Kuchařská soutěž, která je vysílaná v USA na kanále FOX a je inspirovaná původním australským formátem. Koproducentem této show je slavný britský šéfkuchař Gordon Ramsey, který je zároveň jedním z porotců. Soutěžícími jsou amatérští kuchaři vybraní z celých Spojených států, kteří se chtějí stát profesionálními kuchaři. Vyhrát může však jen jeden z nich. Pokud tedy chtějí vyhrát, musejí ze sebe vydat naprosté maximum. Dalšími porotci jsou - italský vinař Joe Bastianich a americký šéfkuchař Graham Elliot. (Gac)

Pajky3

No, abych pravdu řekl, tak jsem čekal druhou Pekelnou kuchyni a nakonec jsem dostal velice zajímavou a příjemnou soutěž o vaření, která přináší opravdu pohled hlavně na jídla a ne na vztahy soutěžících. Během první série jsem fandil pozdější vítězce (hlavně proto, že ji odepisovali kvůli věku), i když musím uznat, že i já měl období, kdy už jsem jí polehku posílal domů. A k porotcům, Gordon je super, překvapil, že nešetří slovy chvály, stejně tak Graham Elliot. Ten je mi od prvního pohledu sympatickej. Takže nakonec nejmíň sympatií si odnáší Joe Bastianich. *** Ale právě Joe je tím největším katem. Jeho pohledy a kritiky jsou zdrcující. Podívat se takhle na mě, tak se sesypu. Tenhle formát se mi líbí a navíc tady vaří opravdu zajímavý věci, o spoustě z nich jsem snad předtím ani neslyšel. Tentokrát jsem fandil tomu poraženému. A neskutečně mě vytáčela arogance, kterou oplýval Christian, jsem rád že to nakonec nezvládnul. Vyřazovací testy byly opravdu náročný a originální. Snad se to později nebude příliš opakovat a udrží si to tuhle vysokou laťku. *** Třetí série byla zvláštní, nemohl jsem si pořád vybrat svýho favorita, spíš jsem se soustředil na to, aby vypadnu tenhle/tahle. Nejradši jsem měl asi Becky a Franka, i když Becky místy dost machrovala. Vítěze jsem si tipnul hned v konkurzu, ale celou dobu jsem si říkal, přeci jí to nedají jenom kvůli handicapu. Nechci tím říct, že to bylo jen kvůli tomu, rozhodně předvedla něco neobyčejného, ale myslím si, že to sehrálo výraznou roli a její vítězství je výhra takříkajíc "politickou". Nic to nemění na tom, že se těším na další řadu *** Po čtvrté sérii jsem sledovaní na několik let (momentálně se chystá 8. řada) zanechal a důvod byl jediný. Nebyl jsem spokojen s vítězem a cítil jsem, že ho porotci (a Joe především) protěžovali a nevyhrál zaslouženě. Jednoho večera jsem se však nudil a rozhodl se vyzkoušet pátou řadu. Bohužel mým favoritům se nedařilo a místo nich mezi nejlepší mířili jednotlivci, kteří podle mě nebyli dost dobří. Samotné finále sice možná předvedlo dva nejlepší soutěžící, ale opět podle mě vyhrála obliba soutěžících u porotců než vaření. Stačí si poslechnout jejich komentáře při ochutnávání, po nich dokážu pochopit, proč vyhrál ten, kdo vyhrál. A nejspíš Masterchefa zase odložím... Po delší době jsem se vrátil ke sledování Masterchefa a navázal jsem tam, kde jsem přestal. Takže začátkem šesté série a výraznou změnou byl odchod Joea, který byl nahrazen Christinou. Poučen z předchozích ročníků jsem se snažil nedělat si favority a spíš se koukat objektivně na to, kdo byl nejlepší a skutečně mi přišlo, že většinou vypadli ti, kteří si to zasloužili. A i když byla vítězka jednou z těch lepších v ročníku, tak se nemůžu zbavit dojmu, že "single latina mother Claudia" nevyhrála díky tomu, že byla nejlepší. Podle mě byl poražený Derrick lepší. Ale tentokrát mě to asi nerozladilo tolik jako roky předtím a nejspíš doženu i další řadu. Sedmá série je plná změn. Po letech odešel můj oblíbený Graham a po Gordonově boku zůstala pouze Christina a vždy na pár dílů je doplnil hostující porotce. Navíc finále se poprvé neodehrávalo jako duel, ale utkali se o něj hned tři soutěžící. Musím říct, že s vítězem jsem spokojen, i když jsem to přál učitelce Brandi. Hlavně, že nevyhrál protěžovaný David. Jsem zvědav, čím Masterchef překvapí příště. () (méně) (více)

Bukk

Málokterý pořad je pro mě - nekuchaře takovou inspirací jako právě tenhle...Jen kdyby si všichni dokázali udržovat odstup a bez zbytečných srdceryvných scén vyjádřit to, co dokáže Bastianich několika slovy. Jednoznačně jedna z nejzajímavějších osobností poslední doby. Jen škoda, že ti, co si moc otvírají hubu dlouho nevydrží a vyhraje tak ... typický Američan. (začátek 3.season - těžko říct, jak to dopadne s Christine, ale pokud se probojuje do týmových úkolů, rozhodně bude na co koukat; snad to nebude přeslazené...ale Joe to řekl vážně sakramentsky dobře - on se umí usmát??) PS: Ben Starr je legendou a bude snad jediným soutěžícím, kterého si budu pamatovat ještě hodně dlouho. Úžasný člověk. SEASON 4: Lidi sice nadávají na přílišné projevování emocí, ale tak co už. Je to Amerika, tam by ti bez těch emocí nemělo jinak šanci na přežití. Někteří soutěžící na castingu pobavili více, někteří méně, ale i přesto se nemůžu dočkat pravého zápolení s kuchyní. (záruka kvality českých titulek je samozřejmostí, bez nich si neumím představit, jak bych zvládala chápat, co do těch jídel přidávají :)) EDIT PO 4.SEASON: No tak jo, po castinzích jsem to pomalu přestala sledovat, nevím no...ty první tři řady jsem opravdu milovala do poslední minuty, ale už to hold pro mě není tak horký. Blog Bena Starra tak nejspíš zůstane jediné, co budu mít s Masterchefem společného. ()

Hwaelos

Českou verzi jsem neviděl, takže to ponechme stranou. Americká je však překvapivě dobrá. Zázemí je perfektní, což tenhle pořad povyšuje na skvělou zábavu. Vaření na svatbě nebo na vojenské základně je prostě dobrý nápad, který se nedá vyrobit bez určitých finančních prostředků. Podobně jako Kitchen Nightmares je to silně tlačeno přes emoce a i když nemám reality shows přesně kvůli tomuhle principu v lásce, tady mi to zase tolik nevadí, protože to není za hranou. Nikdo nikoho neodposlouchává na záchodě a většinu prostoru má jídlo. Krom toho, mám pocit, že Američané tohle osobní drama sami milují a rádi ho prožívají. Mám pocit, že víc než formát pořadu má propírání emocí před kamerou na svědomí sama vůle účinkujících. Nedokážu si představit, že by to podobně přirozeně vypadalo v českém prostředí. ()

F.man

Gordona Ramsayho a jeho přístup k vaření i lidem můžu. Když k tomu přidám další dvě zajímavé osobnosti - Joe Bastianichana, proti kterému bych pro jeho nečitelnost asi poker hrát nechtěl, a potetovaného sympaťáka Grahama Elliota dostávám ten nejlepší možný základ na kuchařskou show. Do toho přidáme špetku amerického talentu pro velkolepou show, zamícháme uměle vyvolanými spory, popřípadě arogancí některých soutězícich a necháme odležet. Na závěr ještě trochu ozdobit motivací 250.000 dolarů a zapálením jednotlivých kuchařů a můžeme podávat solidní čtyřkvězdičkový divácký pokrm. Těším se na další chod. We are looking for America's new Masterchef ()

Deleatur

Plusy: Nad soutěžními pokrmy se mi sbíhaly sliny ("Neuvěřitelné. Udělala luxusní předkrm z něčeho, co se dává žrát psům."). Napínavost soutěže a zajímaví soutěžící. Někde mezi: Ramsayova neblaze proslulá hrubost - není to kultivovaný projev, ale často je vtipnej ("Podívej, jak z toho salátu kape. Jako pochcaná tráva. *okoštuje* A chutná to taky tak."). Mínusy: Až třetina soutěžících vyloženě nesympatická. Vztahy mezi nima se i poměrně rychle hrotily (pikantní srovnání s méně agresivníma juniorama : "'Nazvala jsem to Procházka lesem.‘, ale prosím vás! Nesnáším ji. Ve škole jsem takový holky mlátila."). Plýtvání jídlem - každej z porotců si zobne a zbytek letí do koše. Hodnocení (po 4. a 5. sérii): 74%. ()

• Show MasterChef vznikla původně v Anglii, odkuď ji přebrala například Austrálie nebo Francie a v létě 2010 USA. (Dromed)