Osamělý válečník

Akční / Drama / Historický / Životopisný

Čína / Hong Kong, 2011, 109 min

Chi-Ying Chan

Henry Lai

Další čínské válečné historické drama. Kolikáté už? Jo, jasně, Čína je poměrně velká země a její historie jistě nabízí spoustu podnětů k zfilmování, ale né všechny za to stojí. Generál Guan byl možná válečnou osobností, která už se s mečem narodila, ale jinak jeho životní příběh zeje prázdnotou. Akční scény v čele s Donnie Yenem mají náboj a naštěstí vyplňují prázdná místa, kterých je zde dostatek. 55%(12.6.2011)

Ak sú Číňania vo svete kinematografie v niečom dobrí, tak sú to jednoznačne historické filmy. Ak sú čínske historické filmy v niečom výnimočné, tak v dokonalej choreografii. Guan yun chang je ďalší z filmov o ceste neohrozeného bojovníka. Pôvodne som čakal niečo iné. Čakal som klasický čínsky film z obdobia vojny mestských štátov, kde sa zrodí nejaký ten hrdina. Tento môj pôvodný dojem umocnili aj úvodné scény. No tým som svoje chute po masovejších bojoch viac menej ukojil. Nevravím, že masovejšie súboje sa v ďalšom pokračovaní deja nevyskytli, no zakaždým to bolo viac menej o tom istom. Jeden verzus stovka. Samozrejme, už na začiatku vyzdvihnutá choreografická dokonalosť. Jednotlivé masakre sú vyplnené sterilnou romantickou vatou, ktorá uberá na atraktivite celého filmu. Moja prvá projekcia bola poznamenaná zle načasovanými anglickými titulkami, čo má možno za dôsledok mierne podhodnotenie snímku. Nevylučujem však, že v budúcnosti pri opätovnom zhliadnutí pôjde moje hodnotenie o niečo vyššie.(1.6.2011)

Donnie Yen je Donnie Yen, i když je tohle jeden z nejslabších snímků, co jsem s ním viděl a celkově je to jedno velké "historické" aaa (jako citoslovce - výkřik z tý srandy tady) nemůžu jinak jak 5/10. Ta Love Story je úplně vedle jak ta jedle. Scénář psal asi sám Shakespeare, historický "podtón" a provedení hrdinů taky nic moc... no těch pár přemetů a bojového umění stojí za to.(17.7.2011)

• - Skladbou znějící v závěrečných titulcích je "Qianli Zou Danqi" Číňana Tana Jinga. (Conspi)

• - Ke ztvárnění hlavní role byl režisérskou dvojicí zprvu přizván čínský herec Zhang Tielin (The Bronze Teeth IV (2008), Qian Xuesen (2012)). Ten roli odmítl. A stejným způsobem se napoprvé zachoval dokonce i Donnie Yen, když oznámil, že si není jistý, že pro danou roli je tím správným typem herce. Nabídku přijal až napodruhé, když mu bylo režisérskou dvojicí poskytnuto pobídnutí, že pro něj jako pro herce je to šance, jak prokázat své herecké přednosti nad bojovými. (Conspi)