poster

Konkurenti

 • USA

  Glengarry Glen Ross

Drama

USA, 1992, 100 min

Režie:

James Foley

Scénář:

David Mamet (scénář, divadelní hra)

Střih:

Howard E. Smith
(další profese)
 • Faye
  ****

  Slovo „Fuck“ a jeho obměny se vyskytují ve filmu tolikrát, že by mohl vzniknout mylný dojem, že si s ním angličtina vystačí, pravda pokud občas přidá i „shit.“ A přitom se jedná o opravdu brilantní dialogy i monology ... „ Na něco netrpělivě čekáme nebo se ohlížíme zpátky. Tak to je. Takový je náš život. A čeho se tak bojíme? Prohry. A čeho ještě? Že zkrachuje banka, onemocníme, že manželka zahyne v letadle? Že se zhroutí trh s akciemi? Co z toho se vyplní? Nic. Stejně se bojíme toho či onoho. Proč?“ K tomu herecká parta, která zaslouží jen mé nejvyšší uznání. A to vše v tvrdém konkurenčním boji špinavého byznysu, kde obstojí jen ten kdo dokáže prodat i největší „shit“. „It's a fucked-up world.“(23.8.2006)

 • xxmartinxx
  ****

  Gordon Gekko by se v téhle společnosti ani nedostal ke slovu, protože Al Pacino by ho umlčel jediným pohledem.(20.4.2012)

 • Oskar
  ****

  Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. David Mamet si všiml dramatického potenciálu profese marketéra, které jsem se sám svého času věnoval (šlo o jiné zboží, ale stejný princip) a tato zkušenost mi trochu znesnadňuje snahu dívat se na film jako na metaforu něčeho většího za zdmi call centra, kde se převážně odehrává. Umění přesvědčit klienta o něčem, co nepotřebuje, že bez toho nemůže žít, je převážně konverzační a takový je logicky i film. Často opakované pochybnosti, nakolik mohla či nemohla režie zdynamizovat Mametovu hru, velkoryse nechám stranou, protože ta hra je zkrátka dobrá. Každý z konkurentů má vlastní metodu přesvědčování. Někdo vsadí na stylizaci "řeknu vám to narovinu", někdo na roli spikleneckého přítele rodiny; někdy se vyplatí uplatnit nesmlouvavou autoritu a jindy citové vydírání, to už podle nátury prodejce i vytipovaného klienta. Al Pacino a Jack Lemmon tohle vystihli, jako by jakživi nedělali nic jiného, a z obsazení proto trochu vyčnívají. Pouze je totiž vidíme i "v terénu". Alan Arkin, Ed Harris a Kevin Spacey řeší převážně interní trable , přičemž na sobě navzájem uplatňují profesní přesvědčovací návyky. Vzásadě filmu zazlívám jen dvě věci - 1.) kdyby vynechal alespoň polovinu fuckování ve všech pádech, byl by o pěkný kus kratší a stravitelnější, 2.) čekal jsem nějakou fatálnější pointu. 80%(15.2.2011)

 • Le_Chuck
  *****

  7 Angry Men. Strhujúcich 100 minút milimetrovej réžie a toho načistejšieho herectva. Jediné výtka ide na, nie až taký silný záver. 90%(20.11.2011)

 • Flipper
  ***

  Hrozne pomalý rozbeh, no asi po 40 minúte filmu, začne fuckovské peklo a zaujímavá dráma je na svete. Dog eat dog svet, zobrazení v prevedení pracovníkov realitky, s hviezdnym hereckým obsadením u vás vyvolá zmiešané pocity. pocity humusu, lakomosti a zvrátenej morálky. Herecké výkony Lemona mali byť ocenené oskarom určite a skvelý Al Pacino tu tiež sedel veľmi dobre. Spacey však nedostal dosť priestoru, čo je možno škoda, ale keby sa film ešte viac pretiahol asi by už riadne nudil. O tomto spôsobe života drsných fuckujúcich američanov (Harris najprv Pacina vyfuckoval a polhodinu prišiel akoby nič) mi však je cudzí, náramne odpudzjúci a ostáva mi len vrtieť hlavou, čo sa to v tej amerike ešte stále deje, preto aj pre určite veľkú kvalitu filmu dávam lepšie 3 hviezdy.(16.9.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace