İki Dil Bir Bavul

• USA On the Way to School
všechny plakáty

IvyH

Mladý turecký učitel Emre je státem poslán vyučovat na základní školu do malé kurdské vesnice. Děti ve třídě však neumí mluvit turecky a Emre zase kurdsky. Dokument zachycuje roční "soupeření" dvou jazyků na jednom místě, tvůrci se však přitom vyhýbají jakémukoli hodnocení práce učitele či snahy dětí. Není zde žádný voiceover či rozhovory s účinkujícími, Emre nám své pocity sděluje přes jeho telefonáty matce, ze kterých vyznívá jeho beznadějnost, ale i trpělivost s dětmi. Z asi třiceti dětí ve třídě (a vlastně i v celé škole) pak blíže sledujeme čtyři z nich, jejich pokroky v turečtině i jejich první pokusy psát a číst. Nelze popsat všechny motivy, které jsou v dokumenty obsaženy; prostředí kurdské vesnice, cizí jazyk, chudoba obyvatel a samotný přístup dětí a učitele dělá z filmu neobyčejnou sondu nejen do vzdělávacího procesu Turecka, ale i do kurdské otázky... Z debaty s režisérem jsem se dozvěděla, že z dokumentu byla vystřižena například scéna, ve které turecký učitel mlátí jedno dítě po hlavě knížkou, vystřiženy byly i všechny záběry, na kterých je vidět, že spousta dětí chodí do školy bosky. Většina dětí film nemohlo zhlédnout, protože dosud neumí turecky. Jeden z hlavních dětských protagonistů se z vesnice odstěhoval a nyní pracuje na bavlnovém poli. Avšak právě bez těchto scén a dalších informací si dokument zachovává své, dejme tomu pozitivní, vyznění. ()