Konkurenti

Glengarry Glen Ross

USA, 1992, 100 min

James Foley

David Mamet (scénář, divadelní hra)

Howard E. Smith

Slovo „Fuck“ a jeho obměny se vyskytují ve filmu tolikrát, že by mohl vzniknout mylný dojem, že si s ním angličtina vystačí, pravda pokud občas přidá i „shit.“ A přitom se jedná o opravdu brilantní dialogy i monology ... „ Na něco netrpělivě čekáme nebo se ohlížíme zpátky. Tak to je. Takový je náš život. A čeho se tak bojíme? Prohry. A čeho ještě? Že zkrachuje banka, onemocníme, že manželka zahyne v letadle? Že se zhroutí trh s akciemi? Co z toho se vyplní? Nic. Stejně se bojíme toho či onoho. Proč?“ K tomu herecká parta, která zaslouží jen mé nejvyšší uznání. A to vše v tvrdém konkurenčním boji špinavého byznysu, kde obstojí jen ten kdo dokáže prodat i největší „shit“. „It's a fucked-up world.“(23.8.2006)

Gordon Gekko by se v téhle společnosti ani nedostal ke slovu, protože Al Pacino by ho umlčel jediným pohledem.(20.4.2012)

Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají. David Mamet si všiml dramatického potenciálu profese marketéra, které jsem se sám svého času věnoval (šlo o jiné zboží, ale stejný princip) a tato zkušenost mi trochu znesnadňuje snahu dívat se na film jako na metaforu něčeho většího za zdmi call centra, kde se převážně odehrává. Umění přesvědčit klienta o něčem, co nepotřebuje, že bez toho nemůže žít, je převážně konverzační a takový je logicky i film. Často opakované pochybnosti, nakolik mohla či nemohla režie zdynamizovat Mametovu hru, velkoryse nechám stranou, protože ta hra je zkrátka dobrá. Každý z konkurentů má vlastní metodu přesvědčování. Někdo vsadí na stylizaci "řeknu vám to narovinu", někdo na roli spikleneckého přítele rodiny; někdy se vyplatí uplatnit nesmlouvavou autoritu a jindy citové vydírání, to už podle nátury prodejce i vytipovaného klienta. Al Pacino a Jack Lemmon tohle vystihli, jako by jakživi nedělali nic jiného, a z obsazení proto trochu vyčnívají. Pouze je totiž vidíme i "v terénu". Alan Arkin, Ed Harris a Kevin Spacey řeší převážně interní trable , přičemž na sobě navzájem uplatňují profesní přesvědčovací návyky. Vzásadě filmu zazlívám jen dvě věci - 1.) kdyby vynechal alespoň polovinu fuckování ve všech pádech, byl by o pěkný kus kratší a stravitelnější, 2.) čekal jsem nějakou fatálnější pointu. 80%(15.2.2011)

7 Angry Men. Strhujúcich 100 minút milimetrovej réžie a toho načistejšieho herectva. Jediné výtka ide na, nie až taký silný záver. 90%(20.11.2011)

Hrozne pomalý rozbeh, no asi po 40 minúte filmu, začne fuckovské peklo a zaujímavá dráma je na svete. Dog eat dog svet, zobrazení v prevedení pracovníkov realitky, s hviezdnym hereckým obsadením u vás vyvolá zmiešané pocity. pocity humusu, lakomosti a zvrátenej morálky. Herecké výkony Lemona mali byť ocenené oskarom určite a skvelý Al Pacino tu tiež sedel veľmi dobre. Spacey však nedostal dosť priestoru, čo je možno škoda, ale keby sa film ešte viac pretiahol asi by už riadne nudil. O tomto spôsobe života drsných fuckujúcich američanov (Harris najprv Pacina vyfuckoval a polhodinu prišiel akoby nič) mi však je cudzí, náramne odpudzjúci a ostáva mi len vrtieť hlavou, čo sa to v tej amerike ešte stále deje, preto aj pre určite veľkú kvalitu filmu dávam lepšie 3 hviezdy.(16.9.2008)