poster

Finanční krize

 • USA

  Inside Job

 • Slovensko

  Zo zákulisia krízy

  (festivalový název)

Dokumentární

USA, 2010, 120 min

Hudba:

Alex Heffes
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • becki_tu
  *****

  Odborný a komplexní dokument, který objasňuje příčiny vzniku finanční krize v USA, podložený spoustou grafů, názory ekonomů a někdy až neuvěřitelnými výpověďmi lidí, kteří byli do celé téhle pyramidové finanční hry více či méně zapleteni. Opravdu nemám slov. Zapomeňte na levičáckého Moorea, dokumentům teď vládne Ferguson. Lidem zajímajících se o ekonomiku a politiku doporučuju bez váhání, ostatní se partně budou ztrácet v ekonomických pojmech. 90%(10.4.2011)

 • Jellini
  ***

  Bohužel je tento dokument očividně jednostraně zaujatý. Možná, že veškeré podané informace jsou pravdivé, způsob podání je však příliš ukazující a definitivní, až to člověka odrazuje od sledování a "braní dané situace vážně". A zároveň je trochu moc rychlý a schematický, dokument vůbec nenechává divákovi čas se zamyslet a něco si zapamatovat.(28.11.2011)

 • Jansen
  ***

  Dokument je to celkem zdařile udělaný :) On v podstatě ani nelže, jenom skutečnost místy mírně manipuluje. Otázka je, jak to hodnotit. V podstatě všechny informace, co v Inside Job zazněly, vychází ze skutečnosti a z toho, co se stalo. Problém nastane, když se začnou ptát: „Jak se to stalo?“ Ono to v padání tvůrců vyznívá, tak že za krizi může nezodpovědný trh a vláda byla (chudinka) korumpována a nemohla tak, sic se snažila, trhu pomoci. Ale málo je už zdůrazněno že Fannie a Freddie byly projekty, které svými regulacemi (ano, těmi nástroji, které měly vést ke stabilizaci) vydržovala vláda. Místo, aby se tvůrci zaměřili na toto, nepochybně politicky bolavé místo, a ratingové agentury (Moodie´s a spol.), zabývají se OTC deriváty tzv. swapy, jejichž problematika je tak složitá a nejasná, že jejich zohlednění v tomto dokumentu je jenom zavádějící. Každopádně, kdo si chce po téhle „dokumentové smršti“ srovnat myšlenky a udělat si na věc nějaký názor doporučuju přečíst si toto: Krach - Thomas E. Woods.(18.4.2011)

 • jojinecko
  ****

  Dokument, ktorý má z môjho laického neekonomického pohľadu veľkú hodnotu a zmysel. Nebudem sa tváriť, že som porozumel každému slovu a vysvetleniu, ale ten komplexný "big picture" pohľad som pochytil a ako divák som bol nadšený formou, ako triezvo uvažujúci človek naopak nepotešený obsahom dokumentu. Som rád, že Ferguson sa k veci nepostavil ako M. Moore, ale dal si tú námahu ísť viac do hĺbky, osloviť osobnosti, ktoré majú v ekonomickom svete (nielen v ňom) svoj status a moc. Tým pádom je celková hodnota dokumentu vyššia, jeho výpovedná sila účinnejšia a jeho efekt "nepotešiteľnejší".(24.5.2011)

 • maseer2
  ****

  jeden z nejznepokojivějších dokumentů (nebo filmů), jež jsem měl možnost vidět.. Inside Job hodně suverénním způsobem servíruje informace o tom, jak krize vznikla a čí to byla vina, na diváka vychrlí obrovské kvantum pojmů, souvislostí, jmen, názvů firem atd. a upozorňuje na prohnilost a nezodpovědnost amerického finančního trhu a rovněž politiky, která je tam i dnes skrz naskrz prolezlá lidmi, jejichž nekonečná chamtivost stála u zrodu samotné krize.. velké množství informací (a zejména odborných pojmů) má sice za následek jistou nepřehlednost, kdy laikovi není jasné, o čem se přesně mluví, ale jako celek přesto funguje dokument výborně.. zkrátka povinnost pro všechny, kteří se alespoň trochu zajímají o to, co se děje ve světě..(28.3.2013)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace