Konkurenti

Glengarry Glen Ross

USA, 1992, 100 min

James Foley

David Mamet (scénář, divadelní hra)

Howard E. Smith

Scénografie:

Jane Musky

Bezvýchodná atmosféra, skvělí herci a spousta fuckování.(15.6.2013)

• Revanx

Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete.(22.2.2009)

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. David Mamet si všiml dramatického potenciálu profese marketéra, které jsem se sám svého času věnoval (šlo o jiné zboží, ale stejný princip) a tato zkušenost mi trochu znesnadňuje snahu dívat se na film jako na metaforu něčeho většího za zdmi call centra, kde se převážně odehrává. Umění přesvědčit klienta o něčem, co nepotřebuje, že bez toho nemůže žít, je převážně konverzační a takový je logicky i film. Často opakované pochybnosti, nakolik mohla či nemohla režie zdynamizovat Mametovu hru, velkoryse nechám stranou, protože ta hra je zkrátka dobrá. Každý z konkurentů má vlastní metodu přesvědčování. Někdo vsadí na stylizaci "řeknu vám to narovinu", někdo na roli spikleneckého přítele rodiny; někdy se vyplatí uplatnit nesmlouvavou autoritu a jindy citové vydírání, to už podle nátury prodejce i vytipovaného klienta. Al Pacino a Jack Lemmon tohle vystihli, jako by jakživi nedělali nic jiného, a z obsazení proto trochu vyčnívají. Pouze je totiž vidíme i "v terénu". Alan Arkin, Ed Harris a Kevin Spacey řeší převážně interní trable , přičemž na sobě navzájem uplatňují profesní přesvědčovací návyky. Vzásadě filmu zazlívám jen dvě věci - 1.) kdyby vynechal alespoň polovinu fuckování ve všech pádech, byl by o pěkný kus kratší a stravitelnější, 2.) čekal jsem nějakou fatálnější pointu. 80%(15.2.2011)

Skvostné konverzační psycho/drama! Všichni aktéři geniální, Lemmon jim však vládne a předvádí jednu z nejúchvatnějších hereckých kreací, které jsem kdy spatřil. 85%(17.5.2011)

Celý film se odehrává prakticky jen ve dvou lokacích a stojí a padá na dialozích herců. Obsazení je výborné a na tak malém prostoru krásně vyniknou právě ty propracované dialogy.(6.2.2010)

• - Anglické slovo "fuck" a jeho odvozeniny zazní ve filmu celkem 138krát. Slovo "shit" a jeho odvozeniny zazní ve filmu celkem 50krát. (becki_tu)

• - Behom natáčania filmu ho herci nazývali Death of a Fuckin' Salesman. (Flipper)

• - Herci, kteří zrovna nemuseli být v době natáčení na place, se chodili dívat na herecké výkony svých kolegů. (becki_tu)