Osamělý válečník

Čína / Hong Kong, 2011, 109 min

Chi-Ying Chan

Henry Lai

Chi-Leung Kwong

Na to, že mám historické číské filmy mě toto dost zklamalo. Zřejmě i díky Donnie Yenovi, kterého nemám moc v oblibě. Je to takové drama o tom, že když je někdo lepší než ostatní a nechce bojovat, tak se ho všichni musí snažít zabít, protože co kdyby najednou bojovat chtěl a proto musí umřít stovky lidí naprosto zbytečně. Tenhle pohled do historie není ojedinělý, lidé tohle prostě dělají a dělat asi budou. Film se mi nelíbil zejména v soubojové choreografii, která mi tentokrát přišla dost nezájimavá a film takový rozvláčný se snahou o moralizování o ceně lidských životů přenášenou do absurdní snahy je zase naopak brát co to jde. Výprava slušná, ale jinak to u mně nebude patřit zrovna k filmům na které bych si za čas ještě vzpoměl. 5/10(5.12.2011)

• PetrPan

Šedivá nevýrazná a sevřená nuda -- tolik k příběhu, který bohužel nebyl ani prošpikován tzv. "kulervoucí akcí". Váhám mezi odpadem a jednou hvězdičkou --ok, za ty dva hezčí souboje to úplně nezatratím.(19.3.2012)

• verbal

Další ťamanské Mistrovství světa v plivání do xichtu fyzikálním zákonům. Pan Yen si s kamennou tváří opět od IPmana zlepšil osobák v počtu najednou zlikvidovaných rachitických tíňanů za minutu a předvedl více letecké akrobacie než na Dni NATO. Jelikož to ti rákosnici vydávají za téměř seriózní historické drama, usuzuji, že v roce 200 n.l. stála gravitace ještě docela za hovno, nebo měli ti kungfisté nějakou skvělou, časem ztracenou příručku, jak ji popírat. Pokud byste se chtěli alespoň v mezerách mezi desetimetrovými skoky a one-man likvidacemi tisícihlavých armád pokochat nějakým tím opičím, dvorním pletichařením, věřte, že během prvních deseti minut budete totálně v prdeli a nepoznáte rozdíl mezi Yan Liangem, Meng Tangem, Kong Xiuem, Cao Caem, Zhang Liaem, Qi Langem či snad dokonce samotným Bian Xiem!! Já si na začátku prostě stanovil, že nejhnusnější záporák je prostě Kong Xiu, pojmenoval jsem si tak každého rýžožrouta, co se sral do pana Yena a myslím, že jsem to celkem trefil a parádně se nudil. Nenechte se však odradit! Pokud zvládáte teorii chaosu a jste schopni rozeznat asiaty podle míry zažloutnutí pleti, třeba si to užijete!(14.7.2011)

• Malarkey

Na to, že tenhle generál byl hvězda z oboru, je film žalostně nudnej. A nejde jenom o tu nudu, jde i o filozofii a o akci, které tady buď je málo a nebo je natočená tak, že vůbec nijak nevyzní. Těšil jsem se na velkolepý film, dostal jsem slabotu průměrnou jak mletou haši v jídelně na základní škole. Viděno na základě Challenge Tour 2015.(27.4.2015)

Další čínské válečné historické drama. Kolikáté už? Jo, jasně, Čína je poměrně velká země a její historie jistě nabízí spoustu podnětů k zfilmování, ale né všechny za to stojí. Generál Guan byl možná válečnou osobností, která už se s mečem narodila, ale jinak jeho životní příběh zeje prázdnotou. Akční scény v čele s Donnie Yenem mají náboj a naštěstí vyplňují prázdná místa, kterých je zde dostatek. 55%(12.6.2011)

• - Ke ztvárnění hlavní role byl režisérskou dvojicí zprvu přizván čínský herec Zhang Tielin (The Bronze Teeth IV (2008), Qian Xuesen (2012)). Ten roli odmítl. A stejným způsobem se napoprvé zachoval dokonce i Donnie Yen, když oznámil, že si není jistý, že pro danou roli je tím správným typem herce. Nabídku přijal až napodruhé, když mu bylo režisérskou dvojicí poskytnuto pobídnutí, že pro něj jako pro herce je to šance, jak prokázat své herecké přednosti nad bojovými. (Conspi)

• - Skladbou znějící v závěrečných titulcích je "Qianli Zou Danqi" Číňana Tana Jinga. (Conspi)