De Palma

Dokumentární

USA, 2015, 107 min

Jake Paltrow

Brian De Palma

De Palma vcelku uspokojivo spomína na vlastné tvúrčí počiny, sem-tam poodhalí špinavé zákulisné praktiky Hollywoodu a taktiež nezabudne vyzdvihnúť konkrétne sekvencie zo svojich filmov v kontexte Hitchcockovej tvorby. Pre umocnenie diváckeho dojmu odporúčam nasledovnú chlastaciu hru: panák po každom zvolaní "Holy mackerel!", scéne z Vertiga alebo čiernobielom archívnom zábere mladého De Nira.(20.9.2016)

Podobný zážitok ako pred pár rokmi videný dokument o Kubrickovi, no tentoraz z pohľadu režiséra samotného. Pričom najlepší De Palmov postreh bol ohľadom špeciálnych efektov robených na zakázku, ktoré určujú výslednú formu dnešných filmov, čím uberajú originalitu daného snímku.(3.2.2017)

Jedna kamera, jedna režiserská legenda a jeho příhody z natáčení. Nic víc není potřeba, protože De Palma by o své kariéře byl nejspíš schopen mluvit měsíc v kuse. Neřadím se mezi jeho největší fanoušky, ale jeho práci rozhodně dokážu ocenit a tento dokument je k tomu skvělý prostředek. Žádné rušivé elementy prostě hodina a tři čtvrtě průřezu De Palmovou filmografií s jeho komentářem, díky kterému se člověk dostane do zákulisí jeho tvorby, dozví se spoustu zajímavostí a De Palma občas přihodí i nějaký ten vtípek. V jednoduchosti je síla a tenhle dokument je toho zářným příkladem. 85%(20.12.2016)

Myslím, že snad není diskuse či sporu nad přínosem Briana De Palmy světově kinematografii, ale formát tohoto dokumentu, jedno velké interview, mi prostě nesedí. Povrchní, příliš... snadný a nekomplikovaný a zrovna De Palma úplně vybízí k trochu odvážnějšímu dokumentárnímu rámci a hrátkám s divákem. Filmový nadšenec (např. já) vždy ocení podrobný rozhovor s režisérskou hvězdou viděl-li alespoň polovinu jeho filmografie, ale obávám se, že ti ostatní budou uvidí jenom lehce senilnějšího dědu, který vzpomíná na staré dobré časy. 60 %(11.10.2016)

Pro fanoušky De Palmy je shlédnutí dokumentu příjemnou povinností. De Palma, jedna z významných osobností Nového Hollywoodu a velký fanoušek Hitchcockovy filmařiny, tu vypráví příběh své kariéry, jak rozvíjel svůj styl a s čím se musel u většiny svých děl potýkat. Dlouhé retrospektivní interview uteče příjemně rychle.(3.12.2016)