) 8. 6. 2014
6. Vampire Monsters/Island Of The Damned (Vampire Monsters/Island Of The Damned) 14. 6. 2014
7. Hanging Coffins/Kazakh Monster (Hanging Coffins/Kazakh Monster) (oficiální text distributora)

Zeck

Hodně zdejších lidí si stěžuje, že v tomto investigativním dokumentu ve kterém se tvůrci zaměřují na záhadné monstra, legendy a paranormální jevy, se téměř neobjevují žádné "důkazy". Právě to je paradoxně nejlepší známka pro celý pořad. Jistě, můžete si pustit jiné varianty pořadů s podobnou tématikou, kterými je v současnosti doslova zaplavené celé americké televizní vysílání, a které vám ty šokující nahrávky paranormálních jevů milerády představí. Bohužel vám už nikdo neřekne, že si ty důkazní materiály tak nějak zfalšovali sami tvůrci pořadu v trikovém oddělení jejich studia. Takže máte na vybranou, buďto budete hltat profesionálně vytvořené hoaxy, které určitým druhům pořadů pomáhají přežívat v tomto nemilosrdném konkurenčním prostředí, nebo vsadíte na Destination Truth, který má natolik silné producenty, že už hezkou řádku let přežívá a přitom přináší jen ždibečky šokujících nahrávek. V tomto pořadu pravidelně vítězí zdravý rozum v podání Joshe Gatese, který si udržuje patřičný odstup, zdravý rozum a umí rozeznávat, že po něm nejde mimozemšťan, duch nebo monstrum, ale že jen zavadil o větev a kolem zrovna proběhla srna. Jistě, i tento pořad občas zavádí divácky atraktivní prvky, kdy například zbytečně vyhrocuje noční pátrání uměle budovaným napětím, ale troufám si říct, že tím jeho manipulace s divákem končí, což je u podobných projektů naprosto nevídané. Pořad je úžasně cestopisný, vydává se snad do všech končin světa, ze kterých přináší i jiné informace než jen přikreslené povídačky domorodého obyvatelstva. Obsahuje i vtipné momenty hlavně díky sympaťákovi Gatesovi a je to taková zábavná oddychovka, při které se dokonale vypne mozek a relaxuje. Zdejší hodnocení je zcela zkreslené, tyto pořady jsou ve světě na denním pořádku a do ČR klasicky dorazila první vlašťovka až s desetiletým zpožděním. Není se tedy čemu divit, když jí čeští konzumní diváci klasicky odsoudí po deseti minutách k smrti, ačkoliv je ze zahraničního ptactva možná ta nejlepší a nejvěrohodnější ze všech. No co na plat, Destination Truth mě dostal a hrdě si ho zařazuji do oblíbených pořadů, a to ne ani tak proto, že by mě zaujaly ty "paranormální jevy", ale proto, že je to zkrátka jeden z mála pořadů, který je vyšetřuje a nepotřebuje manipulovat s divákem aby ho zaujal. 90% ()

Tom_Lachtan odpad!

jakožto člověku, kterému není termín kryptozoologie úplně neznámý, musím říct, že tenhle pseudodokumentární cyklus má minimální kvalitu. Jak najít tvory které po desítky let nikdo nenašel? Přeci hledat je jednu noc s bandou lidí na jednom místě, ne? Jediné plus vidím v seznámení s mýty opředenými, s největší pravděpodobností neexistujícími tvory a autorovu sebeironií ______ Ne, při občasném sledování musím říct jen, že se jedná o nehoráznou zhovadilost, odpad! ()

LiVentura odpad!

To je taková kokotina, všem nedoporučuji!!! Banda neschopných budižkničemů, kteří mají jen techniku, dvě histerky na palubě a akorát tak dokáží onu mystickou pověst pohanit a zhnusti druhým.. ne ne, Američany k tomuto nepouštět! ()

JosefGruber

To aby se člověk bál po setmění vyjít z baráku. Každý díl stejný. Pobíhají někde po tmě s termovizníma kamerama, pokaždé někdo vidí něco, co tam nikdy nebylo a hraje hérečku. Závěrečné potvrzení příšery na základě prasklý větve v lese je neuvěřitelný. 1-2*, tv ()

Mariin odpad!

Skupina darmošlapů, která má techniku (nikoliv však rozum a soudnost), žvaní o tzv. kryptozoologii.. Tohle snad může zaujmout jen malé děti nebo úplné vymaštěnce. ()

honajz

Některé díly jsou vyloženě hloupé, jiné alespoň něco skutečně objeví, ale celkově je to příjemně zábavné. Ta snaha dělat, že jako fakt chceme odrušit vše o duchách, ale přitom každý prd na záznamu děláme, že nejde vysvětlit, prostě je to legrace. Ta holčina, co je vždycky tak upřímně vyděšená, ta taky často pobaví. A na druhou stranu nutno říct, že v seriálu navštívíme zajímavá místa a lokace (Pompeje, Queen Mary, Keňu apod.) a dozvíme se nějaké urban legends, ale i hrstku historických zajímavostí. ()

Earl_23

Podle hodnocení u nás poměrně nedoceněný pořad. V zámoří to vidí už trošku jinak. Mě Destination Truth ohromně baví, protože se zabývá skvělými tématy, při kterých někdy tuhne krev v žilách. Vážně mnohdy parádní podívaná. Zároveň je super, že Gates a spol. nejsou za každou cenu zapálení lovci paranormální jevů a všech těch nestvůr a udržují si patřičný odstup a naopak baví diváky vtípky. "Pravdivé" Akta X mají hodně do sebe! ()

Korbitch odpad!

Jak je vůbec možný, že na tohle dá někdo prachy??! Bla, bla, bla bigfoot, bla, bla, bla lochneska, bla, bla, bla vodník česílko.... V životě tahle banda podvodníků nic nenatočila. Chodit v noci po lese a dělat, že něco chodí kolem, to umí každý kretén. Jestli tomuhle někdo věří, má IQ plesnivého sýra s olivou. NEJHLOUPĚJŠÍ "DOKUMENT" VŠECH DOB EVER!!! ()

UncleG odpad!

Vydáme se "tam a tam" hledat bájné zvíře "to a to". Řekne si skupina imbecilů obecných, vedená královským monstribecilem, jenž se prohlašuje za vědce. Po vzoru Blair Witch projektu si namíří kamery do ksichtu, každý imbecil zvlášť po jedné infra-ksichtovce. A pak jako divoký skauti prolejzaj les v noci, podělaný až za ušima, když znenadání hejkne vejr. "Co to bylo? Co to bylo?" křičí panicky a vejraj kolem sebe do tmy. Pak náhle přeběhne po cestě veverka nebo se mezi stromy mihnou světla náklaďáku. Naši hrdinní debílci někam utíkají. Nevíme proč. Kamera se třese. "Viděli jste to?" křčí někdo. "Jako kdyby támhle za kopcem..." Ráno pak objeví bobky lenochoda třípstého a kosti z chcíplý kočky a dělají z toho věděcký závěry. A když svoje světoborný poznatky ukážkou někomu, kdo alespoň trochu rozumí bioologii, výsledek zní: "tak pardón, ale jsme přesvědčeni, že nám náš cíl unikl jen o vlásek..." Tak to sorry. Ale hrajte si dál, dětičky... ()

Dr. Hawkeye

Banda matláků jede "pátrat" po nějaké záhadě. A je celkem jedno, jestli jde o duchy egyptských faraonů, transylvánské vlkodlaky nebo podobné potvory, protože scénář je vždy stejný. Investigativní rozhovor s "očitými" svědky, následné utáboření v lesích/džungli/poušti, vyčkání do noci, následné pobíhání lesem/džunglí/poušti s noktovizorem, sem tam nějaká lekačka a po jedné noci (!) se sbalí a vrací se do Kalifornie, aby na natočených/nahraných záznamech rozklíčovali, co že je to vlastně v té tmě vyděsilo k posrání. Nuda, nuda, nuda... ()

halogenka odpad!

Banda nesympatických křupanských idiotů (tu holku tam mají jako otloukánka nebo jako konkubínu?) se vydává hledat urban a village legends. Vždycky najdou úplné hovnajs, což se snaží omluvit špatnou technikou nebo povětrnostními vlivy. Největší vzrůšo je, když se parta ztratí, pohne se větev anebo jim nad hlavou proletí netopýr. Vskutku pekelná hovadina. ()

Jigy

Podle mě skvěla záležitost. Mám rád zády a tajemno. Snaha objasnit a hledat důkazy u známýcj mítů se mi líbí a i přesto, že se mi zdá, že občas vaří z vody mě některé díly přesvědčili o tom. Honění duchů po stalér hornickém městěčku v Chile a v Černobylu byly vážně tealistické. Horší to je se stopováním tajemných příšer. Ale přes to skvělý pořad, který doporučuji a nechápu jeho hodnocení. ()

rakovnik

Zpočátku zajímavé počin, když jsem ale po několika dílech zjistil, že jsou formálně téměř totožné: někam dojedeme, ukážeme trochu cestopisu a jací jsme dobrodruzi, strávíme noc s technikou na tajemném místě, alespoň jednou vyjekneme, že se "něco" děje a pak odjedeme do LA, kde nám "experti" na paranormální jevy řeknou "to je ale pěkný důkaz", nebo "to nic není" a jedeme dál. Takže když odmyslím "lov duchů", zůstane zajímavý cestopis po místech opředených legendami, která byste jinak nejspíše nenavštívili. ()

Nach

Zajímavě pojaté a napínavě zpracované. To jsou hlavní klady této reality-TV, jejíž epizody často nic moc nepřinesou, ale díky zmíněné metodě jsou všechny díly zajímavé. Ovšem já vyhledávám hlavně ty duchařsky zaměřené, neboť - jak jste si zřejmě někteří sami všimli - ty mají těch podivností a zachycených nevysvětlitelných úkazů dvakrát tolik. Nehledě na až hororovou atmosféru. 75% ()

animaxis

Jediné co tomuto dokumentárnímu seriálu mohu vytknout jsou scény, ve kterých se ukáže co bude za půl minuty jen aby jsme to jako diváci nevypínali. To mi někdy i dost kazilo zážitek. Ale jinak je to fajn dokument který si někdy pustím na zahnání nudy. Pokud tam zrovna někdo nedělá hysterku tak je to moc fajn. Z některých dílů mi běhal mráz po zádech a to jsem taky od tohoto seriálu čekal. ()

mr.filo

Trapně manipulované. Scéna je zabíraná plno kameramany a ještě statickými kamerami, jen aby nám nic neuniklo... ale když se něco stane, tak vidíme vyděšené tváře, místo aby ukázali to co se stalo, např. sfouknutí svíčky. ()