Banánové děti (TV film)

Banánové deti

Dokumentární

Česko, 2009, 60 min

Martin Ryšavý

Vietnamce mam rad, skoda, ze je ta jejich komunita tolik uzavrena. Mladi Vietnamci se ovsem diky skolstvi zacinaji vice a vice zaclenovat do nasi spolecnosti a prave tem je dan ve filmu nejvetsi prostor. Rozhovory mohly byt lepe vedene, i tak jsem behem te hodiny zaznamenal nekolik zajimavych nazoru a postoju a bez obtizi vydrzel u TV az do konce.(10.1.2015)

• gudaulin

Po provokativní a angažované Zemi snů od téhož režiséra jsem v případě stejného tématu měl velké očekávání, zvlášť když mě osudy vietnamské komunity zajímají. Bohužel se dostavilo zklamání, protože, jak už píše Tyler, dokument jen bezmocně klouže po povrchu a navíc je jeho stopáž vzhledem k obsahu neúnosně přemrštěná. Nůžky, nůžky, nůžky. To jsem si opakoval, unavený dlouhými minutami žánrových obrázků mladých vietnamských obličejů nebo pouličního ruchu a vietnamských stánků. Televizní cyklus Jak se žije... má stopáž 15 minut a objem informací o daném problému, resp. minoritě, je s hodinovými Banánovými dětmi v podstatě stejný. Něco podstatného se zkrátka člověk nedoví. Pokud režisér nechtěl českému divákovi sdělit objevné pravdy, že mladá vietnamská generace u nás umí obstojně česky, sportuje, má smysl pro humor a hezky se obléká. Celkový dojem: 40 %.(8.10.2010)

Oproti jinému dokumentu Martina Ryšavého, zabývajícímu se tématikou Vietnamců v ČR (výborná "Země snů"), se nemůžu zbavit dojmu, že "Banánové děti" pouze nejistě kloužou po povrchu. Dojde na představení několika mladých lidí, seznámíme se s částí jejich osudu, poznáme výchovu prostřednictvím českých "babiček", navštívíme SAPU, hodiny vietnamštiny pro malé školáky, svatbu, Slavín se sympatickou slečnou, o které se ale dohromady nic nedozvíme atd. Chápu, že problém spočívá i v omezení stopáží, ale silně jsem postrádal hlubší pohled do vietnamské rodiny, jakoukoliv interakci mezi prezentovaným mládím a rodiči, zdůraznění třecích ploch mezi generacemi nebo povídání o povinnostech zejména nejstaršího dítěte v rodině. Ve filmu taktéž absentuje jakákoliv zmínka o vztazích - vždyť na českých ulicích lze potkat čím dál víc smíšených párů - a režisér tuto oblast naprosto pomíjí. Jeden z mladíků během obecného rozhovoru prohlásí, že si vezme určitě jen Vietnamku. Ale přirozená reakce štábu, zosobněná otázkou "Proč?", naprosto chybí! Češky se mu nelíbí? Cení si většího smyslu pro rodinu u vietnamských dívek? Nebo by snad jeho rodiče nepřenesli přes srdce, kdyby syn nechodil s Vietnamkou? A podobně vypadá bohužel většina filmu. Škoda.(8.10.2010)

Tak trochu jednostranný pohľad na vietnamskú komunitu. Dvojica z Plzne a dáma zo Slavína okuzlujúce. Zaujimavý dokument aj tak ...(8.10.2010)

Tyler a Gudaulin to zhrnuli vcelku presne. Ja sa len pripájam k ich hodnoteniu. Najviac mi tam prekažali dve pubertálne uvrešťané české vietnamky, ktoré sa predvádzali pred kamerou.(11.10.2010)