Banánové děti (TV film)

Banánové deti

Dokumentární

Česko, 2009, 60 min

Martin Ryšavý

Ten výlev Honzy Nedvěda si mohli odpustit, očividně moc rozumu nepobral.(16.5.2015)

Tyler a Gudaulin to zhrnuli vcelku presne. Ja sa len pripájam k ich hodnoteniu. Najviac mi tam prekažali dve pubertálne uvrešťané české vietnamky, ktoré sa predvádzali pred kamerou.(11.10.2010)

Pozitivní věcí na tomto dokumentu je skutečnost, že pokud je z druhé strany (v tomto případě od vietnamských přistěhovalců) zájem o integraci do společnosti, pak i od (majoritní) společnosti mají snahy o integraci smysl (jakási pomocná ruka). V opačném případě jde o mrhání energií a penězmi. Samozřejmě, že dokument nezobrazuje související problémy (daňové a celní úniky apod.), ale přesto je tu patrný určitý vývoj (od stánkařů ke studentům na VŠ). To, myslím, dokument vystihuje dobře.(12.10.2010)

Tak trochu jednostranný pohľad na vietnamskú komunitu. Dvojica z Plzne a dáma zo Slavína okuzlujúce. Zaujimavý dokument aj tak ...(8.10.2010)

• gudaulin

Po provokativní a angažované Zemi snů od téhož režiséra jsem v případě stejného tématu měl velké očekávání, zvlášť když mě osudy vietnamské komunity zajímají. Bohužel se dostavilo zklamání, protože, jak už píše Tyler, dokument jen bezmocně klouže po povrchu a navíc je jeho stopáž vzhledem k obsahu neúnosně přemrštěná. Nůžky, nůžky, nůžky. To jsem si opakoval, unavený dlouhými minutami žánrových obrázků mladých vietnamských obličejů nebo pouličního ruchu a vietnamských stánků. Televizní cyklus Jak se žije... má stopáž 15 minut a objem informací o daném problému, resp. minoritě, je s hodinovými Banánovými dětmi v podstatě stejný. Něco podstatného se zkrátka člověk nedoví. Pokud režisér nechtěl českému divákovi sdělit objevné pravdy, že mladá vietnamská generace u nás umí obstojně česky, sportuje, má smysl pro humor a hezky se obléká. Celkový dojem: 40 %.(8.10.2010)