Odpad

Andy Mulligan (kniha)

Richard Curtis

Adriano Goldman

Antonio Pinto

Na film jsem zašel kvůli Rooney, která se bohužel ve filmu objevila z celkové stopáže 115 minut asi deset, stejně jako Martin Sheen. Nevím, jestli tohle měli zapotřebí. Teď k filmu - začíná to velmi vlažně, až mě malinko uspával (nepopírám, že to bylo mojí únavou), ale pak se dostal do bodu, kdy to začalo být zajímavé a napínavé. Hlavní dětské herecké trio bylo super, ale nakonec to byl celkem obyčejný příběh, který už byl v podstatě k vidění několikrát. Škoda, kdyby se to vydalo jinou cestou, tak by to bylo lepší. < spoiler > Jinak hezký poster vyzrazující konec filmu. :)(13.1.2015)

• Stoka

Film Odpad se odehrává v jedné z nejnuznějších chudinských čtvrtí v Riu de Janeiru, kde je také hlavní dějiště filmu místní skládka. Ta se stává pro většinu tamních obyvatel příležitostí, jak zde nalézt něco, co by jim pomohlo přežít další den v krutém slumu. Dva mladí kluci jednoho dne naleznou peněženku, která jejich životní příběh (na skládce) obrátí o 180 stupnů. Bohužel to nebude jen dobrému. Autor knižní předlohy Andy Mulligan k filmu dodává: ''Jako filmoví diváci máme rádi, když nás příběh zavede na mimořádná místa. A myslím si, že každý kdo uvidí Odpad, odejde z kina se silným zážitkem''. Já sice v kině nebyl a také mám rád ve filmu mimořádná místa, ale s Andym nemůžu souhlasit, protože dějová línie nebyla stvořena k obrazu svému a ve filmu bylo mnoho hluchých míst. Toto je film, který ukazuje rupci a násilí, ale ve skutečnosti to je spíše o boji proti nim než o pocitu, že jsou lidé v beznadějné situaci.(2.8.2016)

Slumdog Millionare vs. Mesto bohov meets Goonies. Honba troch chlapcov za pokladom v brazílskych slumoch podľa scenára Richarda Curtisa a v réžii Stephana Daldryho. Pekný malý film, ktorý neohromí ale poteší.(13.9.2015)

Nové Město bohů, které se zhruba od poloviny filmu zkazí tím, že si Stephen Daldry nesebekriticky usmyslel, že může být jako Danny Boyle a díru do světa udělat filmem z třetího světa...takže po první hodně silné syrové brazilské půli najednou přijde druhá západní půle sluníčková - kterak tři brazilské děti s jednou Američankou zažehnou skrze sociální sítě ,,brazilské jaro" (obdobu arabského jara), prostě vivat Facebook, vivat Internet! Ale i přes ten naivní happyend, přespříliš jednoduchou a průhlednou zápletku a hlavně rozporuplnou druhou půlku má Daldryho snímek slušnou kvalitu - naprosto autentickou mizanscénu, výbornou kameru i hudbu, skvěle provedený casting a silné herecké (zvláště dětské) výkony ... škoda těch falešných západních ideálů ve scénáři...(15.2.2015)

Než jsem film viděl, všiml jsem si v pár zdejších komentářích označení "dětský thriller". Moc jsem nevěděl, co si pod tím mám představit. Podle plakátů navíc film vypadá jako nějaká dětská veselá komedie o dobrodružství třech kluků ze skládky. No, dobrodružství to sice nakonec bylo, ale dětský thriller to byl už od začátku. Celý příběh mi přišel docela dobře vymyšlený. Nebylo tu zrovna moc situací, kdy bych si říkal jaká je to blbost. Dokonce i prostředí filmu je tu asi celkem reálně zpracované a místy je i dost drsné, ale to já sám nemůžu posoudit. A to je možná ten problém. Je mi jasné, že chování těch kluků k tomu místu patří. Taky divná hip hopová hudba (jako čistý rap mi to fakt nepřipadalo) k tomu patří, problém je v tom, že já to nedokážu ocenit. Na druhou stranu jsem snad pochopil myšlenku filmu. Chamtivý lidé jsou schopni udělat pro svou moc cokoliv, i když se proto musejí "zbavit" někoho stokrát nevinnějšího, než jsou oni sami. Někde na světě je to s politiky prostě mnohem horší, než u nás a jinde v civilizovanějších částech světa a to se film snaží říct. Myšlenka tedy dobrá, příběh taky ušel, ale zbytek... Ale ještě musím trochu pochválit kluky co tam hrají. Nebylo to sice nic moc, ale když mají hlavní role a jsou ve filmu pořád, tak to asi není jednoduché. Pokud byl tohle začátek jejich kariéry, tak mají možná slibnou budoucnost. Ještě mě ve filmu překvapila Rooney Mara, o které jsem ani nevěděl, že tam má hrát. Nebyla tam zrovna málo času, ale pořád mi přišlo, že tam její postava nemá moc prostoru. Celkově mi tedy film přišel průměrný.(31.1.2015)

• Rooney Mara