Banánové děti (TV film)

Banánové deti

Dokumentární

Česko, 2009, 60 min

Martin Ryšavý

Ten výlev Honzy Nedvěda si mohli odpustit, očividně moc rozumu nepobral.(16.5.2015)

Oproti jinému dokumentu Martina Ryšavého, zabývajícímu se tématikou Vietnamců v ČR (výborná "Země snů"), se nemůžu zbavit dojmu, že "Banánové děti" pouze nejistě kloužou po povrchu. Dojde na představení několika mladých lidí, seznámíme se s částí jejich osudu, poznáme výchovu prostřednictvím českých "babiček", navštívíme SAPU, hodiny vietnamštiny pro malé školáky, svatbu, Slavín se sympatickou slečnou, o které se ale dohromady nic nedozvíme atd. Chápu, že problém spočívá i v omezení stopáží, ale silně jsem postrádal hlubší pohled do vietnamské rodiny, jakoukoliv interakci mezi prezentovaným mládím a rodiči, zdůraznění třecích ploch mezi generacemi nebo povídání o povinnostech zejména nejstaršího dítěte v rodině. Ve filmu taktéž absentuje jakákoliv zmínka o vztazích - vždyť na českých ulicích lze potkat čím dál víc smíšených párů - a režisér tuto oblast naprosto pomíjí. Jeden z mladíků během obecného rozhovoru prohlásí, že si vezme určitě jen Vietnamku. Ale přirozená reakce štábu, zosobněná otázkou "Proč?", naprosto chybí! Češky se mu nelíbí? Cení si většího smyslu pro rodinu u vietnamských dívek? Nebo by snad jeho rodiče nepřenesli přes srdce, kdyby syn nechodil s Vietnamkou? A podobně vypadá bohužel většina filmu. Škoda.(8.10.2010)

Vietnamce mam rad, skoda, ze je ta jejich komunita tolik uzavrena. Mladi Vietnamci se ovsem diky skolstvi zacinaji vice a vice zaclenovat do nasi spolecnosti a prave tem je dan ve filmu nejvetsi prostor. Rozhovory mohly byt lepe vedene, i tak jsem behem te hodiny zaznamenal nekolik zajimavych nazoru a postoju a bez obtizi vydrzel u TV az do konce.(10.1.2015)

Pozitivní věcí na tomto dokumentu je skutečnost, že pokud je z druhé strany (v tomto případě od vietnamských přistěhovalců) zájem o integraci do společnosti, pak i od (majoritní) společnosti mají snahy o integraci smysl (jakási pomocná ruka). V opačném případě jde o mrhání energií a penězmi. Samozřejmě, že dokument nezobrazuje související problémy (daňové a celní úniky apod.), ale přesto je tu patrný určitý vývoj (od stánkařů ke studentům na VŠ). To, myslím, dokument vystihuje dobře.(12.10.2010)

Chci být pohřbená na Slavíně. Budu spasitelem světa.............:-) výborná sonda do života našich spoluobčanů.(7.10.2010)