Falling Skies (TV seriál)

Falling Skies

Sci-Fi / Akční / Thriller / Rodinný

USA / Kanada, 2011, 42x42 min

Noah Wyle, Moon Bloodgood, Seychelle Gabriel, Adam Butcher, Jessy Schram, Dale Dye, Mpho Koaho, Will Patton, Colin Cunningham, Drew Roy, Connor Jessup, Maxim Knight, Sarah Carter, Amandla Stenberg, Gage Munroe, Laine MacNeil, Yulia Lukin, Olivia Steele-Falconer, Peter Shinkoda, Ryan Grantham, Luciana Carro, Kyra Zagorsky, Andrey Ivchenko, Gloria Reuben, Doug Jones, Stephen Collins, Luvia Petersen, Ryan Robbins, Brad Kelly, Desiree Ross, Evan Bird, Michael Antonakos, Treva Etienne, Christie Burke, Laci J Mailey, Scarlett Byrne, Mira Sorvino, Jennifer Ferrin, Emily Tennant, Dan Petronijevic, Paulino Nunes, Joshua J. Ballard, Eva Bourne, Dylan Schmid, Aaron Douglas, Darren Moore, Avery Konrad, D. Harlan Cutshall, Harrison MacDonald, Christopher Pearce, Mark Gibbon, Chad Riley, Toby Levins, Cainan Wiebe, Jeremy Schuetze, Jason William Day, Rob Hayter, Julia Sarah Stone, Terry O'Quinn, Jeff Fahey, Dean Petriw, Lane Edwards, Nneka Croal, Seth Whittaker

--- 1. SÉRIE --- Po rozpačitém startu se z toho vyklubalo velmi zábavné, ale ne moc originální sci-fi. Nahoru to táhnou hlavně herecké výkony a zajímaví emzáci. Po první sérii jsem spokojený, naděje do toho vkládám veliké. Hodnocení série: 4/5 --- 2. SÉRIE --- Zvyšuju hodnocení na 5 hvězd, protože jsem si Falling Skies dočista oblíbil. Největší síla seriálu tkví v dobře napsaných postavách a sympatických charakterech - ať už je to Tom Mason a nebo kapitán Weaver či Pope nebo Margaret. A právě to je i pro mnohé zápor, protože Falling Skies je více zaměřen na dialogy a interakci postav mezi sebou, než na samotné emzáky. Ano, jsou tu. Ano, jsou zlí a mají veliké a nebezpečné lodě. Avšak tito vetřelci fungují spíš jako jakási kulisa. Hlavní jsou lidé a jejich touha přežít a vrátit se do normálního života. A o tom postapo je především. Závěrečný dvojdíl nakopl však sci-fi laťku tak vysoko, že jsem velmi zvědav, jak bude vypadat příští série. Minimálně se tak máme opravdu na co těšit. Hodnocení série: 5/5 --- 3. SÉRIE --- Třetí série je velký strmý propad dolů v kvalitě. Skvělý závěr druhé série byl naprosto zabit. Méně je prakticky všeho - boje, mimozemšťanů, emocí, efektů a hlavně DĚJE. Celou třetí sérii se prakticky nic neděje, řeší se vztahy jako mezilidské, tak mezi lidmi a Volmy. Děj se táhne jak utahaná hajzlbába a zvraty bych napočítal na prstech jedné ruky. Od této chvíle mám obavy, že to Falling Skies moc dobře nedopadne, ději začal zoufale chybět směr, kterým by se měl ubírat a pokud bude i další série, chtělo by to pány scénáristy pořádně nakopnout. Hodnocení série: 2/5 --- 4. SÉRIE --- Úvodní epizoda 4. série naprosto mění pravidla hry (a výrazně mění charaktery některých postav - Lourdes zejména), působí nelogicky až zmateně a prakticky pohřbívá logiku předchozí řady, která díky tomu působí naprosto zbytečně. Po prvním dílu jsem se seriálem na pár týdnů demonstrativně sekl, ale nakonec se přeci jen odhodlal sérii dokoukat v rámci dvou dnů. Ačkoli je pořád jistá utahanost znát, ve výsledku čtvrtá série funguje mnohem lépe, jak série předchozí. Občas tvůrci přehání v patosu, občas scénář hodně skřípe, ale obsazení FS táhne už od prvního dílu a nejinak je tomu tady. Čtvrtá řada se mi zdála i o něco drsnější, o život přichází celá řádka vedlejších postav. Druhá polovina série překvapí snahou přinést něco nového - konečně se podíváme do vesmíru. Škoda jen, že finálový díl končí opět monstrózním cliffhangerem, který jistě za těch pár měsíců naprosto vypustím z hlavy. Hodnocení série: 3/5 --- 5. SÉRIE --- Hodně akční úvod sliboval epickou jízdu až do konce, která se bohužel nedostavila. Seriálu podlomil kolena především scénář, který pořád něco slibuje, pořád se čeká na nějaké odhalení nebo pointu a ono pořád k ničemu nedochází. Je to takové nekonzistentní a polovičaté, což je škoda, protože Falling Skies má hodně sympatické postavy a vzhledem k rozpočtu velice slušnou audiovizuální stránku. Bohužel finále zklamalo na plné čáře jak svou odbytostí po stránce děje, tak efekty, kde se naplno projevil nízký budget. Na druhou stranu oceňuju fakt, že je seriál nadobro ukončený a plně uzavřený a 2. Mass tedy došla do vytouženého cíle. A to si moji oblíbenci především z řad Masonovic rodiny zasloužili od samotného počátku. Hodnocení série: 2,5/5(14.8.2011)

Hodnocení po pilotním dvojdíle.(9.7.2011)

• Zeck

Falling Skies postrádá vše, co by měl obsahovat moderní seriál 21. století, a to hlavně v dnešní době, kdy se seriálová tvorba začíná zpracováním i hereckým obsazením přibližovat tvorbě filmové. Srovnání s Walking Dead to skutečně snese, protože oba seriály jsou o hovně a v obou se tvůrci zaměřují na telenovelové problémky bandy debilních lidí, kteří mají představovat přeživší apokalypsy a zničený svět je jen takovou kulisou v pozadí jejich rodinných patálií. Efekty měla lepší i Hvězdná brána s Tiel´cem v čele v polovině 90. let, proto mimozemšťané nemohou nikoho vyděsit už od prvního kontaktu s divákem, natož když vypadají jako představa mimozemšťana 60. let. Pokud tvůrci nedokáží pracovat s napětím, pak seriál o invazních mimozemšťanech zkrátka nemůže fungovat. Fakt, že by někoho bavily ty banální problémy přeživších (najdi funkční motorky, najdi jídlo, najdi benzín, najdi místo k utáboření, přemísti se o 10 km dál, sbal tu holku) stojí a padá právě na napětí z hrozby, která v tomto případě nečíhá nikde, i když je vidět naprosto všude. Pokud seriál popisující postapokalyptický svět s invazními mimozemšťany dokáže po pěti dílech odrovnat fanouška postapokalyptických filmů a sci-fi o invazních mimozemšťanech, pak stojí za hovno, rozhodně nemá na zdejší hodnocení. Přelomová a ve všech směrech geniální Invaze se zrušila pro "nezájem", kdy jí sledovalo 10 000 000 diváků a tahle kardinální sračka vysraná na lidi má pokračování? Jsem zhnusen z vkusu lidí. 10%(25.7.2011)

Při sledování prvních dílů jsem měl pocit, jako by se hrála nějaká počítačová hra, co díl jedna mise - obstarat potravu, zachránit kluka, najít dopravní prostředky, benzin, atd. a když se objeví mission completed, je konec dílu. V celku je tento seriál rozdělen na dvě fáze, první - kde vystupují robotíci, a pak takové ty ještěrky (plíživci), je dobrá, akční, chvílemi by i to napětí převládalo. Druhá - typická těžce proamerická, rodinná, stavějící na opěvování hrdinských činů, bušení se v prsa, objímání se atd. - toho je zde klasicky přehršle a to mě zkrátka ničí. Herci jsou jinak sympaťáci. Ale upřímně se přiznám, čekal jsem více. Jak už zde kdosi poznamenal, konec je otevřen, má dobře vykročeno a sám jsem zvědav na druhou sérii, kam se vrtne. Ve skrytu duše doufám, že bude povedenější a trošku více akčnější.(25.9.2011)

Mix Války světů, Districtu 9 a pravděpodobně předstupeň k (naštěstí zrušené věci) Terra Nova, resp. aktuálnímu Revolution - naštěstí, snad možná i díky Spielbergově "dozoru" je to překvapivě životaschopné a přestože nejde o žádný majstrštyk na seriálové scéně, koukat se na to dá (i s ohledem na střízlivou stopáž jednotlivých epizod a vstřícné množství pouhých deseti dílů na jednu řadu). Rodinné a vztahové problémy prolétající se s rovinou akce mne tu krkají o poznání méně, než u výše zmíněných dvou seriálových odvozenin a formálně mě baví ta jistá příbuznost s podobou Stevenovy Války světů. Takže sice třetí řadu (léto 2013) nevyhlížím nijak nedočkavě, ale rád si trochu té postapokalyptické soap opery opět dopřeju.(18.11.2012)